ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

آسیب پذیری نرم افزار اپل
تکنولوژی

کشف آسیب پذیری جدید مرتبط با نرم افزار اپل که 10 سال پنهان مانده بود

بر اساس تحقیقی جدید مشخص شده که از 10 سال پیش هکرها قادر بوده اند بدافزارها را در کدهای قانونی اپل پنهان کرده و از سد چندین نرم افزار امنیتی ثالث برای کامپیوترهای مک عبور ...

علی باقرزاده
نوشته شده توسط علی باقرزاده | ۲۷ خرداد ۱۳۹۷ | ۱۷:۵۶

بر اساس تحقیقی جدید مشخص شده که از 10 سال پیش هکرها قادر بوده اند بدافزارها را در کدهای قانونی اپل پنهان کرده و از سد چندین نرم افزار امنیتی ثالث برای کامپیوترهای مک عبور کنند.

آسیب پذیری مرتبط با نرم افزار اپل می تواند موجب جعل هویت اپل شود. به عبارتی هکرها می توانند با سوء استفاده از آن، کاربران ابزارهای امنیتی ثالث را به گونه ای فریب دهند که تصور کنند کد خاصی توسط اپل تأیید شده است.

این موضوع در واقع ناشی از نقصی در سیستم عامل های MacOS نبوده، ولی به مشکلی در ارتباط با نحوه پیاده سازی ابزارهای امنیتی ثالث در رابط برنامه نویسی کاربردی (API) اپل باز می گردد.

آسیب پذیری مرتبط با نرم افزار اپل اولین بار در ماه فوریه (بهمن تا اسفند سال 96) توسط شرکت اوکتا اعلام شده و به سرعت اپل در جریان موضوع قرار داده شده. علاوه بر این کمپانی هایی که مشمول این موضوع بوده اند نیز مطلع شدند که از جمله آنها می توان به ویروس توتال، گوگل، فیسبوک، اف سکور و ... اشاره کرد.

آسیب پذیری نرم افزار اپل

امضا کردن کدها روشی امنیتی است که برای اطمینان از اصالت و عدم دستکاری شدن کد به کار می رود. کد هایی که به صورت دیجیتالی امضا شده اند، از کلید خصوصی بهره می برند که نویسنده از آن مطلع است. علاوه بر این یک کلید عمومی وجود دارد که هر فردی می تواند از آن برای تأییدِ امضا شدن توسط کلید خصوصی اصلی بهره ببرد.

اما فرایند چک کردن امضاها که توسط شرکت های امنیتی مذکور استفاده شده به هکرها این امکان را می دهد که از اپل تقلید کنند و کدها را بدون مشکل جلوه دهند. اپل این گونه وانمود کرده که مشکل پیش آمده ناشی از خطای توسعه دهندگانی بوده که فرایند چک کردن را به درستی اجرا نکرده اند. از سوی دیگر توسعه دهندگان اعتقاد دارند که اسناد اپل که اکنون ظاهراً به روز شده، گیج کننده و نا واضح بوده اند.

سخنگوی کمپانی اف سکور اعلام کرده که با ارائه یک به روز رسانی برای کاربران، مشکل مورد بحث را حل کرده اند. در نهایت باید اشاره کرد روشی که هکرها باید برای این نحوه سوء استفاده به کار ببرند، زیرکانه بوده ولی نیاز به پیش شرط هایی دارد که بهره برداری از آن در عمل را مشکل می کند و به نظر نمی رسد که از آن برای سوء استفاده گسترده به کار رفته باشد.

علی رغم اینکه این آسیب پذیری مرتبط با نرم افزار اپل نزدیک به یک دهه وجود داشته، ولی مدارکی دال بر سوء استفاده از آن یافت نشده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (2 مورد)
 • ?️
  ?️ | ۲۷ خرداد ۱۳۹۷

  لطفا دیدگاه ها را منتشر کنید.

 • ?️
  ?️ | ۲۷ خرداد ۱۳۹۷

  یعنی چی؟
  اگر نرم‌افزاری را از جایی به غیر از اپ استور دانلود کرده باشیم ممکن است که آلوده به کد مخربی شده باشد ولی به واسطه وجود مشکل در امضای دیجیتال که الان کشف شده، هیچ پیغامی نمی گیریم و نرم افزار تایید و نصب می شود. این درسته؟؟
  آیا تنها مشکلی که به وجود می آید همین است؟

مطالب پیشنهادی