شایعات تایید شد: هاتگرام و تلگرام طلایی تا پایان آذر مهلت گرفتند

شایعات تایید شد: هاتگرام و تلگرام طلایی تا پایان آذر مهلت گرفتند

همانطور که پیش تر توسط دیجیاتو بررسی شد، حدس و گمانه‌هایی مبنی بر ادامه فعالیت هاتگرام و تلگرام طلایی زده می‌شد و حالا یک منبع آگاه در بدنه دولت با خبرگزاری فارس گفتگو کرده و خبر از تمدید مهلت این دو اپلیکیشن تا آخر پاییز امسال را داده است.

این منبع آگاه که اسمی از آن به میان نیامده است ضمن تایید تمدید مهلت فعالیت هاتگرام و تلگرام طلایی، تاکید کرده که این دو پیام رسان‌ در حال مستقل شدن و تبدیل به یک پیام رسان کاملا مجزا و بومی هستند:

« مدیران تلگرام طلایی و هاتگرام می‌گویند در حال مستقل شدن از تلگرام و تبدیل شدن به پیام رسان کاملا بومی هستند و از این رو در جلسه‌ای با رئیس قوه قضائیه  مقرر شد فرصت دوباره‌ای برای اتمام اقدامات فنی به این دو نسخه فارسی تلگرام داده شود.»

هاتگرام و تلگرام طلایی

در نمایشگاه الکامپ امسال بود که دبیر شورای عالی فضای مجازی برای اولین بار واکنشی رسمی نسبت به این دو برنامه نشان داد و خبر از تعیین تکلیف شدن آنها تا ۱۵ شهریور ماه داده بود. با این حال امروز با گذر از این تاریخ مقرر، کماکان شاهد فعالیت تلگرام طلایی و هاتگرام هستیم و به نظر می‌رسد که ادعای برخی افراد آگاه درست به نظر می‌رسد. پیش‌تر قرار بر این شده بود که دو برنامه مذکور تبدیل به یک پیام رسان صد در صد بومی شوند وگرنه فعالیتشان ادامه نخواهد یافت.

برخی مدیران پیام رسان‌های بومی در گفتگویشان با دیجیاتو عنوان کرده بودند که برخی مقامات بنا به ملاحظات خاصی مانع از فیلترینگ تلگرام طلایی و هاتگرام شده‌اند و قرار نیست که در روز مقرر (۱۵ شهریور ماه) فیلتر شوند. بعد از این گفته‌ها، مدیر پیام‌رسان بومی آ‘ی‌گپ در توییتر خود جزییات دقیق‌تری در این باره منتشر ساخت و ادعا کرد که این بار قوه قضاییه جلوی مسدود شدن این دو برنامه را گرفته است.

هاتگرام و تلگرام طلایی

تلگرام طلایی و هاتگرام ساخته و پرداخته شرکتی به نام راهکار سرزمین هوشمند واقع در پارک فناوری دانشگاه تهران هستند که تا به امروز هویت مدیریت این شرکت مسکوت مانده و هیچ رسانه‌ و یا مقام دولتی سعی در شفافسازی این موضوع نداشته است، موضوعی که مدیران و دست اندرکاران پیام رسان‌های داخلی را آزرده خاطر کرده است. گزارش‌ها نشان می‌دهد که با رشد و توسعه تلگرام طلایی و هاتگرام، جذب مخاطب جدید در پیام‌رسان‌های بومی به حداقل رسیده و در برخی از آنها دچار ریزش مخاطب‌ شدیدی نیز هستیم.

تا به این لحظه واکنشی رسمی از سوی مقامات نسبت به ادامه فعالیت این دو برنامه صورت نگرفته و همانطور که گفته شد، تنها برخی منابع ادعا کرده‌اند که مهلت کار آنها تا پایان آذرماه ۹۷ تمدید شده است. گفتنیست عالی‌ترین مقام حوزه ارتباطات کشور یعنی «محمدجواد آذری جهرمی» بارها تاکید کرده که ادامه فعالیت یا عدم فعالیت این دو اپلیکیشن به حیطه کاری وزارتخانه او مربوط نمی‌شود و مرکز ملی فضای مجازی و دیگر نهادها تصمیم گیرنده این موضوع خواهند بود.

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato