آیا ارزهای دیجیتال به الکامپ خواهند رسید؟

الکامپ امسال شاهد حضور فین‌تک‌های گوناگونیست و دبیر انجمن فین‌تک ایران در گفتگو با دیجیاتو این مجموعه‌ها را از جدی‌ترین بازیگران الکامپ 97 می‌داند. با این حال مساله‌ای که ممکن است در این بین فقدانش حس شود مساله ارزهای دیجیتال است که هنوز توسط بانک مرکزی به طور رسمی تایید نشده‌اند. با این حال زمزمه‌هایی مبنی بر معرفی ارز دیجیتال ملی که چندی پیش وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از تهیه مدل آزمایشی آن خبر داده بود، در بیست و چهارمین نمایشگاه الکامپ به گوش می‌رسد.

وزیر ارتباطات دوم اسفندماه سال گذشته در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی اینستاگرام نوشت: «جهان در حال تحول است و یکی از این تحولات، «ارزهای دیجیتال» است و رویکرد انفعالی درباره فناوری و انتظار دستگاه ها از یکدیگر به طور طبیعی باعث عقب‌ماندگی و در نهایت انفعال حاکمیت می شود.»

ارزهای دیجیتال و الکامپ

«محمد جواد آذری جهرمی» سپس در هشتم اردیبهشت ماه سال جاری برگشت به عقب در برابر ارز دیجیتال را بی معنا دانست و از آینده جهان با فناوری بلاکچین گفت. او از جمله دولتمردانی است که چراغ سبز به موضوع ارزهای دیجیتال نشان داده و معتقد است که باید کارشناسان این حوزه روی آن مطالعه کنند. جهرمی چندی پیش از آماده سازی مدل آزمایشی ارز دیجیتال ایرانی (ملی) خبر داده بود و اکنون برخی خبرها بیانگر آن است که پنج بانک بزرگ کشور برای اجرای این ارز به توافق رسیده اند و پژوهشکده پولی و بانکی مطالعه درباره ارز دیجیتال ملی را به پایان رسانده است.

رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور نیز بیست و چهارم خردادماه امسال در گفت و گوی خبری خود با ایرنا از احتمال رونمایی ارز دیجیتال ملی در زمان برگزاری بیست و چهارمین نمایشگاه الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیک ایران (الکامپ) خبر داد و این شایعه‌ها وقتی بیشتر به قوت می‌رسد که رییس کمیسیون اقتصادی مجلس هم چند روز پیش اعلام کرد که تا 2 هفته دیگر پیش‌نویس ضوابط و مقررات ارز دیجیتال ملی رونمایی خواهد شد.

ارزهای دیجیتال و الکامپ

«آرش صالحی» فعال حوزه ارزهای مجازی معتقد است که با وجود ممنوعیت فعالیت صرافی ها در زمینه ارزهای دیجیتال، این عرصه جذابیت های خود را دارد و خرید و فروش آن در کشور به صورت محدود ولی در رقم‌های نسبتا کلان ادامه دارد. او باور دارد که ارزهای دیجیتال سال آینده جایگاه مهمی در الکامپ خواهند داشت و امسال پی‌ریزی‌های اولیه این موضوع توسط انجمن‌هایی چون انجمن بلاک‌چین ایران و فین‌تک‌های فعال زده می‌شود. صالحی در گفتگو با دیجیاتو می‌گوید:

«با وجود تمامی تهدیدها و فرصت های ارز دیجیتال برای اقتصاد جهانی رقم زده است کارشناسان فناوری اطلاعات آن‌ را فرصتی فرا روی اقتصاد کشورمان می‌دانند که می‌توان با برنامه دقیق نهایت بهره‌برداری را از آن داشت. وضعیت اقتصادی فعلی و تحریم‌های در حال حاضر به حدی رسیده که لزوم استفاده ارز دیجیتال بیش از پیش حس شود و با توجه به اینکه وزیر ارتباطات در این زمینه مساعدت و روی خوشی نشان داده، به زودی شاهد رشد و گسترش رسمی این موضوع در کشور خواهیم بود. الکامپ امسال زیرساخت این مساله را فراهم می‌کند و سال آینده به احتمال زیاد دور دور ارزهای مجازی و استارتاپ‌‌ها و فین‌تک‌های فعال این حوزه خواهد بود.»

ارزهای دیجیتال و الکامپ

این کارشناس باور دارد که قبول فین‌تک‌ها توسط بخش دولتی اولین گام برای رسیدن به ارز مجازی ملی بوده چرا که اصولا فلسفه ارزهای دیجیتال با دخالت دولت‌ها همخوانی زیادی ندارد و در وهله اول باید استارتاپ‌ها و شرکت‌های خصوصی در این زمینه مورد مقبولیت جامعه و حاکمیت قرار بگیرند. صالحی با اشاره به بخش سخت‌افزار الکامپ می‌گوید:

«امیدوارم شاهد سیستم‌های رک و ماینینگ در این نمایشگاه باشیم، البته با وضعیت بازار ارز و دلار این احتمال بعید به نظر می‌رسد اما در هر حال می‌دانیم که ماینرها همگی از برنامه‌نویسان و فعالان نخبه ICT هستند و حضورشان در الکامپ بی‌شک بحث‌هایی را پیرامون ارز دیجیتال به ارمغان خواهد داشت. شاید در الکام تاکز و یا پنل‌های خصوصی‌تر شاهد مباحثات جدی‌تری در این زمینه باشیم و تمامی اینها سرآغاز حرکت ارزهای مجازی در نمایشگاه‌های معتبری چون الکامپ خواهد بود.»

به گفته این کارشناس اکنون هفت نهاد در بخش ارز دیجیتال در ایران به طور رسمی فعالیت می کنند و مباحث پیچیده ارزهای دیجیتال با کمک بخش خصوصی و دولتی به یکدیگر در نهایت به یک فرایند ملی ختم خواهد شد: «ایرانیان تاکنون نزدیک به 3 میلیارد دلار ارز مجازی خرید کرده‌اند و این موضوع نشان از علاقه‌مندی مردم و بازار خوب این مارکت در کشور دارد، بازاری که جدا از مارکت داخلی می‌تواند بسیاری از مشکلات تحریم‌ها را نیز دور بزند.»

مطالب مرتبط

پنجم تا پانزدهم مرداد، فرصت پیش ثبت نام الکامپ 2016

ناصر علی سعادت، رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ ای، با اعلام فرصت پیش ثبت نام برای الکامپ امسال از پنجم تا پانزدهم مرداد ماه، اظهار داشته است: «امسال ۳ مرحله ی پیش ثبت‌ نام، ثبت‌ نام نهایی و جانمایی الکامپ را خواهیم داشت. شرکت‌ های علاقمند به حضور در الکامپ 2016 می‌ توانند از ۵ مرداد... ادامه مطلب

الکام استارز بزرگترین گردهمایی زیست بوم استارتاپ‌ها در ایران خواهد بود

نمایشگاه الکامپ ۲۴ در چهار بخش استراتژیک شامل دولت هوشمند، پاویون استانها، الکام استارز و الکامپ برگزار می‌شود و در نشست خبری امروز سازمان نظام صنفی اعلام شد که  بخش استارتاپ‌های این نمایشگاه، بزرگترین گردهمایی کسب‌وکارهای نوپای ایرانی خواهد بود. «مهدی حیدری» مدیر اجرایی الکامپ 24 بخش الکام استارز را به دو بخش گیمز(بازی‌ها) و ترندز(مطرح‌ها)... ادامه مطلب

مدیر عامل JPMorgan بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتالی را کلاهبرداری می داند

دیروز «جیمی دیمون» مدیر عامل شرکت معروف سرمایه گذاری «جی پی مورگان» در اظهار نظری جالب، بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتالی را نوعی کلاهبرداری و شیادی خواند که فقط توسط تبهکاران استفاده می شود و نهایتاً حباب قیمت آنها شکسته خواهد شد. دیمون در جریان کنفرانس سالانه بانکداری در نیویوریک گفت: اگر ساکن ونزوئلا، اکوادور، کره... ادامه مطلب

600 شرکت داخلی و خارجی از جمله 240 استارتاپ در الکامپ بیست و دوم حضور دارند

«ناصر علی سعادت» رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور در نشستی مطبوعاتی به تشریح جزئیات نمایشگاه الکامپ بیست و دوم پرداخت و اعلام کرد امسال حدود 600 شرکت داخلی و خارجی و استارتاپ در این نمایشگاه حضور دارند. او اعلام داشت سال گذشته قول دادیم الکامپ دیگر افت و خیزهای دوره های گذشته را تجربه... ادامه مطلب

بانک مرکزی: ممنوعیت ارزهای مجازی تصمیم نهایی نیست

چندی پیش ابلاغیه‌ای از سوی بانک مرکزی منتشر شد که بر اساس آن خرید و فروش تمامی ارزهای مجازی برای مراکز بانکی و مالی ممنوع اعلام شد. با این موضع‌گیری به‌نظر می‌رسید که بانک مرکزی تصمیم خود را بعد از ارزیابی‌ها گرفته و قصد دارد بیت‌کوین و سایر ارزها را نادیده بگیرد، امری که انتقاد... ادامه مطلب

لایحه صیانت از داده‌های شخصی به امضاء وزیر رسید

در اولین روز نمایشگاه الکامپ 97 پیش نویس لایحه «صیانت از داده‌های شخصی» در فضای مجازی توسط وزیر ارتباطات و نمایندگان مجلس امضاء شد. در این نشست که با حضور «محمدجواد آذری جهرمی» وزیر ارتباطات، «پروانه مافی» نماینده مجلس، «رمضانعلی سبحانی‌فر» رئیس کمیسیون ارتباطات مجلس، «رسول سرائیان» رئیس سازمان فناوری و اطلاعات، «کاظم جلالی» رئیس مرکز... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x