واردکنندگانی که موفق به تامین ارز برای واردات نشدند، پول مشتریان را بازگردانند

سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان بار دیگر بر ممنوعیت پیش فروش خودرو تا اطلاع ثانوی تاکید کرد و از شرکت‌های وارد کننده‌ای که موفق به تامین ارز از طریق سیستم بانکی نشده و امکان واردات برای آنها وجود ندارد درخواست کرد هرچه سریعتر نسبت به ابطال ثبت سفارش و بازگرداندن پیش پرداخت مشتریان اقدام کنند.

پیش فروش خودروهای وارداتی ممنوع شد

درپی دستورالعمل اخیر سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان به مدیران عامل شرکت‌های واردکننده خودرو، «غلامرضا کاوه» سخنگوی این سازمان گفت:

«بر اساس این دستورالعمل شرکت‌های واردکننده موظف شدند تا اطلاع ثانوی نسبت به قطع تمام برنامه‌های فروش مدت‌دار بیش از ۳۰ روز انواع خودرو با عناوین مختلف شامل پیش‌فروش، فروش مشارکتی و مشارکت در تولید سریعا اقدام کنند.»

کاوه به تصمیمات اتخاذ شده از سوی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی جهت ابطال تمام ثبت سفارش‌های صادر شده قبل از ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ و واردکنندگان خودرویی که از طریق سیستم بانکی تامین ارز نشده‌اند، اشاره و واردکنندگان را ملزم کرد ضمن اعمال تمهیدات لازم ﺟﻬﺖ اجرای دستورالعمل ذﮐﺮ شده، هر چه سریع‌تر در خصوص تعیین تکلیف آن بخش از تعهداتشان که به واسطه تصمیمات امکان تحقق نخواهند داشت، اقدام کنند.

پیش فروش خودرو

در واقع کاوه در این بخش از به پیش پرداخت مشتریان اشاره دارد که در صورت عدم واردات و تحویل خودرو باید به آنها بازگردانده شود. او همچنین بر لزوم اجرای دقیق مفاد بخشنامه‌های ذکر شده، تاکید کرد:

«طی بازرسی‌های دوره‌ای توسط کارشناسان سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان‌ها بر نحوه فروش شرکت‌ها در سراسر کشور نظارت می‌شود و در صورت مشاهده هرگونه تخلف یا طرح شکایت توسط مصرف‌کنندگان، با شرکت‌های متخلف برخورد قانونی صورت می‌گیرد.»

سخنگوی سازمان حمایت در گفتگو با ایسنا از شهروندان درخواست کرد کماکان هرگونه موارد تخلف یا تخطی از توافقات به عمل آمده را با تلفن ۱۲۴ برای رسیدگی در میان بگذارند.

پیش فروش خودرو از معمول‌ترین شیوه‌‌های فروش خودروست که در چند ماه اخیر با مشکل تامین ارز، ممنوعیت واردات و مواردی ازین قبیل مواجه شده و در نتیجه تمامی این عوامل، واردکنندگانی که خودروهای وارد نشده را به مشتریان پیش‌فروش کرده بودند، از تحویل خودرو به مشتریان در موعد مقرر عقب ماندند.

پیش فروش خودرو

ضمن آنکه با اعمال تحریم‌ها از 15 مرداد ماه عملا واردات خودرو متوقف خواهد شد و مشخص نیست کشورهای صادر کننده بعد از این تاریخ نسبت به ارسال خودروهایی که پیش ازین تاریخ ثبت سفارش شده بودند اقدام کنند. چنانچه گفته می‌شود بسیاری از کشورهای وارد کننده به نمایندگان خود در ایران کتبا اعلام کردند که از تاریخ مذکور هیچ محموله‌ای به ایران ارسال نخواهد شد.

در نهایت چنانچه مشخص است پیش فروش خودرو در چنین شرایطی ریسک بالایی دارد که نتیجه آن به عدم تحویل خودرو نزدیک‌تر است؛ روندی که در طی آن تنها مشتریان خودرو متضرر خواهند شد. بنابراین عدم پیش فروش و پیش خرید خودرو و بازگرداندن مبالغ پیش فروش خودرو بهترین راهی‌ست که می‌تواند ضرر کمتری به مشتریان وارد کند.

مطالب مرتبط

جزئیات واردات لاستیک دست دوم چیست؟

در شرایط سخت کنونی که تامین ارز مواد اولیه، ماشین‌آلات و غیره تولید تایر به دشواری انجام می‌شود، شاهدیم مسئولان به جای حمایت از تولید داخل، به فکر توسعه واردات هستند.سید محمد میر عابدینی دبیر انجمن واردکنندگان لاستیک ایران درباره واردات لاستیک های دست دوم گفت: «واردات لاستیک دست دوم ممنوع است. در حوزه لاستیک دست... ادامه مطلب

نرخ جدید مالیات و عوارض خودروهای داخلی و وارداتی

عوارض و مالیات های شهری در زمره مبالغی است که مدیران شهری با اتکا به آن، امورات شهر را مدیریت می‌کند و هر گونه خللی در این زمینه باعث نارسایی در ارائه خدمات شهری می شود. مالیات و عوارض خودرو های داخلی و وارداتی نیز در این دسته قرار می گیرند.سازمان امور مالیاتی نرخ جدید... ادامه مطلب

دغدغه‌ عجیب بانک مرکزی ایران در مورد طلب خودروسازان خارجی در شرایط تحریم

در شرایط کنونی میزان شکایت ها علیه شرکت های واردکننده خودرو افزایش یافته است، در شرایطی که برخی از سفارش های قبلی در گمرکات دپو هستند یا حتی در کشورهای همسایه انبار شده اند.بانک مرکزی به تازگی در نامه‌ای خواستار پرداخت مطالبات شرکت‌های خارجی از سوی واردکننده های خودرو شده است، در حالی‌که در یک... ادامه مطلب

طرح واردات خودرو دست دوم از مناطق آزاد روی میز هیات‌ دولت

مقایسه قیمت خودرو‌های خارجی در مناطق آزاد با داخل کشور نشان می‌ دهد عموما خودرو‌های خارجی در مناطق آزاد با نصف قیمت به فروش می‌رسند. اخیرا خبر‌هایی درباره بررسی طرح آزادسازی واردات خودرو از مناطق آزاد منتشر شده است که در صورت اجرا می‌تواند تاثیر زیادی در بازار خودرو داشته باشد.این در حالی است که... ادامه مطلب

پیش فروش خودروهای وارداتی کلاهبرداری است

با وجود آنکه هنوز ممنوعیت واردات خودرو به کشور باقی است اما در بعضی از رسانه ها خبر از پیش فروش خودروهای خارجی شنیده می شود.این درحالیست که با توجه به موانع قانونی و فنی (مربوط به نقل و انتقالات پول بین ایران و خارج از کشور)، اساسا امکان واردات یا پیش فروش خودروهای خارجی... ادامه مطلب

واردات ۱۲۵ هزار خودرو رانتی به کشور توسط یک خانواده؛ احتمال افزایش تعداد خودروهای قاچاق

بنا به اظهارات عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران در حاشیه نشست با معاونان دادسرای تهران و دادستان‌های شهرستان‌های تابعه در خصوص پرونده خودروهای وارداتی مدیران چند شرکت وارد کننده و یکی از کارمندان گمرک بازداشت شده اند.فروردین ماه امسال بود که وزارت صمت خبر از ثبت سفارش و واردات 6481 خودروی لوکس (ارزش هر خودرو... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x

رمزتان را گم کرده‌اید؟