نفوذ به دستگاه های پایش علائم حیاتی بیمار، تهدید امنیتی جدید بیمارستان ها

در دفکان که یکی از بزرگترین رویدادهای گردهمایی هکرها در آمریکا است، محققان شرکت امنیتی مک آفی روشی برای هک سیستم های پایش علائم حیاتی بیمار را به نمایش گذاشته اند.

دستگاه های پایش علائم حیاتی بیماری امکان مشاهده اطلاعاتی از جمله ضربان قلب بیماران را در مراکز پرستاری بیمارستان فراهم می کنند. این دستگاه ها به طور معمول از حداقل دو بخش اصلی تشکیل شده اند: یکی از آنها در کنار بیمار قرار دارد و دارای حسگرهای مختلف است، قسمت دیگر ایستگاه مرکزی است که در مرکز پرستاری نصب می شود.

اطلاعات مرتبط با علائم بیماران از طریق شبکه و به واسطه پروتکل های نامعمول به ایستگاه مرکزی انتقال پیدا می کند. در صورتی که تغییر بحرانی در شرایط بیمار پیش آید، ایستگاه مرکزی به پرستاران هشدار می دهد.

پایش علائم حیاتی بیمار

این موضوع که هکرها موفق به یافتن روشی برای نفوذ به سیستم هایی که با جان انسان ها در ارتباط است شده اند ترسناک به نظر می رسد. به گفته «داگلاس مک کی»، محقق مک آفی، پروتکل شبکه ای که در این دستگاه ها به کار می رود RWHAT نام دارد و توسط بیشتر سیستم های بیمارستانی مورد استفاده قرار می گیرد. همین موضوع موجب نگرانی بیشتر شده است.

محققان موفق شده اند اطلاعات حیاتی که در لحظه ارسال می شوند را دستکاری کرده و آنها را با اطلاعات غلط جایگزین کنند. هکرها توانسته اند برای مدت 5 ثانیه میزان ضربان قلب را از 80 بار در دقیقه به صفر برسانند. البته باید اشاره کرد که هدف این هکرها هشدارهایی برای بهبود امنیت چنین دستگاه هایی بوده است.

به گفته مک کی فقدان هویت سنجی موجب می شود دستگاه های مخرب در میانه راه قرار گرفته و اطلاعات پایش علائم حیاتی بیمار را شبیه سازی کنند. در این صورت در حالی که ممکن است پرستار به اشتباه تصور کند که شرایط بیمار طبیعی است، ولی بیمار در شرایط ایست قلبی باشد.

پایش علائم حیاتی بیمار

اطلاعات نمایش داده شده در دستگاه سمت بیمار (تصویر بالا)، در کنار اطلاعات نمایش داده شده در بخش پرستاری (تصویر پایین)

در آزمایش انجام شده تعدادی دستگاه خریداری شد که به ویندوز XP مجهز بودند. برخی از این دستگاه های قدیمی همچنان در بسیاری از مراکز درمانی در حال استفاده هستند. نرم افزارهای قدیمی این دستگاه ها از چندین آسیب پذیری رنج می برند، البته گفته شده که به فرم ویرهای دستگاه های پایش به سختی می توان نفوذ کرد.

به گفته محققان امنیتی با استفاده از ابزار پایش شبکه وایرشراک اطلاعات بیماران به صورت متن ساده دریافت شده است. به عبارتی این اطلاعات به هیچ وجه رمزنگاری نشده بودند. پس از این مرحله و در بررسی فرایند دست دهی محققان موفق شدند اطلاعات تقلبی را برای ایستگاه مرکزی نمایش دهنده اطلاعات ارسال کنند.

به گفته مک کی تولید کنندگان دستگاه ها می توانند با رمزنگاری داده های رد و بدل شده در شبکه بین دستگاه ها و نیز افزودن فرایندهای هویت سنجی، فرایند حمله به این دستگاه ها را به شدت مشکل تر کنند.

مطالب مرتبط

حمله باج افزاری گسترده علیه کانن؛ ۱۰ ترابایت دیتا به سرقت رفت

شرکت کانن اعلام کرده که هدف دو حمله باج افزاری بزرگ قرار گرفته است و دسترسی به ۱۰ ترابایت دیتای ارزشمند آن حالا منوط به پرداخت مبلغی نامشخص باج به عاملان این حملات است.البته این شرکت جزئیات زیادی در مورد نوع دیتای سرقت شده خود ارائه نکرده و مشخص نیست چه تعداد از کاربران آن... ادامه مطلب

رخنه اطلاعاتی در خاورمیانه بیش از میانگین جهانی روی دست شرکت‌ها خرج می‌گذارد

بر اساس جدیدترین پژوهش صورت گرفته، هزینه هر رخنه اطلاعاتی در خاورمیانه بیش از میانگین جهانی و برابر ۶.۵۲ میلیون دلار است.این تحقیق که توسط «IBM Security» و «Ponemon Institute» صورت گرفته، هزینه رخنه اطلاعاتی در ۱۷ کشور جهان در سال ۲۰۲۰ را مورد تحلیل قرار داده است. طبق این گزارش، میانگین هزینه هر رخنه... ادامه مطلب

هکرها رمز عبور بیش از ۹۰۰ VPN سرور سازمانی را منتشر کردند

هکرها لینک دانلود لیستی حاوی نام کاربری، رمز عبور و آدرس‌های IP بیش از ۹۰۰ سرور سازمانی Pulse Secure VPN را در یک فروم هک منتشر کردند.سایت ZDNet به نسخه‌ای از این لیست دسترسی پیدا کرده و می‌گوید شامل اطلاعات زیر می‌شود: آدرس‌های IP سرورهای Pulse Secure VPN نسخه فریم ور سرور Pulse Secure VPN... ادامه مطلب

هکرهای منتسب به ایران برای اولین بار در یک حمله سایبری از DoH استفاده کردند

یک گروه هک منتسب به ایران موسوم به Oilrig به اولین گروه هک شناخته شده‌ای تبدیل شد که از پروتکل DNS-over-HTTPS یا DoH در حملاتش استفاده می‌کند.«Vincente Diaz»، از تحلیلگران بدافزار برای آنتی ویروس کسپرسکی می‌گوید گروه هک Oilrig ماه می سال جاری میلادی ابزار جدیدی را به مجموعه ابزارهای خود اضافه کرده است. به... ادامه مطلب

جریمه ۲۵۰ میلیون دلاری توییتر به خاطر نقض حریم خصوصی کاربران

کمیسیون فدرال تجارت ایالات متحده مجموعه تحقیقاتی گسترده را پیرامون استفاده از شماره موبایل و آدرس ایمیل کاربران جهت تبلیغات هدفمند از سوی توییتر را در دست بررسی دارد و طبق پیش بینی‌ها جریمه‌ای ۲۵۰ میلیون دلاری انتظار این شبکه اجتماعی را می‌کشد.مجموعه تحقیقات کمیسیون فدرال تجارت از اکتبر سال گذشته شروع شده و به... ادامه مطلب

چرا حملات باج افزاری همچنان قربانی می‌گیرند؟

باج افزارها بیش از سه دهه است که مورد استفاده قرار می‌گیرند و برخی محققان از آنها به عنوان بزرگترین کابوس امنیت آنلاین یاد می‌کنند. با این وجود هنوز هم شرکت‌های بزرگ و کوچک توسط حملات باج افزاری غافلگیر شده و در یک دو راهی سخت قرار می‌گیرند: چشم پوشی از فایل‌های رمزگذاری شده یا... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟