واردکنندگانی که موفق به تامین ارز برای واردات نشدند، پول مشتریان را بازگردانند

سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان بار دیگر بر ممنوعیت پیش فروش خودرو تا اطلاع ثانوی تاکید کرد و از شرکت‌های وارد کننده‌ای که موفق به تامین ارز از طریق سیستم بانکی نشده و امکان واردات برای آنها وجود ندارد درخواست کرد هرچه سریعتر نسبت به ابطال ثبت سفارش و بازگرداندن پیش پرداخت مشتریان اقدام کنند.

پیش فروش خودروهای وارداتی ممنوع شد

درپی دستورالعمل اخیر سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان به مدیران عامل شرکت‌های واردکننده خودرو، «غلامرضا کاوه» سخنگوی این سازمان گفت:

«بر اساس این دستورالعمل شرکت‌های واردکننده موظف شدند تا اطلاع ثانوی نسبت به قطع تمام برنامه‌های فروش مدت‌دار بیش از ۳۰ روز انواع خودرو با عناوین مختلف شامل پیش‌فروش، فروش مشارکتی و مشارکت در تولید سریعا اقدام کنند.»

کاوه به تصمیمات اتخاذ شده از سوی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی جهت ابطال تمام ثبت سفارش‌های صادر شده قبل از ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ و واردکنندگان خودرویی که از طریق سیستم بانکی تامین ارز نشده‌اند، اشاره و واردکنندگان را ملزم کرد ضمن اعمال تمهیدات لازم ﺟﻬﺖ اجرای دستورالعمل ذﮐﺮ شده، هر چه سریع‌تر در خصوص تعیین تکلیف آن بخش از تعهداتشان که به واسطه تصمیمات امکان تحقق نخواهند داشت، اقدام کنند.

پیش فروش خودرو

در واقع کاوه در این بخش از به پیش پرداخت مشتریان اشاره دارد که در صورت عدم واردات و تحویل خودرو باید به آنها بازگردانده شود. او همچنین بر لزوم اجرای دقیق مفاد بخشنامه‌های ذکر شده، تاکید کرد:

«طی بازرسی‌های دوره‌ای توسط کارشناسان سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان‌ها بر نحوه فروش شرکت‌ها در سراسر کشور نظارت می‌شود و در صورت مشاهده هرگونه تخلف یا طرح شکایت توسط مصرف‌کنندگان، با شرکت‌های متخلف برخورد قانونی صورت می‌گیرد.»

سخنگوی سازمان حمایت در گفتگو با ایسنا از شهروندان درخواست کرد کماکان هرگونه موارد تخلف یا تخطی از توافقات به عمل آمده را با تلفن ۱۲۴ برای رسیدگی در میان بگذارند.

پیش فروش خودرو از معمول‌ترین شیوه‌‌های فروش خودروست که در چند ماه اخیر با مشکل تامین ارز، ممنوعیت واردات و مواردی ازین قبیل مواجه شده و در نتیجه تمامی این عوامل، واردکنندگانی که خودروهای وارد نشده را به مشتریان پیش‌فروش کرده بودند، از تحویل خودرو به مشتریان در موعد مقرر عقب ماندند.

پیش فروش خودرو

ضمن آنکه با اعمال تحریم‌ها از 15 مرداد ماه عملا واردات خودرو متوقف خواهد شد و مشخص نیست کشورهای صادر کننده بعد از این تاریخ نسبت به ارسال خودروهایی که پیش ازین تاریخ ثبت سفارش شده بودند اقدام کنند. چنانچه گفته می‌شود بسیاری از کشورهای وارد کننده به نمایندگان خود در ایران کتبا اعلام کردند که از تاریخ مذکور هیچ محموله‌ای به ایران ارسال نخواهد شد.

در نهایت چنانچه مشخص است پیش فروش خودرو در چنین شرایطی ریسک بالایی دارد که نتیجه آن به عدم تحویل خودرو نزدیک‌تر است؛ روندی که در طی آن تنها مشتریان خودرو متضرر خواهند شد. بنابراین عدم پیش فروش و پیش خرید خودرو و بازگرداندن مبالغ پیش فروش خودرو بهترین راهی‌ست که می‌تواند ضرر کمتری به مشتریان وارد کند.

برچسب ها

مطالب مرتبط

رفع ممنوعیت واردات شاسی خودرو؛ احتمال باز شدن مسیر مونتاژ در شرایط تحریم

در آخرین روز خرداد ماه امسال، واردات خودرو به‌ طرزی ناگهانی و برق‌ آسا ممنوع اعلام شد. ممنوعیتی که تا امروز ادامه پیدا کرده است و باعث بیکاری چندین هزار نفر و برهم خوردن نظم بازار شده است. با این وجود مسئولان تاکید می کنند که ممنوعیت واردات خودرو دائمی نیست و این ممنوعیت برای... ادامه مطلب

از لغو مجوز واردات شورولت تا تکمیل بزرگراه تهران شمال توسط دوو

این روزها ارتباط با شرکت های مطرح و مذاکرات با گروه های بین المللی برای پروژه های بزرگ، بیشترین سهم را در خبرهای مهم داخلی تشکیل می دهند و در همین ارتباط امروز شاهد خبرهای متعددی از همکاری یا عدم همکاری بین طرفین ایرانی و خارجی بودیم. حذف نام شورولت از فهرست ثبت سفارش پرونده ورود جنجالی خودروهای... ادامه مطلب

نجفی منش؛ واردات خودرو در شرایط فعلی مکروه است

جنجال ادامه دارد. پس از کش و قوس های مربوط به حذف و اضافه فهرست خودروهای مجاز وارداتی در سایت ثبت سفارش گمرک، رایزنی و جلسه نمایندگان شرکت های وارد کننده و فعالان بازار خودرو با مسئولان ادامه دارد و از جریان این جلسه اظهارات جالبی منتشر شده است. محمد رضا نجفی منش، رئیس کمیسیون تسهیل کسب... ادامه مطلب

آیا واردات خودرو و اتوبوس درون شهری دست دوم اجرایی می شود؟

در چند هفته گذشته بار دیگر موضوع قدیمی امکان سنجی واردات خودروهای دست دوم برای کنترل شرایط بازار مطرح شده است و اینبار کار به جایی رسیده که سفیر ایران در انگلیس این موضوع را شایسته بررسی می داند، اما در این سوی مرزها البته تصمیم گیرندگان تمایل چندانی برای اندیشیدن به چنین راهکارهایی نشان... ادامه مطلب

احتمال موقتی بودن ممنوعیت واردات خودرو

پس از کش و قوس های فراوان در مورد تامین ارز خودروهای وارداتی و انتشار شایعاتی مبنی بر فروش ارز 6500 و یا 8000 تومانی به وارد کنندگان خودرو، سرانجام چند روز قبل وزارت صنعت معدن و تجارت دستور توقف واردات کالاهای غیر ضروری گروه 4 را صادر کرد و براین اساس واردات خودرو نیز... ادامه مطلب

حذف نام محصولات کیا و هیوندای از فهرست ثبت سفارش واردات گمرک

قوانین واردات خودرو در چند ماه اخیر دچار تحولات زیادی شده اند. بخش اعظمی از این تغییرات مربوط به اعمال برجام و لغو نسبی تحریم ها می شود. پس از لغو تحریم ها شرکت هایی که به عنوان نمایندگی های مجاز و البته به صورت واسطه اقدام به اخذ نمایندگی کرده بودند ، این فرصت را... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x