در چهارمین لیگ بازی‎های رایانه‎ای چه می گذرد؟

روز گذشته بنیاد ملی بازی‌ها و برگزارکنندگان چهارمین لیگ بازی‌های رایانه‌ای ایران آمار و ارقامی در ارتباط با این رویداد منتشر کردند تا از استقبال بالای مردم بگویند. لیگ چهارم همچنان تا آخر هفته ادامه دارد و جمعه شب شاهد برگزاری مراسم اختتامیه آن هستیم.

در ابتدا حسن کریمی قدوسی، مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌ها به توضیح مختصری از آمار از لیگ امسال پرداخت و گفت: «6187 نفر در رشته‌های فوتبال شرکت کردند که این رقم تمامی پلتفرم‌ها از جمله کنسول و کامپیوتر و هر دو بازی PES و فیفا 18 را شامل می‌شود. در مورد بازی‌های موبایل نیز حدود 612 نفر در رشته کرش رویال و 5200 نفر در دو بازی داخلی شرکت کردند که از این رقم 5000 نفر آن مربوط به بازی Quiz of Kings است. در انتها نیز باید بگویم که 28 تیم متوسط 5 نفره در رشته کانتر استرایک ثبت نام کردند.»

مجموع تمامی این شرکت‌کننده‌ها به رقم حدودی 11 هزار می‌رسد که به گفته مدیر عامل بنیاد، حاکی از رشدی 60 الی 70 درصدی نسبت به لیگ سال گذشته است. همچنین فینال بازی‌های فیفا و کوییز آف کینگز که در روز اختتامیه برگزار می‌شوند، به صورت زنده از شبکه 3 پخش خواهد شد.

کریمی قدوسی همچنین در مورد جایزه‌های مسابقات امسال صحبت کرد و توضیح داد که بنیاد بیشترین جایزه را به بازی ایرانی کوییز آف کینگز اختصاص داده است و مجموع مبلغ 40 میلیون تومان به سه نفر اول این رشته اهدا می‌شود. او در آخر صحبت‌هایش نیز اشاره کرد که پنجمین لیگ بازی‌های ویدیویی به احتمال زیاد سال آینده در کنار نمایشگاه گیم تهران برگزار خواهد شد.

پس از آن عباس ارضی، مدیر شرکت مکعب نیز به توضیحات تکمیلی پرداخت و گفت: «بازی کانتر استرایک که در ابتدای ثبت‌نام لیگ جز رشته‌ها نبود، به دلیل استقبال و درخواست زیاد شرکت‌کننده‌ها اضافه شد. همچنین امسال در جهت اسکان نیز اقدامات جدیدی برداشته شد و به دوستانی که از شهرستان می‌‌آمدن، کمک شد تا با تخفیف در یک سری از هتل‌ها اسکان یابند. بودجه کافی در اختیار نیست که اسکان کامل رایگان در اختیار شرکت‌کننده‌ها قرار بگیرد اما امیدوارم در لیگ آتی نیز بتوانیم کمک بیشتری بکنیم.»

او همچنین در مورد اعزام برندگان لیگ امسال به مسابقات جهانی توضیح داد و گفت که به دلیل شرایطی که کشور در حال حاضر در آن قرار دارد و برخی مشکلات دیگر چون کمبود زمان و سخت شدن فرآیند اخذ ویزا از سفارت، به احتمال 90 درصد امکان اعزام شرکت‌کنند‌گان به مسابقات جهانی ESWC وجود ندارد.

کریمی قدوسی در جواب به راه‌های درآمدزایی بنیاد از این رویداد گفت: «ما حدود چند ماه پیش لیستی از هزینه و درآمدهای تمام رویداد‌های بنیاد از سال 87 تا 96 را در سایت منتشر کردیم. اگر لیگ‌ها را از جنبه هزینه و درآمدها در چند سال اخیر بررسی کنید، متوجه می‌شوید که روند مثبتی داشته تا جایی که امسال هزینه‌ها از درآمد کمتر شده و دیگر از بیت‌المال هزینه‌ای صورت نگرفته است. این پیامد مثبتی است چون رویداد‌های ورزش‌های الکترونیکی به ذات باید درآمدزا باشند.»

سال گذشته بانوان اجازه شرکت در مسابقات فیفا و PES را نداشتند اما امسال این جواز صادر شد. ارضی و علی فخار، مدیر روابط عمومی بنیاد، در پاسخ به سوالی مربوط به تعداد بانوان حاضر در مسابقات گفتند که حدود 40 درصد از شرکت‌کنندگان کوییز آف کینگز را بانوان تشکیل دادند و 50 خانم نیز در دیگر رشته‌ها شرکت کردند. ارضی در ادامه توضیح داد: «سال گذشته نیز ما برای اولین بار حضور بانوان را در رشته کوییز آف کینگز داشتیم و این تجربه آزمایشی شد تا بفهمیم چه تمهیدات و لاجستیکی را باید برای حضور بیشتر بانوان انجام بدیم. امسال این اتفاق خوب افتاد و قطعا در سال‌های آینده نیز ادامه پیدا خواهد کرد.»

در انتهای جلسه نیز دیجیاتو ابتدا از نام‌گذاری لیگ پرسید و اینکه چه زمانی نام آن به عنوان درست «بازی‌های ویدیویی» اصلاح پیدا می‌کند؟ چون بیشتر بازی‌های امسال عناوین ویدیویی هستند و تنها دو رشته بازی رایانه‌ای به حساب می‌آیند.

کریمی در پاسخ به این پرسش گفت: «نام کامل لیگ به انگلیسی، لیگ بازی‌های ویدیویی ایران (به مخفف IGL) است و بعد از صحبتی که مرجع محترم دیجیاتو کردند، من نیز با باقی تیم صحبت کردم تا در صورت امکان نام لیگ را تغییر دهند اما امسال به دلیل تمام تبلیغات، اخبار و بنرهایی که از پیش منتشر شده بود، موفق به این کار نشدیم اما قطعا از سال دیگه این نام تغییر پیدا کرده و اصلاح خواهد شد.»

به عنوان آخرین سوال دیجیاتو از چرایی عدم حضور برخی از بازی‌های پرطرفدار چون Dota 2 و League of Legends پرسید که آیا این مسئله مربوط به پوشش کاراکترها است یا سبک بازی؟ مدیر عامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای نیز این گونه توضیح داد: «اگر کمی جستجو در اینترنت انجام دهید، متوجه می‌شوید که این موضوع به مسائل فرهنگی بر می‌گردد اما ما در حال مذاکره با نهاد‌های دیگر هستیم تا در صورت امکان سال آینده نسخه ویرایشی بازی را که تکسچرها و لباس‌ها اصلاح شده، به لیگ اضافه کنیم.»

اختتامیه چهارمین لیگ بازی‎‎های رایانه‎ای جمعه، 16 شهریور از ساعت 8 تا 10 در رستوران محیطی برج میلاد برگزار می‎شود.

مطالب مرتبط

ویجیاتو: بررسی بازی Resident Evil 3 - برباد رفته

Resident Evil 3 یک بازی اکشن خوب، سرگرم کننده و خوش‌ساخت است اما آیا مثل نسخه اصلی خود، یک رزیدنت اویل خاطره انگیز هم به حساب می‌آید؟ در بررسی Resident Evil 3 به دنبال پاسخ همین سوال رفته‌ایم و می‌خواهیم ببینیم که بازسازی قسمت سوم چقدر به نسخه اصلی وفادار بوده. پس تا انتهای بررسی... ادامه مطلب

۱۵ انیمه‌ مورد انتظار در بهار ۲۰۲۰

همواره انیمه‌ها برای هر پخش در هرفصل برنامه‌ریزی و تولید می‌شوند و با شروع هر فصل جدید، مقرر می‌شود تا چند انیمه پخش شود و سیلی از آثار جدید و یا ادامه انیمه‌های قبلی روانه شبکه‌های تلویزیونی می‌شود. با هم نگاهی به شانزده انیمه مورد انتظار بهار ۲۰۲۰ می‌اندازیم، با ویجیاتو همراه باشیددر ویجیاتو بخوانید... ادامه مطلب

ویجیاتو: چگونه با افسردگی دوران قرنطینه مبارزه کنیم؟

در این مدت همه ما تلاش کردیم تا در کنار شما باشیم و انواع بازی‌ها، سریال‌ها،‌ فیلم‌های سینمایی و تفریح‌های مخصوص این دوران را معرفی کنیم و البته که این روند متوقف هم نخواهد شد چرا که سرگرم ماندن در دوران قرنطینه بسیار مهم است. با ویجیاتو همراه باشید.در ویجیاتو بخوانید... ادامه مطلب

ویجیاتو: یادداشتی در باب سریال پایتخت 6 – واقعی‌تر از مستند

با پایان یافتن نسبی سریال پایتخت ۶ (باید منتظر قسمت فاینال آن بعد از شکست کرونا باشیم) حجم انتقادات به سوی این سریال از طرف جریان خاصی بسیار زیاد شد؛ جریانی که فصل قبلی (پنجم) سریال را ستایش می‌کردند و حالا همگی در مقام منتقدین سرسخت سریال برآمده‌اند. اما مشکل آنها چیست و پایتختی که... ادامه مطلب

ویجیاتو: ۱۰ نکته برای آنکه در Resident Evil 3 زنده بمانید

زامبی‌ها دوباره به شهر بازگشته‌اند و برخی از نکات آموزشی Resident Evil 3 به کمکتان خواهند آمد تا شما هم به آن‌ها ملحق نشوید. با اضافه شدن یک حرکت جا‌خالی جدید، سنگین‌تر شدن حس سلاح‌ها و البته نمسیسی که هر لحظه به فکر شکارتان است، ترفندهای جدید و مهمی وجود دارد که باید آن‌ها را... ادامه مطلب

ویجیاتو: وقتی همه در خانه گیر افتاده‌اند و بازی می‌کنند، چرا The Last of Us Part II تاخیر خورد؟

اخیرا در خبری ناراحت‌کننده شنیدیم که سونی عرضه The Last of Us Part 2 را تا تاریخ نامشخصی به تعویق انداخته، آن هم در حالی که بازی قرار بود تا کمتر از دو ماه دیگر عرضه شود. اما چرا؟ با ویجیاتو همراه باشید.در ویجیاتو بخوانید... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟