محققان نقطه بدون بازگشت گرمایش جهانی را مشخص کردند

محققان نقطه بدون بازگشت گرمایش جهانی را مشخص کردند

محققان پس از تجزیه و تحلیل مدل های آب و هوایی مدعی شده اند که بشر تنها چند سال برای جلوگیری از وقوع فاجعه در تغییرات اقلیمی فرصت دارد.

متخصصان «مرکز مطالعات سیستم های پیچیده اوترخت» و دانشگاه آکسفورد طی پروژه ای تحقیقاتی نقطه بدون بازگشت تغییرات اقلیمی را مشخص کرده اند. هدف آنها از اینکار تعیین فرصت نهایی برای برخورد قاطعانه با انتشار گازهای گلخانه ای قبل از تغییرات خطرناک آب و هوایی بوده است.

تغییرات اقلیمی
گرمایش جهانی همین حالا هم تاثیرات فاجعه باری را بر حیات وحش قطب برجای گذاشته است.

این افراد پس از تجزیه و تحلیل اطلاعات مدل های آب و هوایی مدعی شده اند که بشر تنها تا سال ۲۰۳۵ فرصت دارد که با اتخاذ راهکارهای مختلف، سطح افزایش گرمایش جهانی تا پایان قرن حاضر را زیر ۲ درجه سانتیگراد نگه دارد.

محدود ساختن افزایش دما به ۱.۵ تا ۲ درجه هدفی بود که کشورهای جهان در کنفرانس جهانی پاریس بر سر آن توافق کردند. با این فرض که سهم انرژی های تجدید پذیر از انرژی جهان سالانه ۲ درجه افزایش پیدا کند، می توان در سال ۲۰۳۵ به هدف مذکور دست یافت. در حال حاضر درآمد حاصل از فعالیت در حوزه نفت و گاز ۳۳ برابر بیشتر از انرژی‌های تجدیدپذیر است اما تا سال ۲۰۳۵ این رقم به ۱۳ برابر می‌رسد. بنابرین در صورتی که شرکت های فعال در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی به دنبال حضور پر رنگ تر در حوزه انرژی های نوین نباشند، درآمد آنها با کاهش شدید مواجه خواهد شد.

«ماتیاس انگنهیستر»، از کارشناسان آکسفورد معتقد است که مفهوم «نقطه بی بازگشت» با اشاره به محدودیت زمانی، به مباحثات پیرامون اقدامات سریع برای بهبود شرایط اقلیمی دامن می زند.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato