دبیر کل دفاتر پیشخوان: تامین پوکه کارت ملی هوشمند بحرانی نیست

دبیر کل دفاتر پیشخوان: تامین پوکه کارت ملی هوشمند بحرانی نیست

دبیر کل دفاتر پیشخوان: تامین پوکه کارت ملی هوشمند بحرانی نیست

«علی فلاح» دبیر کل کانون کشوری دفاتر پیشخوان خدمات دولت در الکامپ ۹۷ امسال به وجود۱۶هزار دفتر پیشخوان در دولت اشاره کرد به گفته وی این دفاتر حدود ۷۰ هزار شغل ایجاد کرده اند.

فلاح در مورد فعالیت‌های دفاتر پیشخوان گفت:

«از سال ۱۳۸۹ که ابلاغیه ریاست جمهوری به این مجموعه ابلاغ شد، ما بدون دریافت یک ریال کمک ازدولت کارگروه راهبری پیشخوان دولت در یاست جمهوری با سرمایه خود دفاتر و بخش خصوصی، تامین خدمات را توسعه دادند. در این روند ابلاغیه‌ هایی مبنی بر نظارت تراکنشات مالی وجود داشت و بر همین اساس ما طبق تفاهم نامه با سازمان فناوری اطلاعات سرورهای خود را در سازمان فناوری اطلاعات مستقر کردیم. از ۱۰ هزار دفتر که به شبکه ما متصل هستند، ۶ هزار دفتر بدون اتصال به اینترنت و روی شبکه ملی اطلاعات، به مبادله اطلاعات می‌پردازند. حدود ۱۷۳ خدمت از دستگاه های مختلف اجرایی در این بستر خدمات رسانی می‌کنند. تراکنش های مالی این دفاتر تحت نظر بانک مرکزی انجام می‌شود.»

به گفته فلاح شیوه نرخ گذاری دفاتر پیشخوان طبق روال گذشته بر اساس تصمیمات شورای نرخ گذاری در وزارت کشور زیر نظر کارگروه راهبری در ریاست جمهوری انجام می‌شد و اخیرا بر اساس مصوبه برنامه ششم توسعه مسئولیت نرخ گذاری شبکه در  پیشخوان دولت به عهده کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گذاشته شد.

در همین مورد دیجیاتو به عدم رعایت نرخ‌های تعیین شده در دفاتر اشاره کرد و راه‌های نظارت بر نرخ‌ها را مورد سوال قرار داد که دبیر کل کانون کشوری دفاتر پیشخوان خدمات دولت پاسخ داد:

«اعتقاد ما بر این است که نظارت ما بر نرخ و کیفیت خدمات به جز نحوه فیزیکی و حضوری باید به صورت الکترونیکی انجام شود. در ۶هزار دفتر سامانه های PC Pose به خدمات متصل است و در این حالت عملا دستور پرداخت وجه از طریق PC Pose دریافت می‌کنند و متقاضی می‌تواند با کشیدن کارت و دریافت رسید از PC Pose اطلاعات مبلغ، نوع خدمت و شناسه دفتر را برای اطلاع دقیق از نرخ مصوب خدمت داشته باشد. بنابراین به نظر می‌رسد این موضوع باعث شده که کمتر نرخ نامتعارفی از مردم گرفته شود.»

به گفته فلاح اگر نرخ غیر متعارفی اخذ شد، شهروندان می‌توانند با سامانه ۱۹۵ سازمان تنظیم مقررات و شماره ۶۱۹۱۲۲۲۲ در کانون کشوری، آماده پاسخگویی به شکایات مردمی از این دفاتر است‌.

در اپلیکشن دولت همراه خبری از خدمات پیشخوان دولت نیست. فلاح در پاسخ به این سوال دیجیاتو که آیا خدمات دفاتر پیشخوان دولت در اپ دولت همراه قرار خواهد گرفت یا در اپ جداگانه‌ای خدمات ارائه خواهد شد، توضیح داد:

ما اپلیکیشنی به اسم پیشخوان همراه آماده کرده‌ایم که اخذ نوبت و مسیریابی دفاتر پیشخوان از طریق آن میسر است و شهروندان می‌توانند از طریق آن با هر رفت کمترین زمان به دفاتر مراجعه کنند. همچنین سازمان تنظیم نیز به موازات آن اپلیکیشنی را طراحی کرده که در حال توسعه است. به علاوه با بخش دولت همراه تعاملاتی صورت گرفته که قرار شده ما امکانات اپ خود را در اپلیکیشن دولت همراه قرار دهیم تا مردم بتوانند از طریق پنجره‌های مختلف به این خدمات دسترسی داشته باشند.»

دلایل کند بودن روند به روز شدن کارت‌ ملی هوشمند توسط دفاتر پیشخوان و تاثیر متوقف شدن واردات بدنه کارت هوشمند پس از تحریم‌ها بر این روند، سوال دیگر دیجیاتو بود که فلاح به آن پاسخ داد:

«در سال گذشته سازمان ثبت احوال نسبت به تامین تجهیزات چاپ کارت ملی هوشمند اقدام کرد و همین باعث شد تا جهشی در فراخوان مردم برای ثبت نام و صدور کارت کلی هوشمند صورت بگیرد اما دو اتفاق در چند ماه گذشته بر روند صدور کارت های ملی جدید تاثیر گذاشت. اول تغییر در ساختار نرم افزار پایه در سازمان ثبت احوال برای پیش ثبت نام کارت ملی هوشمند که تا رفع نواقص مردم معطل شدند. مورد دیگر مشکل در تامین بدنه کارت ملی هوشمند است که اخیرا با آن مواجه شده ایم اما این موضوع بحرانی نیست و سازمان ثبت احوال پیش بینی‌های لازم را انجام داده است.»

به گفته فلاح حدود ۸ تا ۱۰ میلیون نفر کارت ملی هوشمند دریافت نکرده‌اند که به مرور کارت‌های این افراد صادر خواهد شد.

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل