مرسدس A کلاس سدان ایرودینامیک ترین خودروی جهان لقب خواهد گرفت

مرسدس A کلاس سدان ایرودینامیک ترین خودروی جهان لقب خواهد گرفت

بهمن ماه گذشته بود که مرسدس بنز از نسل چهارم هاچ بک پرطرفدار خود یعنی A کلاس رونمایی کرد. چند ماه بعد و در اردیبهشت این شرکت با سابقه آلمانی نسخه سدان A کلاس را به صورت long-wheelbase یا همان فاصله محوری طولانی در نمایشگاه خودروی پکن معرفی نمود.

این نسخه بطور اختصاصی برای چشم بادامی ها توسعه یافته و برنامه ای برای تولید آن در دیگر کشورها وجود ندارد. برای این بازارها اشتوتگارتی ها سدان A کلاس را با فاصله محوری استاندارد در نظر گرفته اند.

برای استقبال از این سدان کوچک مرسدس بنز اخیرا کمپینی را راه اندازی کرده تا رفته رفته زمینه را برای حضور بهتر آن در خیابان ها فراهم کند. نخستین بخش از این کمپین به ایرودینامیک فوق العاده سدان A کلاس اختصاص یافته است.

Mercedes A-Class Sedan (2)

در تیزری که اشتوتگارتی ها منتشر کرده اند، به ضریب ایرودینامیک فوق العاده ۰.۲۲ اشاره شده است. چنانچه این رقم برایتان آشناست باید بگوییم که مدل CLA نیز در نسخه ۱۸۰ CDI BlueEfficiency موفق به ثبت چنین رقمی شده و به نوعی رکورددار مدل های تولید انبوه محسوب می شود.

ناگفته پیداست که برای دستیابی به چنین رقم شگفت انگیزی، مهندسین مرسدس بنز زمان بسیار زیادی را صرف بهبود میزان مقاومت بدنه A کلاس سدان در مقابل جریان هوا در تونل باد کرده اند.

Mercedes A-Class Sedan (1)

برای مثال اسپویلرهای مربوط به چرخ های جلو و عقب طوری طراحی و تنظیم شده اند که هوا را در اطراف چرخ ها به گردش در میاورند. رینگ ها و حتی تایرها نیز مورد بازبینی قرار گرفته و از ایرودینامیکی بهبود یافته برخوردار هستند.

به گفته مرسدس بنز، در بعضی از کشورها این سدان کوچک با یک دریچه باز و بسته شونده در پشت رادیاتور عرضه خواهد شد تا میزان هوای ورودی به محفظه موتور تحت کنترل باشد.

به منظور درزبندی حداکثری و ارایه بدنه ای یکپارچه، مرسدس بنز از ایده جدیدی کمک گرفته و شکاف های موجود در اطراف چراغ های اصلی و قسمت زیرین اتاق را با پنلی پوشانده است. A کلاس سدان در تونل باد مرسدس بنز در شهر Sindelfingen توسعه یافته و ۵۰ مایل دورتر در کارخانه Rastatt تولید خواهد شد.

علاوه بر آلمان، اشتوتگارتی ها سدان A کلاس را در کارخانه خود واقع در شهر آگوئاسکالینتس (Aguascalientes) مکزیک نیز تولید خواهند کرد. فاصله محوری این نسخه همانند مدل هاچبک برابر با ۲۷۲۹ میلی متر بوده و از موتورها، سیستم های ایمنی و تجهیزات رفاهی مشابهی بهره خواهد برد.

مرسدس قول داده که A کلاس سدان در ایالات متحده بیشترین فضای سر را ارایه کرده و با سیستم اینفوتینمنت جدید MBUX به دست مشتری خواهد رسید. انتظار می رود این خودرو در هفته های پیش رو به جهانیان معرفی شود.

بد نیست به این موضوع هم اشاره کنیم که فولکس واگن XL1 با ضریب ۰.۱۹ ایرودینامیک ترین خودرویی است که بشر توانسته بسازد. با این حال از آنجایی که مدل مذکور تنها به تعداد ۲۵۰ دستگاه تولید شده، به عنوان یک اتومبیل تولید انبوه شناخته نمی شود.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato