پیگیری دیجیاتو؛ پرداخت الحاقیه حق بیمه پس از افزایش قیمت خودرو اجباری است؟

تاثیرات افزایش قیمت خودرو تنها محدود به بازار خودرو نیست بلکه صنعت بیمه هم ازین نوسانات سهم برده است.

به تازگی برخی بیمه‌گذاران پیامی از سوی شرکت بیمه‌گر دریافت کردند که از آنها می‌خواهد به دلیل افزایش قیمت خودرو به شرکت بیمه‌ مراجعه کنند و مابقی ارزش بیمه را بپردازند.

حالا این سوال برای بیمه‌گذاران مطرح شده که درصورت عدم پرداخت سهم بیمه ناشی از افزایش ارزش خودرو چه اتفاقی می‌افتد و آیا هربار با افزایش قیمت خودرو باید مبلغ بیشتری بپردازند و برعکس، چنانچه قیمت خودرو کاهش یافت آیا شرکت بیمه ما به ازاء کاهش سهم خود را به بیمه‌گر می‌پردازد یا خیر؟

پوشش افزایش ارزش وسیله نقلیه
به طور خلاصه باید گفت که بیمه بدنه خودرو الزامی نیست و اینطور که کارشناسان بیمه تخمین می‌زنند حدود 10 تا 15 درصد صاحبان خودرو از بیمه بدنه استفاده می‌کنند.

بیمه بدنه شامل پوشش‌های مختلف است اعم از پوشش قطعات خودرو، پوشش افزایش ارزش وسیله نقلیه و سایر موارد که خرید هرکدام به خواست مشتری است و اجباری افزایش سقف آنها وجود ندارد.

پوشش افزایش ارزش وسیله نقلیه چیست؟

خودروها و لوازم آن در برخی مواقع با افزایش قیمت روبه رو هستند و خسارت دیده برای خرید مجدد همان قطعه باید مبلغ بیشتری نسبت به زمان خرید بپردازد. در این صورت بیمه شونده می‌تواند از پوشش افزایش ارزش وسیله نقلیه تا 50 درصد (جزئی و کلی) استفاده کند. بر اساس این پوشش بیمه موظف است تا 50 درصد مبلغ افزایش یافته قیمت خودرو را پرداخت کند.
برای مثال قیمت پراید در سال‌های قبل با افزایش روبرو شد و بیمه شدگان اگر پوشش افزایش ارزش نداشتند، در صورت سرقت خودرو قیمت اولیه خرید را دریافت می‌کردند، اما در صورت خرید پوشش افزایش ارزش وسیله نقلیه تا 50 درصد (جزئی و کلی)، پس از سرقت می‌توانستند خسارت را تا افزایش ارزش 50 درصدی دریافت کنند.
به عنوان مثال اگر خودرو هنگام خرید 20 میلیون تومان قیمت داشته باشد و بعد از دزدیده شدن 25 میلیون تومان قیمت داشته باشد، بیمه‌گر موظف است 2میلیون و 500 هزار تومان به عنوان افزایش ارزش افزوده به مبلغ پرداختی خسارت خود اضافه کند.
در خصوص قطعات و لوازم جانبی خودرو نیز همین پوشش وجود دارد که شامل تخفیف سالیانه هم می‌شود.

پوشش افزایش ارزش وسیله نقلیه
بنابراین کسانیکه تنها از بیمه بدنه دارند (پوشش افزایش ارزش خریداری نکرده‌اند) در صورت افزایش نرخ خودرو تا 25 درصد می‌توانند به اختیار خود، مابقی ارزش بیمه خودرو را پرداخت کنند تا درصورت بروز حادثه خسارت آنها مطابق نرخ روز محاسبه و پرداخت شود. یا اینکه ‌می‌توانند از ابتدا پوشش افزایش ارزش خودرو را خریداری کنند.
از سوی دیگر درصورتیکه ارزش خودرو کاهش داشته باشد، بیمه‌گذار می‌تواند مابه التفاوت را از بیمه دریافت کند. هرچند چنین اتفاقی بیشتر شبیه به یک شوخی است.
با این حال از آنجائیکه تمام شرکت‌های بیمه‌ای ملزم به ارائه بیمه شخص ثالث هستند و خرید این بیمه برای صاحبان خودرو اجباری است؛ از نگاه فعالان این حوزه، بیمه شخص ثالث برای شرکت‌های بیمه‌گر زیان‌ده است و بیمه بدنه برای آنها سوددهی دارد.

مطالب مرتبط

نرخ جدید بیمه شخص ثالث؛ از تخفیف 5 درصدی به ازای هر سال تا حذف نشدن تخفیف ها با یک تصادف

از روز سه‌شنبه (17 بهمن‌ماه) تخفیف‌های عدم خسارت بیمه ثالث تغییر کرده است. این تغییرات براساس آیین‌نامه اجرایی ماده 18 قانون بیمه شخص ثالث اعمال می‌شود. به گزارش ایسنا، براساس ماده ۶ آیین‌نامه جدید تخفیف عدم خسارت سالانه از ۱۰ درصد به ۵ درصد کاهش یافته و حداکثر تخفیف همان ۷۰ درصد خواهد بود که در... ادامه مطلب

توصیه بیمه مرکزی: با افزایش قیمت خودرو سرمایه بیمه بدنه را افزایش دهید

بیمه مرکزی به منظور حمایت ازحقوق بیمه گذاران با توجه به نوسانات اخیر قیمت خودرو، خواستار افزایش سرمایه بیمه بدنه خودروها شد. بر اساس اعلام بیمه مرکزی پیرو افزایش قیمت خودرو، پیشنهاد می‌شود بیمه گذارانی که دارای بیمه بدنه هستند با مراجعه به شرکت‌های بیمه، سرمایه مورد بیمه خود را افزایش دهند تا در هنگام بروز... ادامه مطلب

دستورالعمل جدید تعیین نرخ حق بیمه شخص ثالث

هیأت وزیران آیین نامه اجرایی تعیین سقف حق بیمه شخص ثالث و نحوه تخفیف، افزایش و تقسیط آن را به تصویب رساند. به موجب این آیین نامه، سقف نرخ های حق بیمه پایه بیمه شخص ثالث از حاصل جمع اقلام هزینه ای منهای درآمد سرمایه گذاری به علاوه حاشیه سود تعیین می شود. براساس این آیین نامه،... ادامه مطلب

بیمه بدنه الزامی شد؛ قانون جدید بیمه در پرداخت خسارت به خودروهای گران قیمت

به تازگی قانون جدیدی در رابطه با بیمه شخص ثالث تصویب شده که به موجب این قانون دارندگان خودرو های گرانقیمت در تصادفاتی که مقصر نیستند ، تنها می توانند یک چهارم کل خسارت خود را توسط بیمه شخص مقصر دریافت کنند. این یعنی طبق قانون جدید بیمه مرکزی ، این خودرو ها در سقف خسارت... ادامه مطلب

چرا بیمه از پرداخت خسارت افت قیمت خودرو طفره می‌رود؟

برای صاحبان خودروهای صفر کیلومتر هیچ چیز دردناکتر از اولین تصادف و آسیب دیدن خودروی‌شان نیست؛ چیزی که باعث افت قیمت خودرو می‌‌شود و در نگاه اول هیچ کس حتی بیمه هم متعهد به پرداخت افت خسارت نیست. بر اساس قانون مقصر حادثه برای پرداخت خسارت می‌تواند از بیمه شخص ثالث خود استفاده کند اما به... ادامه مطلب

تمام تغییرات قانون جدید بیمه شخص ثالث سال 96

ایران یکی از آن کشور هایی است که قانون پیچیده و عجیبی در رابطه با بیمه شخص ثالث دارد و چند وقتی است که بیمه مرکزی در صدد است تا تغییراتی مثبت در آن ایجاد کند و برخی مشکلات و پیچیدگی های قانونی در این زمینه را کاهش دهد. اصلاحات جدید مزایای بسیاری دارد و در این... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x