در الکامپ امسال مطرح شد: مفهوم شغل در جهان در حال تغییر است

در حاشیه بازدید از الکامپ بیست و چهارم و دیدار از سالن الکام استارز که امسال با استقبال خوب بازدیدکنندگان همراه بود، استارتاپ‌هایی که در حوزه خدمات و اشتغال آفرینی فعالیت دارند سهم نسبتا زیادی از استارتاپ‌های داخل سالن را تشکیل می‌دادند. این نوع کسب‌وکارهای نوپا در حقیقت مفهوم جدیدی از شغل را ایجاد کرده‌اند و رشد ناگهانی آنها نسبت به سال گذشته نشان از توجه مردم و دگرگونی کسب‌وکارهای سنتی می‌دهد.

«حامد تاج‌الدین» کار آفرین استارتاپی در گفتگو با دیجیاتو درباره علت رشد این گونه کسب‌وکارها و جذابیت کارکرد آنها گفت و تاکید داشت که چنین استارتاپ‌هایی می‌توانند به دولت در زمینه اشتغال کمک شایانی داشته باشند:

«دولت‌هایی با اقتصادهای موفق مشکلات این زمینه نظیر اشتغال را به بخش خصوص می سپارند و سهم دولت از اقتصاد باید کم باشد. در صورت رخ دادن این اتفاق شرکت‌ها و کارآفرینان و بنگاه های اقتصادی بخش خصوصی حل مشکل اشتغال را بر عهده می‌گیرند. یک کار آفرین به تنهایی نمی‌تواند مشکلات را حل و فصل کند و در مرحله اول کار تیمی چند نفره را جمع می‌کند و سپس با ساخت یک بستر موفق، تعداد زیادی نیروی انسانی را جذب می‌کند و با همین روش اشتغال زیاد می‌شود.»

مفهوم شغل در جهان

تاج‌الدین باور دارد که مفهوم شغل در دنیا در حال تغییر است و امروزه شغل به آن معنای قدیمی و در یک چارچوب خاص قرار نمی‌گیرد:

«یک روندی در دنیا اتفاق افتاده به اسم Digital Transformation که ماهیت اشتغال و مفهوم آن را به کلی عوض می‌کند. مفهوم شغل در واقع از زمان انقلاب صنعتی شروع شد و در همان زمان اینگونه تعریف شد که افراد به کارخانه‌ها و ادارات بروند و فلان مقدار ساعت خاص در این شرکت‌ها کار کنند و بیمه و... هم در همین زمان‌ها تعریف شد. اما با ورود شرکت‌هایی چون اوبر در دنیا این مفهوم تا حدی تغییر یافته. اوبر آمد و گفت که من امکان کسب درآمد 4 هزار در ماه را برایتان فراهم می‌کنم، رقمی که یک مهندس تازه استخدام شده در یک شرکت دریافت می‌کند. این موضوعات جذاب باعث شد که یک سری افراد زیادی به سمت اوبر بروند بدون آنکه در حقیقت استخدام آن شوند.»

مفهوم شغل در جهان

او اشاره دارد که در این میان صرفا مشکلاتی نظیر بیمه وجود دارد که به زعم او اولا دولت و بیمه مرکزی طرح هایی برای این موضوع در نظر گرفته‌اند و درثانی نهایتا فرد می‌تواند بیمه خویش فرما را بگیرد و خودش را از مزایای بیمه بهره مند کند. به گفته تاج الدین این نگرش باید در تمامی کشورها از جمله ایران شکل بگیرد و روند دیجیتال شدن و ورود فناوری به حوزه های مختلف برای امکان کسب ایجاد در آمد:

«پلتفرم ها می‌توانند بستری باشند با چندین هزار کاربر و چندین هزار نیروی کار که به یکدیگر وصل می‌شوند. تفاوت اینجاست که در این بسترها نیروی کاری درآمد بیشتر و مشتریان وسیع‌تری دارد و اینکه امکان بازخورد فعالیت‌های خودشان را می‌بینند (موضوع امتیازدهی که در اکثر سرویس‌های استارتاپی مطرح است) و از همین رو کارشان را هم بهتر انجام می‌دهند. این یک نتیجه برد-برد دارد که در آن هم مصرف کننده کار بهتری دریافت می‌کند و هم مبلغ منطقی‌تری برای سرویسی که دریافت کرده پرداخت می‌کند و هم از آنسو افراد مشتری بیشتری دارند. بگذارید مثال بزنم: یک مغازه فیزیکی در خیابان هفت تیر نهایتا تا شعاع چند کیلومتری خود را می‌تواند تبلیغ کند و پوشش کاری دهد در حالی که با استفاده از پلتفرم‌های آنلاین می‌توان این شعاع را به وسعت اینترنت و کاربران اینترنتی تغییر داد. این به نوعی افزایش و رشد گردش اطلاعات است که از ثمرات گسترش استارتاپ‌هاست.»

مفهوم شغل در جهان

این کارآفرین عقیده دارد که برخی از شغل‌های امروزی صرفا ساعت پر کردن شده که یک در آمد خاصی هم در انتهای ماه کاری دریافت می‌شود در حالی که در استارتاپ‌های خدماتی، هرچقدر که کار بیشتری صورت گیرد، فرد درآمد بیشتری دارد و کاری هم که انجام می‌شود واقعا یک کار مفید است نه صرفا اتلاف وقت و هدر رفتن نیروی انسانی:

«در حقیقت در این پلتفرم‌ها نیروی انسانی کار مشتری را به درستی انجام می‌دهد و هزینه اش را هم دریافت می‌کند. برخلاف تصور عموم هم بخش سنتی با این موضوع در اکثر موارد به خوبی کنار می‌آید و در بسیاری از سرویس‌ها فعالان سنتی با آغوشی باز به استارتاپ‌ها روی می‌آورند چرا که بسیاری از این سرویس ها قصد ندارند مارکتی را حذف کنند بلکه می‌خواهند بستری بسازند و آن را از زوایای مختلف گسترش دهند.»

بلیط هواپیما

مطالب مرتبط

نمایشگاه الکامپ در ماه‌های پایانی سال برگزار می‌شود

ستاد اجرایی بیست‌وششمین نمایشگاه الکامپ اعلام کرد با توجه به شیوع مجدد ویروس کرونا و نگرانی‌هایی که در مورد به خطر افتادن سلامت شرکت‌کنندگان و بازدیدکنندگان وجود دارد، تاريخ برگزاری نمايشگاه الكامپ به ماه‌های پايانی سال جاری موكول می‌شود.ستاد اجرایی بیست و ششمین نمایشگاه الکامپ، از «استقبال دلگرم‌کننده شرکت‌ها، استارتاپ‌ها و سازمان‌های دولتی» تشکر کرده... ادامه مطلب

الکامپ برگزار می‌شود، مگر اینکه ستاد مبارزه با کرونا برگزاری نمایشگاه‌ها را لغو کند

بیست‌وششمین دوره از نمایشگاه الکامپ قرار است ۲۸ الی ۳۱ شهریور ماه برگزار شود. اما شیوع کرونا در کشور و همچنین قرمز شدن اخیر وضعیت تهران این پرسش را به وجود آورده است که آیا بزرگ‌ترین نمایشگاه حوزه فناوری اطلاعات که در چند سال اخیر به میعادگاهی برای استارتاپ‌ها تبدیل شده، برگزار خواهد شد یا... ادامه مطلب

دبیر اجرایی الکامپ: امکان برگزاری رویداد آنلاین در کنار نمایشگاه فیزیکی وجود دارد

دبیر اجرایی الکامپ خبر می‌دهد که امکان برگزاری آنلاین رویداد الکامپ در کنار برگزاری آن به صورت فیزیکی وجود دارد ولی اینکه این رویداد به طور کلی آنلاین برگزار شود، مساله‌ای نیست که شرکت‌ها با آن چندان موافق باشند.«رضا حیدری» در پاسخ به این سوال دیجیاتو که آیا اساسا بهتر نبود الکامپ امسال به طور کلی به... ادامه مطلب

نمایشگاه الکامپ امسال ۲۸ تا ۳۱ شهریور ماه برگزار خواهد شد

سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور در اطلاعیه‌ای تاریخ جدید نمایشگاه الکامپ امسال را ۲۸ تا ۳۱ شهریور ماه اعلام کرد و درباره ابعاد و نحوه برگزاری این رویداد نیز جزییاتی را منتشر ساخت.رویداد الکامپ که برگزاری آن در پی ملاحظات بهداشتی برای فاصله‌گذاری اجتماعی به تاخیر افتاده، در هماهنگی با شرکت سهامی نمایشگاه‌ها به انتهای... ادامه مطلب

کرونا پیش ثبت نام نمایشگاه الکامپ را به تعویق انداخت

اسفند ماه سال پیش بود که سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور (نصر) از شروع پیش ثبت نام الکامپ 99 از اردیبهشت 99 خبر داد. حالا این سازمان در بیانیه‌ای اعلام کرده به علت شیوع کرونا، پیش ثبت نام این نمایشگاه تا اطلاع ثانوی به تعویق افتاده است.سازمان نصر در اطلاعیه شماره 3 خود برای بیست و... ادامه مطلب

آغاز پیش ثبت نام الکامپ ۹۹ از اردیبهشت ماه سال آینده

بیست و ششمین نمایشگاه الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیک، موسوم به الکامپ، توسط سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور (نصر) در تاریخ 24 تا 27 تیر ماه 1399 در محل نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار خواهد شد. پیش ثبت نام این رویداد در اردیبهشت ماه سال آینده آغاز خواهد شد و تا آخر همان ماه... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟