رونمایی AMD از نخستین پردازشگر گرافیکی 7 نانومتری جهان با 32 گیگابایت حافظه

مثل هر کمپانی سخت افزاری دیگری، AMD عاشق اعداد و ارقام است. بعد از کنار زدن پردازنده 28 هسته ای اینتل با نسل دوم از پردازنده های Threadripper با 32 هسته، AMD یک گام بلند دیگر نیز برداشت و در جریان نمایشگاه کامپیوتکس 2018، از نخستین پردازشگر گرافیکی 7 نانومتری جهان رونمایی کرد. این چیپ پروتوتایپ Redeon Vega قرار است در خانواده کارت های گرافیک AMD Instinct مورد استفاده قرار گیرد و اصلی ترین هدفش، سرعت بخشی به یادگیری ماشین است.

با این حال لیزا سو، مدیرعامل AMD سریعاً به گیمرها اطمینان خاطر داد که می توانند منتظر بهره گیری از این تکنولوژی در کارت های گرافیک رادئون نیز باشند. یکی از حوزه هایی که شرکت های بزرگ سخت افزاری در آن با یکدیگر رقابت دارند، ساخت کوچک ترین برد و قطعات ممکن است تا بتوان قدرت پردازشی بیشتر را در ابعادی کمتر ارائه کرد. AMD صحبتی از مشخصات داخل پروتوتایپ 7 نانومتری Vega به میان نیاورده اما این چیپست بسیار کوچک بوده و در چهار طرفش، چهار حافظه با پهنای باند بالا (HBM2) قرار گرفته که مجموع حافظه را به 32 گیگابایت می رسانند.

AMD در نمایشگاه کامپیوتکس نمایشی از قدرت این چیپست در یک رندر Cinema 4D داشت اما برای اینکه از عملکرد چنین قطعه ای تعجب زده شویم، نیازمند ارقام موجود در این رندر هستیم که متاسفانه AMD اشاره ای به آنها نکرد. چیپ 7 نانومتری Radeon Vega Instinct قرار است بهینه سازی های تازه ای به یادگیری ماشینی و فعالیت های هوش مصنوعی بیاورد و ابتدا راهش را به ورک استیشن ها و مزارع سرور باز خواهد کرد.

اگرچه چنین شروعی برای عصر چیپ های گرافیکی 7 نانومتری چندان درخشان به نظر نمی رسد، اما به ما نشان می دهد که آینده سیستم های دسکتاپ چگونه خواهد بود. نمونه های چیپ 7 نانومتری Instinct از همین حالا در دسترس شرکای سخت افزاری AMD قرار گرفته اند و انتظار می رود عرضه تجاری آن تا پایان سال جاری میلادی صورت بگیرد.

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟