محمدجواد ظریف: سفیران و مسئولان کشوری را به فعالیت در توییتر تشویق می‌کنیم

«محمدجواد ظریف» در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی دولت مواردی را بیان کرده که در بین این صحبت‌ها به موضوع توییتر و رفع فیلترینگ آن نیز اشاره کرده است. او در طی این مصاحبه تاکید کرده که استفاده از توییتر در دیپلماسی سیاسی کشور می‌تواند مثمر ثمر باشد و باید از این شبکه اجتماعی بین‌الملی برای ساماندهی افکار عمومی جهانی نسبت به کشور بهره جست.

ظریف در این گفتگو با اشاره به نهضت دیپلماسی دیجیتال که چندی پیش در آمریکا برگزار شد و دولتمردان این کشور را به یادگیری و استفاده از شبکه‌های اجتماعی ترغیب کرد گفت:

«اتفاقا ما اخیرا دستور العمل دادیم به سفرا که همه در فضای مجازی و علی الخصوص در توییتر فعال شوند. این شبکه به عنوان یک ابزار برای در واقع تنویر افکار عمومی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد؛ البته سیاست ما این نیست که مانند آمریکایی ها با افکار عمومی دنیا بازی کنیم، بلکه سیاست مان این است که افکار عمومی در دنیا از واقعیت ها مطلع باشند. یکی از ابزارهای خوب برای این کار  توییتر است. در کشور هم می بیینم که مسولین عالی رتبه از جمله مقام معظم رهبری، ریاست محترم جمهوری و..  استفاده خوبی می کنند از این ابزار. بنده هم در حد بضاعت کم خودم استفاده می کنم. از دوستان دیگر هم در دستگاه دیپلماسی  و نمایندگی های ما در خارج از کشور تقاضا کردیم که فعالیت های رسانه ای شان در حوزه فضای مجازی و بویژه در فضای توییتر را گسترش بدهند.»

ظریف و توییتر

وزیر امور خارجه کشورمان باور دارد که اگر توییتر در ایران فیلتر نبود، احتمالا خود مردم هم نقش بسزایی را در زمینه سازی شفافیت درباره ایران در اذهان بین‌المللی ایفا می‌کردند. او عقیده دارد که حضور گسترده تر کاربران ایرانی می توانست برخی حرکت هایی که در توییتر علیه ما انجام می شود را بیشتر پاسخ بدهد:

« الان بیشتر حضور در توییتر از ایرانی ها کسانی است که با ما رابطه خوبی ندارند و بیشتر هم از خارج هدایت می شود مخصوصا از سعودی و آمریکا یک حرکت بسیار گسترده ای در این زمینه هست.»

ظریف و توییتر

این ادعای جواد ظریف در حالی مطرح می‌شود که بسیاری از اکانت‌های ایرانی در همین شبکه‌های اجتماعی توسط دولت آمریکا بسته شده بود، امری که البته خود او نیز به آن اشاره کرده و می‌گوید این کار برایش تعجب آور بوده چرا که بسیاری از ایرانیان توییتر از دیدگاه او هدایت شده هستند:

«این حساب های فیکی که از این کشورها کاملا مشخص است که هدایت شده و شاید هم بیشترشان به صورت ربات انجام شود و هر بار می بینیم که یک حجم وسعیی از حرف های خلاف آداب و شئونات انسانیت در اینجاها  مطرح می شود را آزاد گذاشتند. به هر حال احساس من این است که حضور گسترده تر کاربران واقعی ایرانی می تواند یک پاد زهری باشد برای این حضور هماهنگ شده و در واقع خریداری شده برخی افراد واقعی  و عموما غیر واقعی روی توییتر.»

بعد از انتشار این گفتگو، عده‌ای از کاربران توییتر با هشتگ من ربات نیستم، انتقاداتی را نسبت به اظهارات رد و بد شده در این پرسش و پاسخ و نحوه تشبیه آنان با ربات‌ ابراز داشته‌اند. این دسته از کاربران معتقدند که انتقاد کردن آنها حقشان است و صدایشان باید شنیده شود تا اینکه به روبات تشبیه شوند.

Mobit

نظرات ۱۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟