معافیت مالیاتی و بیمه‌ای 3 ساله برای استارتاپ‌های 100 میلیونی

بیمه، نوع قرار داد و مالیات گوشه‌ای از مشکلات استارتاپ‌ها هستند که مورد توجه وزارت ارتباطات و فناوری ارتباطات قرار گرفته است. به همین دلیل این وزارت‌خانه طرحی را برای معافیت‌های مالیاتی و بیمه‌ای آنها مطرح کرده که به زودی منجر به شکل گیری قوانین جدید خواهد شد.

دکتر «امیر ناظمی» مدیر هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات به دیجیاتو توضیح داد که این سازمان از مدلی استفاده می‌کند که در دنیا آزمون شده و آن اینکه در مدت زمان محدود 3 سال از زمان راه اندازی، استارتاپ‌هامشمول معافیت‌ها و مشوق‌هایی می‌شوند.

این طرح مختص به استارتاپ‎هایی‌ست که دانش بنیان نیستند. طبق تعاریف عنوان شده، استارتاپ‌هایی شامل این طرح می‌شوند که با سرمایه کمتر از 100 میلیون تومان شروع به کار کرده‌اند و درآمد محدودی دارند. به گفته ناظمی رقم درآمد آنها هنوز دقیقا مشخص نشده است، اما با ملاحظاتی که وجود دارد احتمالا درآمد سالانه کمتر از 500 میلیون تومان در نظر گرفته می‌شود:

«استارتاپ‌های کوچک تا سه سال مشمول معافیت‌های مالی می‌شوند. این طرح در ابتدا به صورت آزمایشی انجام می‌شود و بنابراین برخی حوزه‌ها جدا شده است و به این حوزه‌ها تا 3 سال معافیت مالیاتی داده می‌شود. اما اگر بعد از 3 سال هم به سوددهی نرسیدند از این طرح خارج می‌شوند و مانند سایر شرکت‌های زیان‌ده با آنها برخورد می‌شود.»

بر اساس این طرح استارتاپ‌هایی وجود دارند که سرمایه اولیه ثبت شده آنها بیشتر از 100 میلیون تومان است و دیگر مشمول معافیت‌های این طرح نخواهند شد؛ اما ممکن است بعد از 3 سال به درآمدزایی نرسند. این دسته از استارتاپ‌ها نیز مانند سایر شرکت‌ها درصورتیکه به سوددهی نرسند طبق قانون کشور معاف از پرداخت مالیات هستند.

ناظمی به دیجیاتو می‌گوید:«بخشی از مشکلاتی که استارتاپ‌ها دارند مربوط به شروع راه اندازی استارتاپ است و ما در تلاش هستیم تا موانعی که در شروع کار استارتاپ‎ها وجود دارد را از سر راه برداریم تا آنها شکل رسمی به خود بگیرند و بشود از آنها حمایت کرد. مشکلات دیگر مربوط به فضای کسب و کار است و ما هنوز به این بخش وارد نشده‌ایم، این بخش بهبود فضای کسب و کار است. ما الان به دنبال ایجاد تسهیلات (ساده سازی کار) برای استارتاپ‌ها هستیم.»

مشکلات بیمه‌ای استارتاپ‌ها موضوع دیگری است که در این طرح مورد توجه قرار گرفت. مدیر هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات ادامه داد:

«در زمینه بیمه نشستی با بیمه تامین اجتماعی داشتیم. قرار شد که سرمایه گذاران و هسته اصلی استارتاپ‌ها تا زمانیکه کسی را استخدام نکرده‌ و قرارداد نبسته‌اند الزامی برای بیمه کردن نداشته باشند. البته این انتخاب خودشان است که بخواهند بیمه شوند یا خیر. اما به محض آنکه اولین فرد به گروه اضافه شد باید بیمه صادر کنند.»

معافیت‌‌ استارتاپ‌ ها

فضای کار اشتراکی و شرکت‌های شتاب‌دهنده مشکل دیگر استارتاپ هاست. پیش ازین بیمه چنین ماهیت‌هایی را قبول نمی‌کرد. اما بعد از پیگیری‌های وزارت ارتباطات و استقبال سازمان تامین اجتماعی و وزیر کار، آئین نامه‌ای در این خصوص درحال تهیه است. ناظمی پیش‌بینی می‌کند که احتمالا تا کمتر از یک ماه دیگر فضای کار اشتراکی پذیرفته خواهد شد و کد بیمه برای هر کدام به تفکیک صادر خواهد شد:

«قراردادهای مربوط به دورکاری مشکل دیگری بود که قرار شد در مدت 3 سال این شکل قرارداد وجود داشته باشد. شکل دیگر قرارداد این است که فرد کاری انجام می‌دهد و ازاء موفقیت خود قسمتی از سهام را می‌گیرد. طبق قانون فعلی کار این قراردادها مشخص نیست و این مورد هم به زودی رفع خواهد شد و قرارداد هر دو مورد توسط وزارت کار و تامین اجتماعی انتشار پیدا می‌کند.»

این طرح شامل چندین تفاهم نامه مختلف است که طرفین آن وزارت کار، وزارت رفاه، وزارت صنعتف سازمان بیمه و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری خواهد بود و قرار است اولین نتایج آن به زودی شکل رسمی و قانونی به خود بگیرد.

مطالب مرتبط

نتایج یک نظرسنجی: ۹۳ درصد کارکنان حوزه فناوری مایل به دورکاری هستند

هرساله پلتفرم استخدام «Hired» آماری از حقوق کارکنان حوزه فناوری با توجه به صدها هزار درخواست مصاحبه و پیشنهادات شغلی منتشر می‌کند. در آمار امسال نیز حقوق مهندسان نرم افزار، مدیران محصول، مهندسان DevOps، علم داده و طراحان بررسی شده‌ است.امسال با سال‌های پیش یک فرق بزرگ دارد و آن، دورکاری اکثر کارکنان به علت شیوع... ادامه مطلب

رییس سازمان فناوری مطرح کرد: یکپارچگی نهادی، عامل افزایش امنیت سایبری در کشور

در ماه‌های اخیر لو رفتن داده‌های کاربران از پلتفرم‌ها، سازمان‌ها و دستگاه‌های مختلف به یکی از اتفاقات مرسوم و نسبتا عادی تبدیل شد. حالا سازمان فناوری اطلاعات توسط همکاری با افتای ریاست جمهوری و همچنین سازمان پدافند غیرعامل، می‌خواهد یک گواهی‌نامه حوزه امنیت که به تایید سه دستگاه می‌رسد را به کسب‌وکارهای خصوصی ارائه دهد.... ادامه مطلب

گوگل و اعلام برنامه بازگشایی دفاتر؛ دورکاری شمار بالایی از کارکنان تا پایان سال

شیوع کرونا باعث شد بسیاری از شرکت‌ها مانند گوگل تصمیم به دورکاری کارکنان خود بگیرند. حالا مدیرعامل گوگل و آلفابت، «ساندار پیچای» یک دید کلی از برنامه این شرکت برای بازگشت برخی کارکنان به سر کار ارائه کرده است.گوگل از تاریخ ۱۶ تیر ماه برخی از دفاتر خود در شهرهای مختلف را بازگشایی خواهد کرد... ادامه مطلب

بیش از ۲۲ هزار نفر از پرسنل فیسبوک برای همیشه دورکار می‌شوند

فیسبوک تا کنون با ارائه مشوق های مالی کارکنان را به حضور در ادارات و حتی سکونت در نزدیکترین فاصله به دفتر مرکزی تشویق می کرد اما ظاهرا مشاهده بازدهی آنها در دوران قرنطینه باعث شده این کمپانی راه دیگری را در پیش بگیردظهور ویروس کرونا به محرکی برای پیاده سازی تغییرات عمده در شرکت... ادامه مطلب

کارکنان توییتر برای همیشه دورکار شدند

جک دورسی مدیرعامل توییتر روز سه شنبه در ایمیلی به کارکنان این شرکت اعلام کرد که آن‌ها می‌توانند «برای همیشه» از خانه کار کنند.سخنگوی توییتر ضمن تایید این تصمیم به خبرگزاری گاردین می‌گوید توییتر یکی از اولین شرکت‌هایی بود که به خاطر کووید ۱۹ به دورکاری روی آورد، اما پیش بینی نمی‌کند جزو اولین شرکت‌هایی... ادامه مطلب

دورکاری میلیون‌ها کارمند در اروپا اپلیکیشن ارتباطی مایکروسافت را از کار انداخت

«مایکروسافت تیمز» (Microsoft Teams) در اروپا از دسترس خارج شد. این اتفاق همزمان با شیوع ویروس کرونا و دورکاری میلیون ها کارمند در کشورهای اروپایی رخ می دهد. کاربران در حال حاضر نمی توانند وارد این سرویس شده و پیام ارسال کنند.بخش پشتیبانی مایکروسافت با انتشار توییتی اعلام کرد که از مشکل مایکروسافت تیمز باخبر... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟