اینتل با معرفی یک پردازنده 28 هسته ای و مدل محدود 8086، کامپیوتکس 2018 را به آتش کشید

اینتل با معرفی یک پردازنده 28 هسته ای و مدل محدود 8086، کامپیوتکس 2018 را به آتش کشید

چهل سال بعد از عرضه پردازنده تاریخ ساز ۸۰۸۶، سخت افزاری که استفاده فراگیر از معماری x86 را کلید زد، اینتل از نسخه محدود این پردازنده، تحت عنوان Core i7-8086K رونمایی کرده است. این چیپ نسل هشتمی فرکانس توربویی معادل ۵ گیگاهرتز دارد و با سرعت کلاک پیش فرض ۴ گیگاهرتز به دست مشتریان می رسد.

این پردازنده قرار است تا سه روز دیگر، یعنی درست در روز سالگرد ۴۰ سالگی ۸۰۸۶ روانه بازار شود. از آن جایی که این پردازنده در خانواده K قرار گرفته، Core i7-8086 با ضریب مولتی‎پلایر باز از راه می رسد و برای اوورکلاک و دستیابی به سرعت های بسیار بالاتر آمده است. برای اینکه هیجان به اوج خود برسد، اینتل وعده ارائه رایگان ۸۰۸۶ عدد پردازنده i7-8086K داده؛ اما هنوز قیمت آن را مشخص نکرده است.

گذشته از مدل محدود این پردازنده، اینتل از فرصت خود در نمایشگاه کامپیوتکس ۲۰۱۸ استفاده کرد تا نمایشی کوتاه از پردازنده ای ۲۸ هسته ای داشته باشد که اواخر امسال عرضه می شود. اینتل به صورت کامل از تکنولوژی و معماری این پردازنده مرموز پرده برنداشته، اما یکی از سخنگویان کمپانی می گوید باید منتظر پردازنده ای تک سوکت به همراه ۲۸ هسته با فرکانس ۵ گیگاهرتز باشیم. اینتل همچنین مدعی شد که این پردازنده در تست تک هسته ای، نمره خارق العاده ۷۳۳۴ را در بنچمارک Cinebench دریافت کرده است.

کمپانی مورد اشاره می گوید این پردازنده را به محصولی واقعی و تجاری تبدیل خواهد کرد و اگر موفق به تحقق این کار برای مشتریان پی سی و ورک استیشن ها شود، قطعاً از AMD در نبرد چند هسته ای جلو می افتد. چیپ های AMD Threadripper هم اکنون ۱۶ هسته و ۳۲ رشته دارند و اینتل هم پیشتر از Core i9 Extreme با ۱۸ هسته رونمایی کرده. پردازنده ۱۸ هسته ای اینتل با قیمت ۱۹۹۹ دلار فروخته می شود و به همین خاطر می توان فرض را بر این گذاشت که پردازنده ۲۸ هسته ای مورد انتظارش، به مراتب گران تر از ۲ هزار دلار خواهد بود.

نظرات ۳
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato