فیسبوک پتنتی برای جاسوسی از کاربران به ثبت رسانده است

فیسبوک پتنتی برای جاسوسی از کاربران به ثبت رسانده است

تصور اینکه فیسبوک، مکالمات مردم را شنود می کند تا تبلیغات را براساس صحبت های آفلاین آنها به نمایش درآورد چندان غیر رایج نیست؛ اما حقیت متفاوت بوده و اطلاعاتی که شرکت های بزرگ درباره شما به دست می آورند، گاه اتفاقی و گاه براساس کوکی ها است. اما این بدان معنا نیست که فیسبوک نمی داند چطور از کاربرانش جاسوسی کند؛ حتی اگر قسم بخورد که هیچوقت به استفاده از این راهکار روی نخواهد آورد.

خبرگزاری Mashable اخیراً پتنتی متعلق به فیسبوک را کشف کرده که به احتمال روشن کردن میکروفون موبایل شما از راه دور توسط این کمپانی اشاره دارد. فیسبوک در این روش، سیگنال هایی غیرقابل شنیدن برای انسان را در «محتویات مخابره ای» (مانند تبلیغات تلویزیونی) تعبیه می کند. این سیگنال ها اگرچه به گوش ما نمی رسند، اما از سوی دیوایس های هوشمند قابل دریافت هستند. در ادامه این سیگنال به اسمارت فون شما فرمان می دهد که صدای فراگیر پیرامون خود را ضبط کرده و «اثر انگشت صدای فراگیر» را برای تحلیل به دست فیسبوک برساند.

فیسبوک

روشن کردن میکروفون از راه دور و با سیگنال هایی که به گوش ما نمی رسند به اندازه کافی خبیثانه به نظر می رسد، اما هنوز به پایان ماجرا نرسیده ایم. هدف غایی فیسبوک از چنین سیستمی آن است که براساس صدای محیطی، قادر به تشخیص بازخورد افراد نسبت به یک محتوای خاص باشد. بنابراین شاید در آینده تبلیغاتی تلویزیونی به نمایش در آیند که موبایل ما را به ضبط واکنش مان نسبت به آن آگهی مجبور می کنند.

این تکنولوژی رویای هر تبلیغ دهنده ای است و موضوع زمانی ترسناک می شود که بدانیم عملاً فیسبوک برای پیاده سازی این سیستم نیازی به دریافت هیچ مجوزی نخواهد داشت. بنابراین تصور این موضوع سخت نیست که بعد از ضبط صدا، نوبت به دسترسی به قابلیت فیلم برداری و حتی تماس تلفنی برسد. البته فیسبوک نسبت به این خبر واکنش نشان داده و می گوید هیچ برنامه ای برای استفاده از این تکنولوژی ندارد؛ اما احتمالاً دلیلی وجود دارد که مارک زاکربرگ، وبکم و میکروفون لپتاپ خود را می پوشاند.

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato