گزارش دیجیاتو از دومین رویداد توان تک در نمایشگاه الکامپ ۹۷

مطابق آخرین آمار ۱۱ درصد از جمعیت کشور ما را افراد معلول تشکیل می‌دهند؛ قشری که با درخشش در ورزش و صد البته استارتاپ‌ها ثابت کرده‌اند که بر خلاف دیدگاه عمومی ابدا انسان‌هایی منزوی نیستند و در تمام عرصه‌ها می‌توانند حضوری پویا و فعال در جامعه داشته باشند.

رویداد توان تک که سال گذشته برگزار شد فرصت خوبی بود که عرصه برای فعالیت افراد توان‌یاب هموارتر شود و حالا در نمایشگاه الکامپ امسال، شاهد برگزاری دومین دوره از این رویداد انگیزشی بودیم. مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد به عنوان بانی این رویداد و با هشت استارتاپ مرتبط با توان‌یابان در الکامپ امسال حاضر شده بود تا بتواند فرصت‌های بیشتری برای گسترش کار این استارتاپ‌ها جهت بهتر شدن اوضاع زندگی توان‌یابان فراهم آورد.

استارتاپ‌های مهربانه، توانیتو، اکسوپد، یازده ایران، ایستارو، پازلی، نوروتک و دکتر اینجاست در توان تک ۹۷ حضور داشتند که در سالن ۱۰ الکامپ می‌توانستید از غرفه‌هایشان بازدید به عمل بیاورید. ما هم برای آشنایی بیشتر با این رویداد و اهدافی که دنبال می‌کند، با یکی از مسئولین مجتمع رعد به گفتگو نشستیم.

«نرگس لاله» از سال ۹۳ هدایت بخش آموزش مجتمع رعد را بر عهده دارد و از اهداف این مجتمع آموزشی نیکوکاری برایمان می‌گوید:

«هدف این مجموعه توانمندسازی افراد دارای معلولیت جسمی-حرکتی از طریق آموزش و اشتغال است. ما اشتغال در تعریف سنتی که در آن یک سری کارگاه‌های محدود و ایزوله برای مشغول شدن توان‌یابان در نظر می‌گرفتند را رد می‌کنیم و در حال ایجاد فرهنگ جدیدی در این حوزه هستیم. برای اجرایی شدن این فرهنگ روش Supported employment  را در پیش گرفته‌ایم که در آن فرد توان‌یاب با کمک یک مربی شغلی، علایق و توانمندی‌هایش را می‌شناسد و در نهایت به آن دست پیدا می‌کند.»

مجتمع رعد سابقه ۳۵ سال فعالیت دارد و شعبه‌های آن به صورت مستقل در سراسر کشور مشغول به فعالیت هستند. اما توان تک رویدادی است که به طور ویژه از استارتاپ‌های مرتبط با توان‌یابان حمایت می‌کند که به اعتقاد خانم لاله نتیجه کار تا امروز بسیار مطلوب بوده است.

دوره اول این رویداد در خود محل مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد برگزار شد اما امسال تصمیم گرفتند که دوره دوم را به رویداد الکامپ منتقل کنند که دلیل این موضوع را از ایشان جویا می‌شوم:

«دوره اول در محل مجتمع رعد برگزار شد که وسعت بسیار بیشتری داشت و استارتاپ‌های بیشتری در آن شرکت کردند. اما ما امسال تصمیم گرفتیم که این رویداد را به الکامپ منتقل کنیم چرا که اینجا استارتاپ‌های بیشتری حضور دارند و بهتر می‌توانیم توان تک را به مردم بشناسانیم. توان تک می‌خواهد به جامعه استارتاپی ایران این پیام را بدهد که ۱۱ درصد از افراد دارای معلولیت هم جزو جامعه هستند. بنابراین طراحی محصول و خدمات این استارتاپ‌ها باید بگونه‌ای باشد که برای این بخش از جامعه هم قابل دسترس باشد و فرصت برابری را در اختیار آن‌ها قرار بدهد.»

خانم لاله در ادامه می‌گوید که یکی از اهداف توان تک، ایجاد اشتغال برای افراد دارای معلولیت است و برای این منظور واحد اشتغال مؤسسه رعد طی رویداد مشغول جمع‌آوری رزومه افراد توان‌یاب و ایجاد فرصت‌های شغلی برای آنان بوده. نتایج این موضوع را می‌توان در استارتاپ‌های شاخصی مثل توانیتو مشاهده کرد که «وحید رجبلو» به عنوان یک فرد توان‌یاب پایه‌گذار آن بوده است.

همچنین استارتاپ مهربانه هم یکی از فعال‌ترین شرکت‌کنندگان توان تک امسال بود که با هدف تأمین مالی جمعی برای راه‌اندازی استارتاپ‌های مرتبط با معلولین در این رویداد شرکت کرد. به طور کلی برگزاری رویدادی مثل توان تک در نمایشگاه بزرگی مثل الکامپ، فرصت بسیار خوبی برای قشر توان‌یاب‌ است تا ضمن بهره‌مندی از فرصت‌های شغلی بتوانند برای بهبود اوضاع خود و دیگر توان‌یابانی که می‌شناسند قدم بردارند.

امیدواریم در الکامپ ۹۸ هم شاهد حضور مؤثر این رویداد با استارتاپ‌های بیشتری باشیم تا قدم‌های بزرگتری برای بهبود شرایط زندگی توان‌یابان در ایران برداشته شود.

مطالب مرتبط

وحید رجبلو در میان ۱۰ جوان ممتاز دنیا

سازمان غیرانتفاعی اتاق بین المللی جوانان اسامی ۱۰ جوان ممتاز دنیا در سال ۲۰۲۰ را اعلام کرد و امسال نام وحید رجبلو، مدیرعامل استارتاپ توانیتو نیز در میان اسامی دیده می شود.این سازمان هر سال ۱۰ مدیر جوان برتر را که کمتر از ۴۰ سال دارند از میان ۱۴۰ کشور دنیا انتخاب می کند. این... ادامه مطلب

دبیر اجرایی الکامپ: امکان برگزاری رویداد آنلاین در کنار نمایشگاه فیزیکی وجود دارد

دبیر اجرایی الکامپ خبر می‌دهد که امکان برگزاری آنلاین رویداد الکامپ در کنار برگزاری آن به صورت فیزیکی وجود دارد ولی اینکه این رویداد به طور کلی آنلاین برگزار شود، مساله‌ای نیست که شرکت‌ها با آن چندان موافق باشند.«رضا حیدری» در پاسخ به این سوال دیجیاتو که آیا اساسا بهتر نبود الکامپ امسال به طور کلی به... ادامه مطلب

نقشه گوگل یافتن مکان‌های قابل دسترسی با ویلچر را آسان‌تر کرد

گوگل قابلیت جدیدی به گوگل مپس اضافه کرده که با فعال کردن آن، امکان دسترسی به محل مورد نظر با ویلچر و همچنین دیگر اطلاعات دسترسی آن برای افراد دارای معلولیت نمایش داده می‌شود. این قابلیت به مرور برای کاربران اندروید و iOS منتشر خواهد شد.گوگل با انتشار پستی در وبلاگ این شرکت می‌گوید با... ادامه مطلب

نمایشگاه الکامپ امسال ۲۸ تا ۳۱ شهریور ماه برگزار خواهد شد

سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور در اطلاعیه‌ای تاریخ جدید نمایشگاه الکامپ امسال را ۲۸ تا ۳۱ شهریور ماه اعلام کرد و درباره ابعاد و نحوه برگزاری این رویداد نیز جزییاتی را منتشر ساخت.رویداد الکامپ که برگزاری آن در پی ملاحظات بهداشتی برای فاصله‌گذاری اجتماعی به تاخیر افتاده، در هماهنگی با شرکت سهامی نمایشگاه‌ها به انتهای... ادامه مطلب

کرونا پیش ثبت نام نمایشگاه الکامپ را به تعویق انداخت

اسفند ماه سال پیش بود که سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور (نصر) از شروع پیش ثبت نام الکامپ 99 از اردیبهشت 99 خبر داد. حالا این سازمان در بیانیه‌ای اعلام کرده به علت شیوع کرونا، پیش ثبت نام این نمایشگاه تا اطلاع ثانوی به تعویق افتاده است.سازمان نصر در اطلاعیه شماره 3 خود برای بیست و... ادامه مطلب

آغاز پیش ثبت نام الکامپ ۹۹ از اردیبهشت ماه سال آینده

بیست و ششمین نمایشگاه الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیک، موسوم به الکامپ، توسط سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور (نصر) در تاریخ 24 تا 27 تیر ماه 1399 در محل نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار خواهد شد. پیش ثبت نام این رویداد در اردیبهشت ماه سال آینده آغاز خواهد شد و تا آخر همان ماه... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟