حذف قیمت ها از آگهی های اینترنتی موتورسیکلت در دستور کار قرار گرفت

ظاهرا بعد از آشفتگی بازار خودرو، حالا نوبت به موتورسیکلت است که به محل تاخت و تاز دلالان مبدل شود. در روزهای اخیر قیمت های درج شده در آگهی های اینترنتی از قیمت های کف بازار بیشتر شده است و همین مسئله نیز مسئولان امر را به فکر فرو برده تا نسبت به حذف قیمت ها از آگهی های اینترنتی فروش موتورسیکلت اقدام نمایند، مشابه همین کار طی هفته های اخیر در بازار خودرو انجام شده است، اما نتایج دقیق آن هنوز مشخص نیست.

بررسی‌ها نشان از آن دارد که قیمت آگهی‌های اینترنتی برای محصولی همچون موتورسیکلت که در یک سال اخیر قیمت آن به طور میانگین 270 درصد رشد کرده و همچنان در مسیر رشد قیمت قرار دارد، حذف نشده و هر روز قیمت‌های جدیدی در سایت‌های پذیرنده آگهی اعلام می‌شود.

البته ناگفته نماند که قیمت موتورسیکلتی که در بازار در حدود 27 تا 30 میلیون تومان قیمت دارد در برخی از آگهی‌های اینترنتی فروش در محدوده 40 میلیون تومان اعلام شده است.

malltina

موتورسیکلت

در این رابطه محمد خادم منصوری - رئیس اتحادیه فروشندگان دوچرخه و موتورسیکلت - به ایسنا گفت: در حال حاضر اعلام قیمت‌های پرت در بازار که عموماً از طریق آگهی‌های فروش اینترنتی صورت می‌گیرد، بازار را آشفته کرده است.

وی ادامه داد: بسیاری از قیمت‌های اعلامی پشتوانه منطقی ندارد زیرا کارخانجات هیچگاه وسیله‌ای که قیمتی در حدود 20 تا 30 میلیون تومان دارد را به قیمت دو برابری در بازار عرضه نمی‌کنند.

منصوری یادآور شد: در شرایطی که تولید و عرضه محصولات موتورسیکلت از سوی کارخانجات با افت همراه شد برخی افراد به خرید موتورسیکلت و نگهداری آن برای کسب سود بیشتر در زمان افزایش قیمت‌ها روی آوردند که این موضوع اعلام قیمت‌های بی ربط را به همراه داشت.

رئیس اتحادیه فروشندگان دوچرخه و موتورسیکلت در پاسخ به این سوال که آیا اتحادیه درصدد حذف قیمت از آگهی‌های فروش موتورسیکلت از سایت‌های اینترنتی است، گفت: درخواستی مبنی بر حذف قیمت از آگهی‌های اینترنتی تهیه شده و در اختیار اتاق اصناف قرار گرفته و با توجه به قوانین و شرایط صنفی در این رابطه نیز رایزنی‌هایی با اتاق اصناف صورت گرفته است.

در ادامه می توانید گزارش چند ماه قبل دیجیاتو را از شرایط بازار موتور سیکلت مطالعه فرمایید:

تاکنون شرایط اقتصادی کشور به گونه ای بوده است که معمولا بازار موتورسیکلت چندان دقیق از سوی رسانه ها دنبال نمی شده است اما در پی کاهش شدید ارزش ریال و کاهش قدرت خرید به نظر می رسد که موتورسیکلت در حال تبدیل شدن به گزینه شماره یک برای تردد درون شهری است و در چنین شرایطی بازار این وسیله هر روز اهمیت بیشتری می یابد.

اما اگر براین تصور هستید که در بدترین حالت هم موتورسیکلت های طرح هوندا با قیمت نازلی قابل خریدند باید بگوییم که متاسفانه ترکیب چند اتفاق باعث شده تا این صنعت نیز به اغما فرو رود و حالا قیمت ساده ترین نسخه های موتورهای طرح هوندا بین 3.5 تا 5 میلیون تومان از سوی فروشندگان اعلام می شود. قیمتی که نسبت به دوسال قبل افزایش بیش از 2 برابر را نشان می دهد.

موتورسیکلت

در چنین شرایطی این سوال مطرح می شود که چه چیزی می تواند باعث وارد شدن خلل در تولید موتورسیکلت های 50 سال پیش با قطعات چینی و ایرانی شود؟ پاسخ را باید در اجرای قوانین مربوط به توقف شماره گذاری موتورسیکلت های کاربراتوری یافت که حدود دوسال است بین نهاد های قانون گذاری و صنف تولید کنندگان موتورسیکلت محل مناقشه است.

اجرای این قانون باعث شده تا تیراژ سری موسوم به CG 125 که اغلب به صورت کاربراتوری هستند به شدت کاهش یابد، عجیب تر آنکه ابزار و قطعات لازم برای انژکتوری کردن این موتورها نیز در کشور وجود دارد اما دقیقا مشخص نیست که چرا تولید کنندگان ظرف دوسال گذشته تمایلی به تغییر خط تولید خود نشان نداده اند و حالا در شرایط به وجود آمدن چالش ارزی به چنین حال و روزی افتاده اند.

از سوی دیگر حبس شدن قطعات وارداتی موتورسیکلت های مونتاژی که با ارز 4200 تومانی وارد شده اند در گمرکات کشور و اجرای طرح بازار ثانویه باعث شده است تا قیمت ها در بازار موتورسیکلت های مونتاژی نیز بین 40 تا 100 درصد افزایش یابد.

آنطور که واردکنندگان می گویند، برای ترخیض قطعات الزامی است که اختلاف بهای بین ارز 4200 تومانی و ارز بازار ثانویه (حدود 8800 تومان) به گمرکات کشور پرداخت شود و این مسئله حالا تبدیل به محل مناقشه شده است و به شکل مستقیم بر کاهش تیراژ و افزایش قیمت موتورسیکلت های موجود در بازار تاثیر می گذارد.

با این اوصاف قیمت موتورسیکلت های مونتاژی هندی از حدود 10 میلیون تومان تا حدود 16 میلیون تومان افزایش یافته است و سری جذاب تر چینی/ ایتالیایی با موتور 249 سی سی که پیشتر حدود 18 میلیون تومان قیمت داشت حالا تبدیل به وسیله ای با قیمت بیش از 50 میلیون تومان شده است.

تمام این موارد در شرایطی رخ می دهد که درآمد قشر ضعیف جامعه به شدت به بازار موتورسیکلت وابسته است و نابسامانی بازار این وسیله می تواند به آسیب های اجتماعی و اقتصادی گسترده ای منجر شود.

مطالب مرتبط

افزایش شدید هزینه تعمیر و نگهداری موتورسیکلت در پی کاهش تولید و افزایش نرخ ارز

لوازم جانبی و قطعات موتورسیکلت به میزان نیاز در بازار وجود دارد اما با افزایش قیمت قابل توجهی همراه شده و متأسفانه در زمینه واردات، قیمت‌گذاری کالا و بررسی ارز تخصیص داده شده به این محصولات نظارتی وجود ندارد.رئیس اتحادیه تولید قطعات و تعمیر دوچرخه و موتورسیکلت با بیان اینکه قطعات و لوازم یدکی کم و... ادامه مطلب

موتور سیکلت چهار چرخ لازارت LM 410 معرفی شد؛ ترکیبی از ایمنی بالا و ظاهری مخوف

کمپانی فرانسوی لازارت (Lazareth) که در زمینه طراحی و تولید موتورسیکلت های پیشرفته فعالیت می کند، از یک محصول جدید به نام LM 410 پرده برداری کرد. این موتور سیکلت همانند مدل پیشین LM 847 دارای چهار چرخ است، ولی در مقایسه با آن ساختار ساده تر و البته قیمت کمتری دارد.برخلاف مدل تقریبا 215... ادامه مطلب

انقلاب برقی یاماها؛ تحول سبز از دوچرخه تا موتورسیکلت تریل

با نزدیک شدن به زمان برگزاری نمایشگاه خودروی توکیو، شرکت های ژاپنی در تکاپو معرفی و عرضه محصولات جدید و چشمگیر خود هستند. حال شرکت با سابقه یاماها از محصولات کاملا جدید تمام برقی خود تقریبا در تمامی کلاس ها پرده برداری کرده است و قصد دارد در این نمایشگاه این محصولات را در معرض... ادامه مطلب

انجمن تولیدکنندگان موتورسیکلت: داخلی سازی موتور در ایران توجیه اقتصادی ندارد

این روزها حال صنعت موتورسیکلت سازی حتی از خودروسازی نیز وخیم تر است، اما مشکلات این صنعت کمتر رسانه ای می شود. مسائل مربوط به شماره گذاری نشدن موتورهای قدیمی کاربراتوری و ممنوعیت های صنعت تولید موتورسیکلت در کنار افزایش نرخ ارز باعث شده تا این صنعت پر رونق روزهای دور، به صنعتی در مرز... ادامه مطلب

سقوط بازار موتورسیکلت؛ تولید کنندگان یک دهم و مشتریان نصف شدند

بازار موتورسیکلت در کشورمان به شکل سنتی تحت تاثیر قشر نه چندان مرفه جامعه بوده است که شاید از جمله دلایل آن بتوان به شرایط خاص و نامناسب آب و هوایی ایران برای استفاده لذت بخش و تفریحی از موتورسیکلت و تعداد اندک مدل های جذاب برای اقشار مرفه جامعه اشاره کرد، اما حالا حتی... ادامه مطلب

رقیبی برای هارلی دیویدسون برقی با نصف قیمت؛ معرفی اولین محصول Lightening

پس از خودروها، نوبت به موتورسیکلت ها رسیده تا از موتورهای درون سوز فاصله گرفته و به پیشرانه های برقی مجهز شوند. تاکنون شرکت های مختلفی پا پیش گذاشته و نسبت به برقی کردن موتورسیکلت ها اقدام کرده اند. لایتنینگ موتورسایکل (Lightning Motorcycle) یکی از این شرکت ها است که در سال 2006 توسط فردی... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟