دبیر شورای عالی فضای مجازی: احتمال رفع فیلتر تلگرام وجود دارد

دبیر شورای عالی فضای مجازی: احتمال رفع فیلتر تلگرام وجود دارد

«ابوالحسن فیروزآبادی» دبیر شورای عالی فضای مجازی امروز در حاشیه حضور در جلسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس درباره شبکه‌های اجتماعی و اوضاع فیلترینگ و مسدودسازی آنها توضیحاتی داد. به گفته فیروزآبادی هنوز در خصوص فیلتر اینستاگرام هیچ بحث خاصی صورت نگرفته و رفع فیلتر توییتر نیز در گروی اقدامات دادستان است. او همچنین توضیح داد که در صورت خدمات پایدار پیام‌رسان‌های بومی، احتمال اینکه تلگرام رفع فیلتر شود دور از ذهن نیست.

دبیر شورای عالی فضای مجازی در حاشیه این نشست گفت:

«ما برای پیام‌رسان‌ها در شورای عالی فضای مجازی مصوبه داریم و آن مصوبه در حال اجراست، فعلا به طور خاص راجع به اینستاگرام هیچ بحثی نشده است. هرچند که از قدیم و سال‌های گذشته، مردم و نخبگان بعضا در رابطه با باز شدن یا بسته شدن برخی از پیام‌رسان‌ها صحبت‌هایی را انجام می‌دهند.»

احتمال رفع فیلتر تلگرام

فیروزآبادی تاکید کرده که در این شورا نه در رابطه با باز شدن توییتر و نه در رابطه با بسته شدن اینستاگرام هیچ بحث و بررسی تا کنون صورت نگرفته است:

«تلگرام نیز فعلا به همین صورت، به هر حال یک تصمیم قضایی بوده است که اتخاذ شده و رویکرد را خروج از انحصار تلگرام بوده است که با تصمیم قضایی که گرفته شد؛ این بحث خروج از انحصار تا حدودی محقق شد.»

فیروزآبادی به این پرسش که آیا پس از رفع انحصار احتمال رفع فیلتر تلگرام وجود دارد یا خیر چنین پاسخ داده است: «اگر خدمات داخلی پایداری برقرار شود، احتمال تجدید نظر وجود دارد که البته بر عهده قوه قضاییه است.»

فیروز آبادی پیش‌تر از مردم خواسته بود تا در کوچ به پیام‌رسان‌های بومی با دولت همکاری کنند.

وزیر ارتباطات کشورمان نیز چندی پیش رفع فیلتر تلگرام را منوط به تصمیم ارگانی که دستور فیلتر و مسدودسازی آن را صادر کرده دانسته بود و گفته بود «خصوص رفع فیلتر تلگرام اظهار نظری ندارم و در این زمینه باید از مرجع فیلترینگ سوال کرد که آیا تلگرام رفع فیلتر می‌شود یا خیر؟ ما تلگرام را فیلتر نکرده‌ایم و باید در این خصوص دستگاه قضایی کشور تصمیم‌گیری کند.»

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato