نگاهی به مشخصات بیسو T5 و بیسو T3؛ کراس اوورهای چینی ناشناخته سیف خودرو

نگاهی به مشخصات بیسو T5 و بیسو T3؛ کراس اوورهای چینی ناشناخته سیف خودرو

سیف خودرو در سال ۱۳۸۳ به عنوان نماینده انحصاری سوبارو ژاپن در ایران فعالیت خود را آغاز نموده است. این شرکت در اواخر سال ۱۳۹۵ با پیروی از سیاست های نظام جمهوری اسلامی و حمایت از تولید و اشتغال، احیای یکی از واحد های تولید خودرو را در دستور کار خود قرارداد و با توجه به طرح های توسعه ای و استراتژی های ترسیم شده بگونه ای نوسازی کارخانه را شروع نمود که در سال ۱۳۹۶ آغاز به تولید انواع محصولات سواری و شاسی بلند در دو نوع الکتریکی و بنزینی نماید. حالا شرکت سیف خودرو بعنوان یکی از چندین شرکت اقماری هلدینگ فریکو است این هلدینگ هم اکنون با داشتن ۱۵ شرکت زیر مجموعه به فعالیت در سه گروه خودرو، صنایع غذایی و بازرگانی می پردازد.سیف‌ خودرو به تازگی شاسی بلندهای بیسو T5 و بیسو T3 خود را در نمایشگاه مشهد برای اولین بار رونمایی کرده و قصد دارد این خودروها را در کارخانه ‌ای که از شرکت مرتب خودرو خریداری کرده است، با گیربکس اتوماتیک تولید کند.

مرتب خودرو پیش از این به تولید محصولات پاژن می پرداخت و برای مقطعی همکاری با شرکت سانگ یانگ کره ای جنوبی برای عرضه خودروهای موسو و سانگ یانگ کوراندو و چیرمن را در کارنامه داشته است. با این وجود این شرکت چند سال قبل تا مرز ورشکستگی پیش رفت و حالا نیز قرار است میزبان تولید کراس اوورهای چینی بیسو شود.

این دو خودرو که شاسی ‌بلندهای خانوادگی و بزرگ محسوب می‌ شوند، با تولید در داخل کشور در برهه ممنوعیت واردات قصد دارند جایگزین خوبی برای خودروهای کره‌ ای و ژاپنی بازار باشند. خودرو T5 که شاسی ‌بلندی ۷نفره است با دیفرانسیل جلو و حجم موتور ۱۵۰۰ توربوشارژ و ۱۵۰اسب‌بخار قدرت می‌ تواند ۲۱۵ نیوتون‌ متر گشتاور را تولید کند.

این خودرو توانسته استاندارد آلایندگی یورو ۵ را پاس کند. همچنین از امکانات رفاهی این خودرو می‌ توان به فرمان برقی، سانروف پاناروما و گرمکن صندلی اشاره کرد. قیمت درنظر گرفته‌ شده برای این خودرو در حدود ۱۵۰میلیون‌ تومان اعلام شده است. بیسو T3 دیگر محصول سیف‌ خودرو که قرار است داخلی ‌سازی شود، با ۴ سیلندر و با حجم موتور ۱۳۰۰توربوشارژ می‌ تواند ۱۳۲ اسب‌ بخار را تولید و ۱۸۵ نیوتون‌ متر گشتاور را به چرخ‌ های این خودرو منتقل کند. خودرو T3 از یک گیربکس اتوماتیک CVT بهره می‌ برد و حداکثر سرعت آن نیز ۱۷۸ کیلومتر برساعت است. همچنین این خودرو نیز از استاندارد یورو ۵ بهره می‌ برد. خودرو T3 نیز با قیمت ۱۰۰میلیون‌ تومان به فروش خواهد رسید.شاسی ‌بلندهای بیسو T5 و بیسو T3 قرار است از دی ماه سال جاری به خریداران تحویل داده شوند. سیف‌ خودرو در نظر دارد سالانه ۱۰هزار دستگاه از محصولات بیسو را تولید کرده و به بازار ایران تزریق کند.
اما لازم به ذکر است که اگر سیف خودرو خواهان فروش خوب برای خودروهای خود در ایران است باید فرایند سختی را در پیش بگیرد. زیرا نشان BISU حتی در بازار چین هم شناخته شده نیست و هنوز بسیاری منابع چینی خودروهای این نشان تجاری را معرفی و بررسی نکرده اند. با اینکه ظاهر، مشخصات فنی و امکانات خودروهای بیسو در جایگاه خوبی قرار دارد، ولی هنوز معلوم نیست که روند فعالیت سیف خودرو برای عرضه این خودروها و جذب مشتری چیست.بدیهی است که اگر سبک فعالیت سیف خودرو برای این نشان های چینی مانند دوره فعالیت با برند سوبارو باشد، نباید توقع داشته باشیم که خودروهای بیسو و هاوتای فروش حداکثری را در ایران تجربه کنند. بدون شک خودروهای بیسو و شاسی ‌بلندهای T5 و T3 می توانند مانند سایر چینی ها در بازار ایران پرفروش باشند.تمام این موارد در شرایطی مطرح می شود که عرضه خودروهای بیسو نیز مانند سایر خودروهای مونتاژی به عنوان تابعی از شرایط افزایش نرخ در بازار ثانویه ارز مطرح می شود. در واقع قیمت کمتر از ۲۰۰ میلیونی خودروهای بیسو براساس نرخ از ۴۲۰۰ تومانی در نمایشگاه مشهد به مشتریان اعلام می شد اما در شرایط تازه باید انتظار دوبرابر شدن این ارقام را داشت.

با دوبرابر شدن قیمت ها اما شرایط برای تولید چنین محصولات کم تیراژی کاملا تغییر خواهد کرد. در واقع ممکن است تیراژ چنین خودروهایی با قیمت ۳۰۰ الی ۴۰۰ میلیونی آنچنان کاهش یابد که اساسا احداث یا نگهداری از خط تولید صرفه اقتصادی نداشته باشد و در چنین شرایطی ممکن عرضه چنین محصولاتی در کشور مقرون به صرفه نباشد.

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato