کاسبی در چند دقیقه؛ چرا دلالی خودرو تبدیل به شغلی ثابت شده است؟

شرایط بازار خودرو کشورمان روز به روز پیچیده‌تر می‌شود، در این میان این پرسش مطرح است که چگونه در شرایط گرانی و تورم روز افزون خودروهای داخلی و وارداتی و افزایش هزینه‌های نگهداری خودروها، بسیاری افراد به خرید و دلالی خودرو به عنوان سرمایه گذاری نگاه می‌کنند و از این راه روزگار می‌گذرانند.

واقعیت این است که بر خلاف بسیاری از گفته‌های کارشناسان که خودرو را یک کالای سرمایه‌ای نمی‌دانند، خودرو در کشور ما موردی مناسب برای سرمایه‌گذاری است و به همین دلیل این روزها خرید و فروش و دلالی خودرو از بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی سالم پرسودتر است. افزایش کشش به بازار خودرو سبب شده تا خودرو به کالایی سرمایه‌ای‌تر از همیشه مبدل شود.

برای مثال بسیاری از افراد و نمایندگی‌های فروش با ورود به سیستم ثبت نامی شرکت‌ها و گرفتن حواله، ظرف چند ساعت درآمدی چند میلیونی به جیب می‌زنند و حتی مصرف کنندگانی که چندین سال از خودرو خود استفاده کرده‌اند به سبب تورم، خودرو خود را با رقمی بیشتر از رقم خرید اولیه به فروش می‌رسانند.

تور کیش

دلالی خودرو

بنابراین تبدیل پول موجود در بانک‌ها به خودروهای حاضر در خیابان حداقل در نگاه اول، ماجرای چندان پرضرری به نظر نمی‌رسد و دقیقا به همین دلیل است که حتی با وجود تورم افسار گسیخته در صنعت خودرو، بازهم مشتریان برای خرید خودروها و حفظ سرمایه خود صف می‌کشند.

البته در نگاهی ریشه‌ای‌تر، دلیل این وضعیت را می‌توان در ناسالم بودن شرایط اقتصادی کشور و کم بازده بودن بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی متداول جستجو کرد. از طرف دیگر کمبود سرویس‌های حمل‌ونقل عمومی و رشد جمعیت در چند دهه گذشته نیز سبب شده تا خودرو به عنوان یک نیاز ضروری در کشور مطرح باشد و ایران از نظر سرانه تعداد خودرو به جمعیت، کشوری تشنه و بازاری بکر برای خودروسازان به حساب بیاید.

جالب‌تر آنکه شرکت‌های خودروساز یا وارد کننده نیز در مجموع از این شرایط دلال پرور، راضی به نظر می‌رسند، چرا به لطف سرمایه سنگین سرگردان در بازار خودرو ظرف چند دقیقه تمامی موجودی در نظر گرفته شده برای خودروها پیش فروش می‌شود و سرمایه هنگفتی به منابع مالی شرکت‌ها تزریق می‌شود.

بنابراین در حالی که شرکت ها از ابزاری تحت عنوان بستن قرارداد صلح برای جلوگیری از خرید و فروش و کاهش دلالی خودرو از طریق واسطه گری حواله خودروها برخوردارند، در عمل تمایل چندانی برای اجرای جدی و قدرتمندانه این روش دیده نمی‌شود.

به گفته «مریم کربلایی» مدیر بازاریابی و مارکتینگ بهمن موتور، در خصوص ماجرای باز شدن ثبت سفارش هاوال، بستن قرارداد صلح در مواردی باعث بروز اعتراض خریداران شده است و عجیب آنکه در زمان باز بودن این مورد نیز برخی از مشتریان که خود را مصرف کنندگان واقعی می‌دانند به پر شدن ناگهانی ظرفیت فروش، ظرف چند دقیقه، اعتراض می‌کنند.

مریم کربلایی

بنابراین در شرایطی که در هر دو روش، شرکت‌ها در مظان اتهام و اعتراض قرار می‌گیرند، طبیعتا در نهایت روش پر درآمدتر یعنی باز کردن شرایط فروش برای دلالان را انتخاب می‌کنند تا سرمایه بیشتری در مدت زمان کوتاه تری از آن شرکت شود.

آنچه از این توضیحات بر می آید اینکه نه تنها دلالان، بلکه شرکت ها از این بازار سیاه و پر حاشیه منتفع خواهند شد و در نهایت چیزی جز ضرر و زیان گیر مشتریان نهایی نمی‌آید. افرادی که همواره ناچار می‌شوند خودرو مورد نیاز خود را با قیمتی گزاف خریداری کنند.

البته که برون رفت از این وضعیت راهکارهای مربوط به خود را دارد، برای مثال افزایش تیراژ برای خودروهای پر فروش و پر تقاضا، بستن حواله فروش برای واسطه گری، وضع قوانین برای مقابله با دلالی و واسطه گری (مانند بسیاری از کشورهای پیشرفته)، بهبود کیفیت و کمیت سیستم حمل و نقل عمومی و امثال این موارد می تواند از عطش خریداران برای ایستادن در صف انتظار خرید خودرو بکاهد.

دلالی خودرو

اما آنچه که در دنیای واقعی مشخص است اینکه در عمل نه تنها راهکاری برای تغییر روند دلالی خودرو اندیشیده نمی‌شود، بلکه در پی وضعیت اقتصادی کشور، هر روز تعداد بیشتری از افراد عادی به خیل عظیم واسطه گران بازار خودرو می‌پیوندند و همین امر در نهایت سبب فروپاشی کامل بازار خواهد شد، به شکلی که احتمالا ظرف چند ماه آینده تعداد خودروهای گران قیمت فروشی پشت ویترین نمایشگاه ها از تعداد خریداران پیشی خواهد گرفت و سرمایه میلیون ها ایرانی به شکل آهن و شیشه و پلاستیک در بازار خودرو خاک خواهد خورد. امری که می تواند حتی واسطه گران را نیز دچار ضرر و زیانی سنگین کند.

مطالب مرتبط

افزایش قیمت پراید علیرغم تلاش سایپا ادامه دارد

کارشناسان افزایش دوباره قیمت‌ ها را ناشی از عوامل گوناگونی می‌دانند. برخی کارشناسان جو پیش ‏آمده توسط دلالان که ناشی از خبر توقف تولید پراید بوده را دلیل گرانی‌ های اخیر می‌ دانند. این شرایط را برای سفته بازی عده‌ای فراهم کرد که در نتیجه آن دوباره قیمت‌ها روند صعودی به خود گرفتند.خبرهای رسیده از... ادامه مطلب

شرایط فروش جک S5 اتوماتیک ویژه آذر 98 + افزایش قیمت [به روز رسانی]

شرایط جدید فروش نقدی و اعتباری جک S5 اتوماتیک کرمان موتور ویژه مهرماه 98 منتشر شد. کرمان موتور در جهت حمایت از مشتریان خود تخفیفات ویژه ای را در این طرح مد نظر قرار داده است.طرح مشارکت در تولید جک اس5 اتوماتیک - مهرماه 98:طرح پیش فروش جک اس5 اتوماتیک-مهر 98:شرایط فروش جک S5 اتوماتیک... ادامه مطلب

شرایط فروش ایران خودرو ویژه آذر ماه 98 اعلام شد [به‌روزرسانی]

آشفتگی بازار خودرو بی‌تردید از اتفاقات مهم سال گذشته در این حوزه محسوب می‌شود. البته این آشفتگی‌ها را نمی‌توان بی‌ارتباط با وضعیت تولید در شرکت‌های خودروساز دانست. با توجه به نوسانات نرخ ارز در سه ماهه پایانی سال ٩٦ و همچنین خروج آمریکا از برجام و وعده بازگشت تحریم‌ها شاهد بودیم که تحرک در خطوط... ادامه مطلب

شرایط فروش سایپا ویژه آذرماه 98 [به روز رسانی]

قرار بود با صدور مجوز افرایش قیمت و عرضه خودرو توسط خودروسازان با قیمت کمتر از 5 درصد قیمت بازار نه تنها قیمت‌ها در بازار کنترل شود، بلکه سودی که به جیب دلالان و مافیای خودرو می‌رود نیز به جیب خودروساز و مردم عادی بازگردد، اما همه این موارد و قولی که وزیر صنعت داد،... ادامه مطلب

ایران خودرو قیمت دنا پلاس توربو را مجددا افزایش داد - آذر 98 [به روز رسانی]

جدیدترین قیمت دنا پلاس توربو توسط گروه خودروسازی ایران خودرو ویژه دی ماه 97 اعلام گردید. براساس اطلاعات بدست آمده، قیمت دنا پلاس توربو از تاریخ 13 دی ماه 97 به شرح جدول ذیل تغییر کرده است. بر این اساس به نظر می رسد که ایران خودرو اینبار قیمت محصول خود را نه در انطباق با... ادامه مطلب

ضرر 20 هزار دلاری جنرال موتورز با فروش هر دستگاه شورولت کوروت 2020

شورولت کوروت یکی از مطرح ترین خودروهای آمریکایی به شمار می رود. این مدل پرطرفدار در سال 1953 معرفی شده و از آن تاریخ تاکنون در هشت نسل مختلف راهی بازار شده است. نسل هشتم کوروت که با کد C8 شناخته می شود، تیرماه گذشته و طی مراسمی ویژه در مرکز فضایی جان اف کندی... ادامه مطلب

نظرات ۱۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x

رمزتان را گم کرده‌اید؟