بررسی بازی پاپالند؛ کله‌ها هم گاهی خسته می‌شوند

خیلی سخت است پاپالند را بازی کنید و عاشقش نشوید. پاپالند با داستان خود هم به اندازه Plants Vs Zombies عجیب است و هم به لطف طراحی هنری، افکت‌های صوتی و تا حدودی ایده‌های گیم‌پلی عنوانی «اوریجینال» به حساب می‌آید؛ بازی از همان ابتدا با روایت داستانش سعی کرده متفاوت باشد و در ادامه نیز به کمک بقیه بخش‌ها به هدفش می‌رسد.

پاپالند در جشنواره‌هایی که حضور داشته، موفق شده جایزه‌های مختلفی ببرد

پاپالند: فرار کله‌ها اثر بی نقصی نیست ولی وقتی ویژگی‌های مثبت آن را می‌بینیم و آن‌ها را با کلیشه‌های دنیای موبایل مقایسه می‌کنیم، متوجه می‌شویم که پاپالند جزو همان بازی‌هایی است که صنعت گیم به آن‌ها نیاز دارد. عناوین انگشت شماری که هر از چند گاهی می‌آیند، سبک‌های فراگیر شده را می‌شویند و پایین می‌برند.

هر چند این چرخه هیچوقت تمام نمی‌شود و بازی‌های تکراری گوشی‌های همراه باز به موفقیت‌ می‌رسند ولی عناوینی مثل پاپالند: فرار کله‌ها حکم موانعی را دارند که باعث می‌شوند پلتفرم تلفن‌های هوشمند بیش از این به دره کلیشه‌ها سقوط نکند و همچنان سورپرایزهایی در چنته داشته باشد.

داستان بازی از یک نقاشی با مداد سیاه آغاز می‌شود. زمانی که به خاطر قیچی، کاغذ نقاشی به چند تکه تقسیم شده و تکه‌های دنیای «پاپالند» به وجود می‌آیند. در این میان شخصیت‌هایی با نام کله‌ها ساکن دنیای پاپالند می‌شوند و در حالی که زندگی خوبی را سپری می‌کردند اما حضور بیگانه‌ها همه چیز را خراب می‌کند.

پاپالند

نمایی از منوی اولیه، سازنده از همان ابتدا خواسته با هنرش بازیکن‌ها را شیفته پاپالند کند.

داستان هیچوقت در بازی‌های رکوردی مهم نیست ولی استودیوی «نووا گیمر» با استفاده از یک سری اتفاقات عجیب توانسته به عنوانش و شخصیت‌هایی که ساخته هویت ببخشد. پاپالند گیم‌پلی ساده‌ای دارد. در بازی نقش کله‌ها را دارید و هر بار که بازی را آغاز می‌کنید باید مراقب باشید تا طعمه بیگانه‌ها نشوید.

با نگه داشتن سمت راست یا چپ صفحه، کله به جهتی که خواستید پرواز می‌کند. اگر هم هر دو را بگیرید، او مستقیم بالا می‌رود. در این بین نیز بیگانه‌ها از پایین تیراندازی می‌کنند تا مانع پیروزی کله‌ها بشوند. حالا وظیفه بازیکن چیست؟ در محیط کله‌هایی بادکنکی وجود دارد که اگر چند ثانیه روی آن‌ها بایستید، می‌ترکند.

بنابراین کار ظاهرا سختی پیش رو ندارید، تا جایی که می‌توانید از این بادکنک‌ها بترکانید. عناوین رکوردی معمولا بعد از چند ساعت خسته کننده می‌شوند و برای پاپالند، توسعه‌دهنده سعی کرده با ویژگی‌هایی تازگی عنوانش را حفظ کند که مهمترین آن‌ها را می‌توانیم به نام دشمنان متنوع بازی بزنیم. در بازی هر چه قدر که پیش می‌روید، دشمنان متفاوت‌تری جلوی‌تان را می‌گیرند.

پاپالند فرار کله ها

تغییر نمای دوربین در بازی کاملا استادانه انجام می‌شود.

نکته مثبت اینجاست که در پاپالند کاملا هم بی‌ دفاع نیستید و با ترفندهایی قابلیت این را دارید تا بیگانه‌ها را نابود کنید. در بعضی از قسمت‌ها، دو کاراکتر «ابر» و «درخت گوشتخوار» ظاهر می‌شوند و آن‌ها در نبرد با بیگانگان کمک‌تان خواهد کرد. استفاده از این دو موجود چالش‌های خودش را دارد و اگر مراقب نباشید، ممکن است که خودتان طعمه‌شان شوید.

بازی هر چند در زمینه گرافیک و صداگذاری بی نقص عمل کرده ولی وقتی پای گیم‌پلی به میان می‌آید، کله‌ها کمی از نفس می‌افتند

سازنده به کمک این ویژگی عنوانش را از اثری که در آن «فقط باید فرار کنید» جدا کرده و با دادن فرصت‌هایی حس برتری را به مخاطب داده است. البته این بخش همچنان جای پیشرفت دارد. فرصت‌هایی که از آن‌ها حرف می‌زنیم، خیلی سخت (به خصوص برای ابرها) به وجود می‌آیند و بازی بیش از حد به قسمت فرارش متکی است.

مشکل هم اینجاست که در قسمت فرار از تیرهای بیگانه‌ها، بعد از چند ساعت پاپالند از تب و تاب می‌افتد. در عناوین رکوردی، یکی از ترفندهای سازندگان برای افزایش جذابیت بازی‌ها به آغازهای متفاوت باز می‌گردد. به عبارت دیگر هر بار که بازی را شروع می‌کنید شاهد شخصیت‌های جدید، محیط‌های متنوع و در حالت خلاصه‌تر «چالش‌های متفاوت» خواهید بود.

این مسئله خیلی کمتر در پاپالند دیده می‌شود و به همین خاطر بازی با تمام تلاش‌هایش اما نمی‌تواند کاملا از ورطه تکرار فرار کند. در واقع مشکل این نیست که چرا بعد از هر باخت، بازی دوباره از اول می‌آید. مشکل این است که چرا در این موقعیت، دوباره همان شخصیت‌ها و چالش‌ها را با تغییرات خیلی کم می‌بینیم. سازنده تلاش زیادی برای تنوع عنوانش کرده ولی بعضی مشکلات کار را خراب کرده است.

بازی پاپالند

بازی باگ عجیبی دارد؛ در همان موج اول حمله می‌توانید کاری کنید تا تمام بیگانه‌ها توسط درخت گوشت‌خوار خورده شوند. حالا کافیست هر چند وقت یک بار به درخت نزدیک شوید و مرتب 100 امتیاز بگیرید.

احتمالا در اولین نگاه به اسکرین شات‌های بازی، چیزی که چشم‌تان را جلب می‌کند طراحی استثنایی کاراکترها و محیط خواهد بود. منطقی هم است، بازی به قدری زیباست که اگر در محیط گیم‌پلی کلمه امتیاز وجود نداشت از اسکرین شات‌های پاپالند می‌توانستیم به عنوان پس زمینه کامپیوترها استفاده کنیم.

ولی بگذارید با وجود این طراحی هنری عالی، بزرگترین نکته مثبت بخش دیداری بازی را یک چیز دیگر بنامیم: توجه به کوچک‌ترین جزییات. اینکه بیگانه‌ها برای دقت در نشانه‌گیری چشم‌شان را می‌بینند، دکمه منوی بالای صفحه دو چشم است که گاهی اوقات پلک می‌زند و بعد از تیراندازی موفق، بیگانه‌ها خوشحالی می‌کنند همگی نشان می‌دهند که برای سازنده تک تک المان‌ها اهمیت داشته است.

برای بخش شنیداری نیز همین مسئله به خوبی دیده می‌شود. افکت‌های صوتی استفاده شده به کمک طراحی بازی آمده‌اند و طنز پاپالند را افزایش داده‌اند. سازنده تقریبا برای هر چیزی که در محیط وجود دارد، یک صدای متفاوت و شنیدنی گذاشته و به واسطه آن‌ها توانسته کاراکترها را زنده‌تر کند.

پاپالند

بازی شخصیت‌های مختلفی دارد و از طرفی قابلیت گرفتن یک همراه را نیز دارید. متاسفانه فعلا خبری از بخش لیدربورد برای ثبت امتیازات نیست و بخش آموزشی نیز توضیحات کافی را نمی‌دهد.

پاپالند یکی از بهترین‌های موبایل است. ساخته نووا گیمز از لحاظ گرافیکی و صداگذاری از بهترین‌های گوشی (نه فقط بین ساخته‌های ایرانی) به شمار می‌رود و با وجود اینکه از لحاظ گیم پلی بازی همچنان جای کار دارد ولی باز همین ایده‌های کنونی هم به اندازه کافی پاپالند: فرار کله‌ها را لذت بخش کرده‌اند.

سازنده امیدوارد تا پاپالند در بازارهای بین المللی به موفقیت برسد

بد نیست بدانید که در رویداد گیمیستان دیشب، پاپالند توانست دو جایزه «بهترین بازی موبایل» و «بهترین طراحی بصری» را به دست بیاورد. در گفت و گو با اسماعیل صبوری، مدیر عامل استودیوی نووا گیمز، از تاثیر این موفقیت روی آینده بازی پرسیدیم و او در جواب پاسخ داد:

این اتفاق نه تنها به ما انگیزه خیلی زیادی می‌دهد بلکه در روحیه تیم هم تاثیر مثبت می‌گذارد. اینکه اعضای تیم قبل از انتشار رسمی بازی نتیجه کارشان را می‌بینند، کمک می‌کند تا در ادامه راه با دید بازتر قدم ها را بردارند و تلاششان را بیشتر کنند.

پاپالند در کنار بازار داخلی برای پلی استور هم به صورت محدود منتشر شده و به همین خاطر بازی روی این فروشگاه هنوز برای بعضی کشورها در دسترس نیست. در پایان اگر می‌خواهید یکی از بهترین‌ بازی‌های ایرانی را تجربه کنید، پیشنهاد می‌کنیم پاپالند: فرار کله‌ها را از دست ندهید.

دانلود از کافه بازار - دانلود از گوگل پلی

پاپالند: فرار کله ها
  • پاپالند: فرار کله ها
  • قیمت: رایگان با پرداخت درون برنامه ای
  • سازنده: نووا گیمز
  • سیستم عامل: اندروید
  • حجم: 37.6 مگابایت
دانلود

مطالب مرتبط

نگاهی به اپلیکیشن تاچستان؛ دنیای ترانه و داستان تعاملی برای کودکان

پیشرفت تکنولوژی و همه گیر شدن استفاده از گوشی‌های هوشمند باعث شده تا کودکان از بدو تولد با وسایل الکترونیکی آشنا شوند و بخواهند در هر زمان از آن‌ها استفاده کنند. نمی‌توان منکر این شد که گوشی‌های هوشمند با توجه به استفاده از اینترنت می‌توانند حاوی مطالبی باشند که به هیچ عنوان برای کودکان مناسب... ادامه مطلب

معرفی اپلیکیشن تاندوری؛ دستور پخت غذاهای خانگی در گوشی شما

دسترسی به دستور پخت غذاهای خانگی همیشه می‌تواند مفید باشد. فرض کنید مهمان داشته باشید یا بخواهید غذایی خاص که تعریفش را زیاد شنیده‌اید را آماده کنید. برای پختن یک غذای خوب نیاز دارید تا یک دستور پخت خوب تهیه کنید و دقیقا مانند آن عمل کنید تا غذایی خوشمزه بپزید. اپلیکیشن آشپزی در فضای... ادامه مطلب

نگاهی به اپلیکیشن موبایل بانک «همراه بانک تجارت»

مطمئنا زمانی را به خاطر دارید که کار با اپلیکیشن‌های همراه بانک مترادف بود با تحمل محیطی خشک، قدیمی و نچسب با امکانات ناقص که گویی توسعه‌دهندگان برای هر چه زشت و بی‌قواره بودن آن رقابت می‌کردند. این موضوع هم در اپلیکیشن بانک‌های دولتی دیده می‌شد و هم بانک‌های خصوصی، اما خوشبختانه شرایطی به وجود... ادامه مطلب

ویژگی «حمل و نقل عمومی» کلید پیشرفت نقشه و مسیریاب‌های ایرانی است

با اینکه حمل و نقل عمومی چندان در کشور ما مورد توجه قرار نگرفته و اندک امکانات ارائه شده هم پاسخگوی نیازهای مردم نیست اما ارزش و جایگاه این خدمات در نقاط دیگر دنیا به خوبی جا افتاده و کشورها در این زمینه امکانات و سرویس‌های متعدد و با کیفیتی برای شهروندان تدارک دیده‌اند.در این... ادامه مطلب

آشنایی با نرم‌افزار فروشگاهی دشت؛ راهکاری مدرن برای تسهیل فروش کسب و کارها

گذر از سیستم سنتی خرده‌فروشی و ورود به عصر فروشگاه‌های بزرگ، نیازهای جدیدی را در میان اصحاب کسب و کار به وجود آورد که بی شک به کارگیری راهکارهای نرم‌افزاری برای حسابداری و مدیریت فروش جزو مهم‌ترین آن‌ها بود.این موضوع سبب شد که نرم‌افزارهای فروشگاهی به عنوان یک رکن ضروری در میان کسب و کارهای... ادامه مطلب

سایه‌ات مستدام؛ معرفی اپلیکیشن نیکوکاری سایه

نیکوکاری و کمک به افراد تهیدست در فرهنگ مردم کشور ما همیشه جایگاه ثابتی داشته و کم نیستند نمونه‌هایی که همت خیرخواهان، گرهی بزرگ از کار نیازمندان باز کرده باشد. شاید بزرگترین مساله‌ای که می‌تواند به دیده شدن نیازهای اساسی نیازمندان در اقصی نقاط ایران کمک کند وجود یک بستر اطلاع رسانی جامع برای اعلام... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۸

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟