جهش دوباره قیمت‌ها در کمین بازار موبایل

یکی از واردکنندگان عمده موبایل در گفتگو با دیجیاتو خبر می‌دهد که از هفته گذشته ارائه ارز دولتی برای واردات موبایل قطع شده است و به احتمال زیاد در آینده نزدیک باید انتظار جهش مجدد قیمت در این بازار را داشت.

این واردکننده عمده موبایل که نخواست نامش ذکر شود، اشاره می‌کند که همین حالا نیز قیمت‌ها نسبت به هفته گذشته افزایشی نسبی داشته‌اند که در صورت ارائه ارز دولتی با رقم ۴۲۰۰ تومان، می‌توان افزایش قیمت را کنترل کرد؛ اتفاقی که رخ دادن آن در حال حاضر بعید است:

«اگر ارز دولتی را راحت ارائه بدهند و رقابت میان واردکنندگان ایجاد شود، خود به خود قیمت‌ها شکسته می‌شود. اما زمانی که این اتفاق نمی‌افتد نمی‌توان انتظاری داشت. در شرایط فعلی حجم واردات کاهش شدیدی داشته و هر واردکننده هر مقدار که موبایل وارد می‌کند را به سرعت و قیمت بالا می‌فروشد. در حالی که اگر همه چیز سر جای خودش بود، رقابت شکل می‌گرفت. اخیراً هم واردکنندگان مقداری ارز دولتی دریافت کردند اما کالای خود را به نرخ آزاد فروختند؛ علتش هم این بود که در ماه یک یا نهایتاً دو بار می‌شد ارز دولتی گرفت و البته بازار هم قیمت ارز آزاد را قبول کرده بود.»

او درباره شرایط فعلی عرضه و تقاضا در بازار موبایل می‌گوید که در حال حاضر و مخصوصاً پس از عید فطر، تقاضا بیشتر از عرضه بوده و همین موضوع نیز یکی دیگر از دلایل افزایش قیمت‌هاست. از سوی دیگر وی معتقد است که در آینده نیز احتمال تعلق گرفتن ارز دولتی به واردات موبایل بسیار کم خواهد بود: «اگر بخواهیم واقع بینانه و بر اساس شرایط موجود صحبت کنیم، بدون تعارف تصور نمی‌کنیم در آینده ارز دولتی به موبایل تعلق بگیرد. از طرفی شرایط واردات از طریق گمرک پیچیده‌تر شده و کاری که در گذشته طی ۲ روز زمان می‌برد اکنون یک فرایند ۲۰ روزه نیاز دارد.»

فارع از بحث تخصیص یا عدم تخصیص ارز دولتی به کالایی مانند موبایل، شرایط فعلی به گونه‌ای است که ارز آزاد نیز در اختیار واردکنندگان موبایل نیست و همین موضوع نیز باعث کاهش واردات و پیشی گرفتن تقاضا از عرضه بوده است. این واردکننده نیز در همین خصوص می‌گوید: «سوال اینجاست که من به عنوان یک وارد کننده از چه طریقی باید دلار آزاد تهیه کنم؟ شرایط فعلی باعث معلق ماندن بازار شده است. دلاری وجود ندارد؛ اگر هم وجود داشته باشد، واقعیت این است که حق موبایل نیست و موارد واجب‌تری وجود دارد.»

نظرات ۲۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟