ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

هوش مصنوعی
تکنولوژی

هوش مصنوعی OpenAI حرکات ماهرانه را به ربات ها می آموزد [تماشا کنید]

هوش مصنوعی در حال آموزش حرکات ظریف تر به ربات ها است تا آنها را بیش از پیش به انسان شبیه سازد. موسسه تحقیقات هوش مصنوعی OpenAI که توسط ایلان ماسک پشتیبانی شده و موفق به ...

یونس مرادی
نوشته شده توسط یونس مرادی | ۹ مرداد ۱۳۹۷ | ۱۷:۰۰

هوش مصنوعی در حال آموزش حرکات ظریف تر به ربات ها است تا آنها را بیش از پیش به انسان شبیه سازد.

موسسه تحقیقات هوش مصنوعی OpenAI که توسط ایلان ماسک پشتیبانی شده و موفق به توسعه بات هایی برای شکست بازیکنان دوتا ۲ شده بود، حالا از الگوریتم های خود برای آموزش حرکات ظریف و ماهرانه با ربات ها بهره گرفته است.

در این پروژه برای آموزش درک وضعیت و چگونگی کار با اشیایی نظیر مکعب به ربات، از دید ماشینی و مدل یادگیری تقویت شده استفاده شده. بر این اساس ربات بدون نیاز به مشاهده الگوهای انسانی و به لطف تجربه ای معادل با صد سال در مدتی کوتاه به مهارت تغییر وضعیت اشیا بر اساس حالت درخواستی دست پیدا کرده.

محققان پروژه خود را اینگونه شرح داده اند:

اگرچه بکارگیری ماهرانه اشیا برای انسان ها امری روزمره است اما ربات های خودکار هنوز با آن چندان سازگاری ندارند. مهارت انسان برای کنترل و مدیریت اشیا در محیط های مختلف آن را به منبعی جذاب برای آموزش ربات تبدیل کرده است.

هوش مصنوعی این پروژه که Dactyl نام دارد طی مدتی کوتاه تجربه ای صد ساله را به دست آورده که مستلزم توان محاسباتی بسیار بالایی بوده است. محققان برای تامین این توان پردازشی از ۶۱۴۴ پردازنده و هشت پردازشگر گرافیکی قدرتمند انویدیا v100 بهره برده اند؛ سخت افزاری از این دست تنها در اختیار واحدهای تحقیقاتی اندکی در دنیا قرار دارد.

نتیجه نهایی آموزش جنبه هایی نظیر بافت شی، گرانش، زاویه های مختلف و غیره مطلوب بوده و این ربات ۵۰ بار متوالی موقعیت مکعب را به شکل دلخواه تغییر داده بدون آنکه را به زمین بیندازد. هوش مصنوعی

هوش مصنوعی Dactyl بدون نیاز به مشاهده رفتار انسانی و از طریق آزمون و خطا روش انسانی را برای تغییر حالت مکعب برگزیده است.

اگرچه دانش رباتیک برای شبیه سازی کامل انسان هنوز راه درازی را پیش رو دارد اما پروژه هایی از این دست نشان می دهد که ربات ها سریعتر از هر زمانی در حال پیمودن مسیر هستند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی