دستور وزیر برای تحویل خودروهای ناقص ایران خودرو و سایپا؛ فاصله حرف تا عمل

متاسفانه بازار خودرو کشور شرایط عجیبی را تجربه می کند و عوامل زیادی در این رابطه نقش آفرینند، اما در این رابطه عرضه قطره چکانی و عدم تحویل خودروها در بازار نیز مضاف بر علت شده تا تناسب عرضه و تقاضا در بازار از بین برود. خودروسازان علت این مشکل را کمبود برخی قطعات در خطوط تولید خود می دانند.

یک خودرو از بیش از ۳۰۰۰ هزار نوع قطعه تشکیل شده که در صورت کمبود حتی یکی از این قطعات، خودرو اصطلاحا تجاری نشده و در کارخانه‌ های تولیدکننده متوقف می‌ شود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در اين باره اعلام كرد: خودروهای موجود در کارخانه سریعا پس از رفع نقص به پیش خریداران تحویل داده شود.
صنعت خودرو و قطعه‌ سازی در چرخه معیوبی گرفتار شده که علی‌ رغم تأمین قطعات و ورود آنها به گمرک، امکان ترخیص مواد اولیه برای استفاده در کارخانه ‌های قطعه‌ سازی و خودروسازی وجود ندارد.

تحویل خودرو

محمد شریعتمداری در ادامه اظهارات خود تاکید کرد که این خودروها پیش فروش شده و باید سریعا رفع نقص به صاحبان آنها تحویل داده شود و با توجه به روند کاهشی قیمت خودرو در بازار با ورود این خودرها این روند تثبیت خواهد شد. شریعتمداری افزود: با طی روند قضایی و تامین قطعه به زودی روزانه ۵۰۰ خودرو در ایران خودرو تبریز تحویل داده خواهد شد.
مدیرعامل شرکت ایران‌ خودروی تبریز گفت: «دلیل ماندگاری تعدادی از خودروهای تولیدی در پارکینگ این شرکت، کسری برخی قطعات است که به محض تامین قطعه، خودروها تحویل مشتریان می‌ شود.

تحویل خودرو

حال مشخص نیست که با در پی دستور وزیر، امکان تکمیل قطعات ناقص وجود دارد یا این فرمان نیز مانند بسیاری از اظهارات دیگر دولتمردان به واقعیت مبدل نخواهد شد. عجیب تر آنکه قطعه سازان نیز ماه هاست که درخواست افزایش قیمت محصولات خود را با خودروسازان مطرح کرده اند و ظاهرا هنوز قرارداد ها حتی بر مبنای دلار 4200 تومانی نیز تنظیم نشده است. در این شرایط توقع تولید قطعات بر مبنای دلار سامانه نیما (حدود 8000) تومان، نمی تواند محلی از اعراب داشته باشد.

Saipa Pride

در واقع مشکل گریبان گیر خودروسازان و قطعه سازان در خصوص تحویل خودرو های ناقص، راهکار بسیار مشخصی دارد. در مرحله نخست دولت باید بتواند ارز را با نرخ مشخصی در اختیار صنعت گران کشور قرار دهد. در مرحله بعدی، قرارداد های فی مابین خودروسازان و قطعه سازان باید براساس نرخ های جدید تنظیم شود تا امکان ادامه روند تولید و یا داخلی سازی قطعات جدید برای شرکت های قطعه ساز وجود داشته باشد.

در نهایت نیز لازم است تا قیمت نهایی خودروها متناسب با افزایش هزینه های تولید و میزان ارز بری افزایش یابد. در این راستا البته پیدا کردن فرمول دقیقی برای تمام خودروهای بازار دشوار است. اما در شرایط فعلی خودروسازان از لزوم افزایش قیمت پراید به حدود 32 میلیون تومان سخن می گویند.

چنین قیمتی با قیمت های فعلی عرضه پراید در بازار تفاوت چندانی ندارند و می توان امیدوار بود که در صورت عرضه انبوه، از فاصله قیمتی بین بازار و کارخانه نیز کاسته شود. هرچند که در چند ماه اخیر به نظر می رسد که دولتمردان به دلیلی مجهول از تصمیم گیری در این خصوص طفره می روند و طولانی شدن روند تطبیق قیمت ها با شرایط جدید ارزی نیز پیامدی جز آشوب در بازار و تعطیلی واحد های تولیدی کشور ندارد.

مطالب مرتبط

فروش تویوتا با قیمت رولزرویس؛ نتیجه اعمال تغییرات در تعرفه واردات خودرو

با گذشت قریب به 6 ماه از بسته شدن غیر قابل پیش بینی سایت ثبت سفارش واردات خودرو و برهم خوردن نظم بازار خودروهای وارداتی، شاهد شنیده شدن زمزمه های تصویب تعرفه های تازه واردات خودرو هستیم که پیش از این نیز به شکل شایعاتی از منابع موثق منتشر شده بود.آنطور که از خبرهای غیر... ادامه مطلب

مونتاژ سمند در آذربایجان؛ تکرار یک کابوس یا تلاشی تازه برای جبران شکست های پیشین

چشم انداز تولید 3 میلیون دستگاه خودرو تا سال 1404 و مقایسه این رقم با تولید حدود یک میلیون دستگاه در سال 1394، وجود 60 درصد نیروی انسانی مازاد در خطوط تولید ایران خودرو و سایپا، کمبود خریدار در بازار داخلی و بازار به ظاهر تشنه کشورهای منطقه، از جمله دلایلی هستند که صادرات خودرو... ادامه مطلب

بازگشت به گذشته؛ نتیجه بررسی سمند توسط نشریه Car Magazine انگلستان

مشکلات جهان اول. عبارتی که امروزه استفاده می شود تا به حل و فصل وسواس ها، خراب کاری ها و نگرش های نافرجام یا بیهوده بپردازد، بدون این که به این مسئله توجه کند که چه چیزی در زندگی واقعا مهم به شمار می رود.آن هایی که سر و کارشان با خودرو است در این... ادامه مطلب

موج دوم افزایش قیمت خودرو در راه است؛ وخامت حال قطعه سازان و کاهش شدید تیراژ خودروسازان

وضعیت صنعت خودرو کشور به هیچ عنوان مساعد به نظر نمی رسد. کمتر از دو هفته به ابلاغ رسمی تحریم های صنعت خودرو و اجرایی شدن این تحریم ها فرصت باقیست و به نظر نمی رسد که از دوماه قبل تاکنون آماده سازی مناسبی برای مواجهه با این مشکلات صورت گرفته باشد. کمبود شدید ارز... ادامه مطلب

اعلام شرایط پیش فروش H30 کراس ایران خودرو با موعد تحویل پاییز 98

بر اساس طرح اعلامی از سوی گروه صنعتی ایران خودرو، پیش فروش دانگ فنگ H30 کراس با سود مشارکت 19 و انصراف 17 درصدی اجرایی خواهد شد.موعد تحویل خودروهای ثبت نامی در این طرح مهر و آبان 98 اعلام شده است.پیش پرداخت برای جدیدترین پیش فروش H30 کراس 25 میلیون تومان پیش بینی شده و خودروهای ثبت... ادامه مطلب

شرایط فروش ایران خودرو مخصوص مرداد ماه اعلام شد

ایران خودرو شرایط پیش فروش ( مشارکت در تولید ) مردادماه را اعلام کرد.در این طرح محصولاتی همچون پژو 206، هایما، پارس، دنا، سمند، پژو 207، پژو 405، دانگ فنگ و رانا قابل عرضه هستند.بر اساس طرح فروش ایران خودرو در مرداد ماه سال جاری، سود مشارکت 16 و سود انصراف 14 درصدی برای فروش... ادامه مطلب

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x

رمزتان را گم کرده‌اید؟