جدیدترین اخبار و مقالات دنیای بازی و سینما در ویجیاتو

پیگیری دیجیاتو؛ پرداخت الحاقیه حق بیمه پس از افزایش قیمت خودرو اجباری است؟

تاثیرات افزایش قیمت خودرو تنها محدود به بازار خودرو نیست بلکه صنعت بیمه هم ازین نوسانات سهم برده است.

به تازگی برخی بیمه‌گذاران پیامی از سوی شرکت بیمه‌گر دریافت کردند که از آنها می‌خواهد به دلیل افزایش قیمت خودرو به شرکت بیمه‌ مراجعه کنند و مابقی ارزش بیمه را بپردازند.

حالا این سوال برای بیمه‌گذاران مطرح شده که درصورت عدم پرداخت سهم بیمه ناشی از افزایش ارزش خودرو چه اتفاقی می‌افتد و آیا هربار با افزایش قیمت خودرو باید مبلغ بیشتری بپردازند و برعکس، چنانچه قیمت خودرو کاهش یافت آیا شرکت بیمه ما به ازاء کاهش سهم خود را به بیمه‌گر می‌پردازد یا خیر؟

پوشش افزایش ارزش وسیله نقلیه
به طور خلاصه باید گفت که بیمه بدنه خودرو الزامی نیست و اینطور که کارشناسان بیمه تخمین می‌زنند حدود 10 تا 15 درصد صاحبان خودرو از بیمه بدنه استفاده می‌کنند.

بیمه بدنه شامل پوشش‌های مختلف است اعم از پوشش قطعات خودرو، پوشش افزایش ارزش وسیله نقلیه و سایر موارد که خرید هرکدام به خواست مشتری است و اجباری افزایش سقف آنها وجود ندارد.

پوشش افزایش ارزش وسیله نقلیه چیست؟

خودروها و لوازم آن در برخی مواقع با افزایش قیمت روبه رو هستند و خسارت دیده برای خرید مجدد همان قطعه باید مبلغ بیشتری نسبت به زمان خرید بپردازد. در این صورت بیمه شونده می‌تواند از پوشش افزایش ارزش وسیله نقلیه تا 50 درصد (جزئی و کلی) استفاده کند. بر اساس این پوشش بیمه موظف است تا 50 درصد مبلغ افزایش یافته قیمت خودرو را پرداخت کند.
برای مثال قیمت پراید در سال‌های قبل با افزایش روبرو شد و بیمه شدگان اگر پوشش افزایش ارزش نداشتند، در صورت سرقت خودرو قیمت اولیه خرید را دریافت می‌کردند، اما در صورت خرید پوشش افزایش ارزش وسیله نقلیه تا 50 درصد (جزئی و کلی)، پس از سرقت می‌توانستند خسارت را تا افزایش ارزش 50 درصدی دریافت کنند.
به عنوان مثال اگر خودرو هنگام خرید 20 میلیون تومان قیمت داشته باشد و بعد از دزدیده شدن 25 میلیون تومان قیمت داشته باشد، بیمه‌گر موظف است 2میلیون و 500 هزار تومان به عنوان افزایش ارزش افزوده به مبلغ پرداختی خسارت خود اضافه کند.
در خصوص قطعات و لوازم جانبی خودرو نیز همین پوشش وجود دارد که شامل تخفیف سالیانه هم می‌شود.

پوشش افزایش ارزش وسیله نقلیه
بنابراین کسانیکه تنها از بیمه بدنه دارند (پوشش افزایش ارزش خریداری نکرده‌اند) در صورت افزایش نرخ خودرو تا 25 درصد می‌توانند به اختیار خود، مابقی ارزش بیمه خودرو را پرداخت کنند تا درصورت بروز حادثه خسارت آنها مطابق نرخ روز محاسبه و پرداخت شود. یا اینکه ‌می‌توانند از ابتدا پوشش افزایش ارزش خودرو را خریداری کنند.
از سوی دیگر درصورتیکه ارزش خودرو کاهش داشته باشد، بیمه‌گذار می‌تواند مابه التفاوت را از بیمه دریافت کند. هرچند چنین اتفاقی بیشتر شبیه به یک شوخی است.
با این حال از آنجائیکه تمام شرکت‌های بیمه‌ای ملزم به ارائه بیمه شخص ثالث هستند و خرید این بیمه برای صاحبان خودرو اجباری است؛ از نگاه فعالان این حوزه، بیمه شخص ثالث برای شرکت‌های بیمه‌گر زیان‌ده است و بیمه بدنه برای آنها سوددهی دارد.

برچسب ها

مطالب مرتبط

نرخ جدید بیمه شخص ثالث؛ از تخفیف 5 درصدی به ازای هر سال تا حذف نشدن تخفیف ها با یک تصادف

از روز سه‌شنبه (17 بهمن‌ماه) تخفیف‌های عدم خسارت بیمه ثالث تغییر کرده است. این تغییرات براساس آیین‌نامه اجرایی ماده 18 قانون بیمه شخص ثالث اعمال می‌شود. به گزارش ایسنا، براساس ماده ۶ آیین‌نامه جدید تخفیف عدم خسارت سالانه از ۱۰ درصد به ۵ درصد کاهش یافته و حداکثر تخفیف همان ۷۰ درصد خواهد بود که در... ادامه مطلب

انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث امکان پذیر شد؛ تغییری مثبت در مقررات بیمه خودرو

تهیه بیمه شخص ثالث با هدف حمایت از حقوق اشخاص آسیب دیده در سوانح رانندگی برای همه دارندگان وسلیه نقلیه (شامل سواری، مسافری، موتورسیکلت و ...) یک ضرورت برشمرده میشود و دامنه مخاطبین وسیعی را در برمی گیرد. از این رو پیش از استفاده از هر نوع وسیله نقلیه می ‌بایست بیمه نامه شخص ثالث... ادامه مطلب

تغییر سیستم فروش بیمه شخص ثالث از سال 98؛ بیمه به جای خودروها به رانندگان تعلق میگیرد

راننده ی هر وسیله ی نقلیه ای که در حال حرکت است، نسبت به تمامی اشیا جاندار و بی جان اطراف خود مسئول است. به طور مثال اگر شخصی با خودرو خود در حال حرکت است و طی یک حادثه با یک خودرو دیگر تصادف کند، این خسارت باید از طرف مقصر حادثه جبران شود. مقصر... ادامه مطلب

خسارت تصادف با پورشه كمتر از خسارت تصادف با رنو ساندرو؛ حکایت عجیب قانون" خودرو متعارف"

نگرانی رانندگان برای تصادف با خودروهای گران کاملا بدیهی است اما این روزها در رانندگی مان بیش از اینکه مراقب تصادف با یک لندکروز یا پورشه باشیم، باید مراقب تصادف با پژو 207 یا رنو ساندرو باشیم! به عبارت دیگر حالا تصادف با خودروهای میان رده ممکن است خطرناک تر از خودروهای بسیار گران قیمت... ادامه مطلب

میزان افزایش نرخ بیمه شخص ثالث در سال 98 چقدر خواهد بود؟

در میان انواع طرح‌های بیمه‌ای که از جانب شرکت‌های مختلف ارائه می‌شوند، بیمه شخص ثالث همچنان پرمخاطب‌ترین نوع بیمه است. بدون شک یکی از دلایل اصلی سهم بالای بیمه شخص ثالث در بازار ایران، اجباری بودن این بیمه است. به صورتی که اگر وسیله نقلیه‌ای تحت این پوشش نباشد، ممکن است عواقب جبران ناپذیری داشته... ادامه مطلب

جزییات تخفیف بیمه شخص ثالث در سال 98

در میان انواع طرح‌های بیمه‌ای که از جانب شرکت‌های مختلف ارائه می‌شوند، بیمه شخص ثالث همچنان پرمخاطب‌ترین نوع بیمه است. بدون شک یکی از دلایل اصلی سهم بالای بیمه شخص ثالث در بازار ایران، اجباری بودن این بیمه است. به صورتی که اگر وسیله نقلیه‌ای تحت این پوشش نباشد، ممکن است عواقب جبران ناپذیری داشته... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x