گزارش میدانی دیجیاتو: خودکشی تجاری فروشندگان لوازم خانگی

سه راه امین حضور بافت قدیمی تهران را حفظ کرده و سرتاسر خیابان لوازم خانگی فروشی است و زوج های جوان و دخترهای جوان بیشتر از بقیه قشرها در پیاده روها دیده می‌شوند. چندین پاساژ با اسامی مختلف در محله وجود دارد که تابلوهای مزین به نام انواع برندهای ایرانی و خارجی در آنها هویداست.

آشفتگی بازار موبایل و لپ تاپ در اینجا آنچنان به چشم نمی‌خورد و مغازه‌داران هم معتقدند که مقداری ثبات به بازار برگشته است اما منکر احتکار هم نمی‌شوند:

«جنس را با سه میلیون تومان سودخالص هم به فروش برسانیم، بعید است که بتوانیم با قیمت مناسب جایگزینش کنیم. کالایی را 7 میلیون خریدم و 8.5 میلیون فروختم، سود زیادی کردم و خودم هم این را می‌دانم اما همان کالا در بار جدید ۹ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان برایم در می‌آید. وقتی نمی‌توانم حتی با سودهای کلان کالایم را جایگزین کنم، نمی‌فروشم مگر اینکه چک داشته باشم.»

 

بازار لوازم خانگی

سه راه امین حضور هم این روزها نسبت به قبلا بسیار خلوت تر است اما بی مشتری هم نیست

سه کارمند هستند و به گفته خودشان با حقوق شخصی‌شان مشغول خرید جهیزیه‌اند. حدودا 25 ساله و مغازه‌دار هم از اینکه این خانم‌های جوان دست به جیب خودشان هستند حمایت می‌کند و تخفیف درست حسابی به آنها می‌دهد. با شنیدن قیمت‌ها با هم پچ پچ می‌کنند و تصمیم می‌گیرند 100 تومن بیعانه دهند تا جنس برایشان نگه داشته شود و می‌گویند دوری می‌زنند و اگر قیمت کمتری دیدند، پولشان را پس می‌گیرند. مغازه‌دار قبول می‌کند و بعد رفتنشان می‌گوید:

«بازار را ببین به کجا رسیده که با این شرایط راه می‌آییم؟ عملا خودمان را بردیم زیر گیوتین و نمی‌دانیم طناب دست کیست، منظور از خودمان هم مشتری‌هاست هم ما فروشندگان. اما چرا حاضر به فروش با این شرایط هستیم در صورتی که برخی شنیده‌اند خرید و فروش در بازار راکد شده هم یک دلیل دارد: چک و اجاره مغازه. اگر این دو موضوع نباشد، من هم حاضر به فروش جنسم نیستم ولی گاهی مجبور هستیم با ضرر هم شده، جنس مغازه را به پول تبدیل کنیم.»

بازار لوازم خانگی

سالها سود کردید و این چند وقت هم تقاص سودهای کلانی که داشتید، بعد از گفتن این حرف، توقع جواب و یا حتی مشتی جانانه از فروشنده دارم اما می‌خندد و می‌گوید: «یعنی فقط ما سود کردیم و بقیه ضرر؟» حالش را می‌خرم و او خوش‌تر از قبل ادامه می‌دهد:

«اول برخی مرزها را بستند و کار را سخت کردند، البته خوشبختانه یکی دو مرز برای واردکردن اجناس نداریم و مصر و دوبی و بندر گناوه و ده تا جا دیگه را از ما نگرفتند اما روز به روز به بازار فشار بیشتری می‌آید و همین فشار هم باعث اعتراضات کسبه نسبت به اوضاع شده است. باز هستیم و جنس می‌فروشیم و مشتری هم در بازار لوازم خانگی بالاخره پیدا می‌شود چرا که همیشه عروس دم بخت و خانه‌ای که کالای جدید لازمش باشد داریم ولی یک سال پیش همین موقع، هم وضع ما بهتر بود هم وضع خریداران. بهتر نه، خیلی بهتر.»

نمایندگی‌های برندهای مختلف خارجی که در این منطقه حضور دارند، موجودی بیشتر اجناسشان صفر است یا لااقل اینطور اعلام می‌کنند. سر اجناسی چون ماشین ظرفشویی این موضوع بیشتر حس می‌شود ولی با کمی گز کردن پا روی پیاده‌روهای داغ خیابان ری، می‌توان مغازه‌هایی پیدا کرد که ماشین ظرفشویی هم می‌فروشند:

«با شروع فصل تابستان، هیچ جشنواره محصولات برند ایکس و برند ایگرگ آغاز نشده چرا که در صورت تخفیف بیش از حد دادن، عملا شرکت‌ها ورشکست می‌شوند. یک حسی هم که در مردم به وجود آمده اینست که اجناس روز به روز گرانتر می‌شوند و برای همین بسیاری از مردم می‌آیند و جهیزیه می‌خرند بدون آنکه عروسی یا نامزدی در کار باشد. مردم ترجیح می‌دهند پولشان را به کالا تبدیل کنند و ما کالا فروشان هم ترجیح همیشگی‌مان اینست ولی الان دست به خودکشی تجاری می‌زنیم و اجناس را می‌فروشیم.»

بازار لوازم خانگی

زوجی جوانی بیرون از این فروشگاه از من می‌پرسند ظرف و ظروف را از کجا بخریم؟ می‌گویم باید بروید شوش و اینجا بورس لوازم خانگیست و جواب می‌شنوم که: «می‌دانیم، آمدیم دیدیم پولمان به این‌ها نمی‌رسد! فعلا تصمیم گرفتیم ظرف و ظروف بخریم تا خدا بخیر کند.» تصمیم می‌گیرم سراغ کالاهای قاچاق و بی‌گارانتی را بگیرم و با انبوه پیشنهادات روبرو می‌شوم، حسن آقا که مغازه‌ای در طبقه منفی یک پاساژ احسان دارد ویترینی سرتاسر از این اجناس دارد و نام گارانتی شرکتی را به برخی از آنها هم وصل کرده است:

« یک 50 هزار تومان پرداخت می‌کنی و 18 ماه گارانتی شرکت «....» را به دستگاه اضافه می‌کنی و از بابت گارانتی هم خیالت راحت می‌شود.»

اما مغازه کنار دستی حسن آقا از کسادی بازار جنس قاچاق می‌گوید و معتقد است که فروشنده‌ها هم با نفروختن جنس قاچاق موافق‌تر شده‌اند چرا که سودهای این گونه اجناس مثل گذشته نیست:

«تفاوت قیمت در برخی اجناس قاچاق و گارانتی اصلی به صد هزار تومان رسیده و همین مساله باعث شده که عقل سلیم حکم کند و مردم با گارانتی معتبر کالاهایشان را بخرند. البته در برخی اجناس همچون کولرگازی و مایکرویو اختلاف قیمت بالاست ولی در عموم لوازم صوتی و تصویری یا ماشین لباسشویی شاهد اختلاف قیمت جزیی هستیم و برخی اجناس همانند اجاق گاز هم به هیچ وجه جنس قاچاقی از آنها در بازار ایران یافت نمی‌شود.»

بازار لوازم خانگی

سه دختر کارمند دم بخت به مغازه برگشتند و می‌گویند در هیچ بخشی از بازار قیمتی کمتر از نرخ اعلام شده فروشنده گیر نیاورده‌اند و دعاکنان تمامی اجناس را از او می‌خرند. مبالغی را کارت می‌کشند و با گرفتن وانتی در همان حوالی، اجناس را بار وانت زده و به خانه می‌برند. مغازه دار فیش‌های واریزی را لای دفتر حساب کتابش می‌گذارد و حین نوشتن می‌گوید: «ما هم از همین مردمیم، 5 خواهرم را خودم فرستادم خانه بخت و هربار خون جگر خوردم تا سروسامان بگیرند. حالا شدند هشت تا خواهر.»

مطالب مرتبط

کارزاری که شروع نشده پایان یافت؛ نگاهی به عملکرد بزرگان صنعت ساعت‌ های هوشمند در جهان

روز به روز بر تعداد ساعت‌های هوشمند موجود در بازار و قابلیت‌های آنها افزوده می‌شود و دیگر زمان زیادی به عرضه یک مدل تمام عیار باقی نمانده است. با این حال، هنوز هم بسیار زود است و مشخص نیست که آیا کمپانی‌های دست اندر کار این حوزه راه درستی را در پیش گرفته‌اند یا خیر... ادامه مطلب

شاتل موبایل مکالمه و پیامک نامحدود هدیه می‌دهد

شاتل موبایل از اعطای حجم ADSL، مکالمه و پیامک نامحدود، یک ماه اشتراک سرویس سینمایی نماوا، دسترسی رایگان به کتاب‌های صوتی اپلیکیشن نوار و تا 103 گیگابایت حجم اینترنت همراه به مشترکین خدمات اینترنت ثابت شاتل در قالب سه بسته آغازین سیم‌کارت‌های این اپراتور تلفن همراه کشور خبر داد. سیم کارت و بسته آغازین شماره یک... ادامه مطلب

نگاهی نزدیک به مرورگر یاندکس؛ ابزاری متفاوت از سوی روس ها

غول اینترنتی روسیه -Yandex- از نسخه آلفای مرورگر خود پرده برداشت. مرورگری بر پایه کرومیوم که برای ویندوز و مک آماده شده است. بیشترین تفاوت آن با مرورگرهای پرکاربری مانند کروم و فایرفاکس، رابط کاربری مینیمال آن است. و در واقع مهمترین تمایز، جابجایی تب ها به بخش پایینی پنجره در مرورگر یاندکس است. توضیحات دقیق در خصوص... ادامه مطلب

در iOS 11 شاهد اضافه شدن فایل منیجر جدید اپل به نام Files هستیم

همانطور که انتظار داشتیم اپل دقایقی پیش از سیستم مدیریت فایل جدید خود با نام APFS رونمایی کرد که از مدتی پیش در iOS اضافه شده بود و قرار است در نسخه بعدی سیستم عامل دسکتاپ این شرکت هم مورد استفاده قرار گیرد. سیستم مدیریت فایل جدید مزیت های مختلفی مثل سرعت بالاتر، امنیت بیشتر و پشتیبانی... ادامه مطلب

مایکروسافت از ترموستاتی شبیه به نِست و مبتنی بر کورتانا رونمایی کرد

مایکروسافت نمی خواهد به همین راحتی ها به آمازون و آلفابت اجازه دهد که آینده وسایل خانگی هوشمند را دیکته کنند و به همین خاطر اخیراً از ترموستات هوشمندی رونمایی کرده که برای رقابت با ترموستات نِست ساخته شده. این ترموستات که GLAS نام گرفته و توسط Johnson Controls توسعه یافته، از نمایشگری لمسی بهره... ادامه مطلب

تصاویر بسته بندی ویندوز ۱۰ برای عرضه در خرده فروشی ها منتشر شد

تقریباً تنها دو هفته ی دیگر تا زمان ارائه ی نسخه ی نهایی ویندوز ۱۰ از جانب مایکروسافت باقی مانده و حالا تصاویری از بسته بندی این محصول نرم افزاری با هدف عرضه در خرده فروشی ها به بیرون درز پیدا کرده است. در ادامه با دیجیاتو همراه باشید. طبق آنچه در وبسایت آلمانی WinFuture انتشار یافته، اینبار... ادامه مطلب

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x