جدیدترین اخبار و مقالات دنیای بازی و سینما در ویجیاتو

دستور وزیر برای تحویل خودروهای ناقص ایران خودرو و سایپا؛ فاصله حرف تا عمل

متاسفانه بازار خودرو کشور شرایط عجیبی را تجربه می کند و عوامل زیادی در این رابطه نقش آفرینند، اما در این رابطه عرضه قطره چکانی و عدم تحویل خودروها در بازار نیز مضاف بر علت شده تا تناسب عرضه و تقاضا در بازار از بین برود. خودروسازان علت این مشکل را کمبود برخی قطعات در خطوط تولید خود می دانند.

یک خودرو از بیش از ۳۰۰۰ هزار نوع قطعه تشکیل شده که در صورت کمبود حتی یکی از این قطعات، خودرو اصطلاحا تجاری نشده و در کارخانه‌ های تولیدکننده متوقف می‌ شود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در اين باره اعلام كرد: خودروهای موجود در کارخانه سریعا پس از رفع نقص به پیش خریداران تحویل داده شود.
صنعت خودرو و قطعه‌ سازی در چرخه معیوبی گرفتار شده که علی‌ رغم تأمین قطعات و ورود آنها به گمرک، امکان ترخیص مواد اولیه برای استفاده در کارخانه ‌های قطعه‌ سازی و خودروسازی وجود ندارد.

تحویل خودرو

محمد شریعتمداری در ادامه اظهارات خود تاکید کرد که این خودروها پیش فروش شده و باید سریعا رفع نقص به صاحبان آنها تحویل داده شود و با توجه به روند کاهشی قیمت خودرو در بازار با ورود این خودرها این روند تثبیت خواهد شد. شریعتمداری افزود: با طی روند قضایی و تامین قطعه به زودی روزانه ۵۰۰ خودرو در ایران خودرو تبریز تحویل داده خواهد شد.
مدیرعامل شرکت ایران‌ خودروی تبریز گفت: «دلیل ماندگاری تعدادی از خودروهای تولیدی در پارکینگ این شرکت، کسری برخی قطعات است که به محض تامین قطعه، خودروها تحویل مشتریان می‌ شود.

تحویل خودرو

حال مشخص نیست که با در پی دستور وزیر، امکان تکمیل قطعات ناقص وجود دارد یا این فرمان نیز مانند بسیاری از اظهارات دیگر دولتمردان به واقعیت مبدل نخواهد شد. عجیب تر آنکه قطعه سازان نیز ماه هاست که درخواست افزایش قیمت محصولات خود را با خودروسازان مطرح کرده اند و ظاهرا هنوز قرارداد ها حتی بر مبنای دلار 4200 تومانی نیز تنظیم نشده است. در این شرایط توقع تولید قطعات بر مبنای دلار سامانه نیما (حدود 8000) تومان، نمی تواند محلی از اعراب داشته باشد.

Saipa Pride

در واقع مشکل گریبان گیر خودروسازان و قطعه سازان در خصوص تحویل خودرو های ناقص، راهکار بسیار مشخصی دارد. در مرحله نخست دولت باید بتواند ارز را با نرخ مشخصی در اختیار صنعت گران کشور قرار دهد. در مرحله بعدی، قرارداد های فی مابین خودروسازان و قطعه سازان باید براساس نرخ های جدید تنظیم شود تا امکان ادامه روند تولید و یا داخلی سازی قطعات جدید برای شرکت های قطعه ساز وجود داشته باشد.

در نهایت نیز لازم است تا قیمت نهایی خودروها متناسب با افزایش هزینه های تولید و میزان ارز بری افزایش یابد. در این راستا البته پیدا کردن فرمول دقیقی برای تمام خودروهای بازار دشوار است. اما در شرایط فعلی خودروسازان از لزوم افزایش قیمت پراید به حدود 32 میلیون تومان سخن می گویند.

چنین قیمتی با قیمت های فعلی عرضه پراید در بازار تفاوت چندانی ندارند و می توان امیدوار بود که در صورت عرضه انبوه، از فاصله قیمتی بین بازار و کارخانه نیز کاسته شود. هرچند که در چند ماه اخیر به نظر می رسد که دولتمردان به دلیلی مجهول از تصمیم گیری در این خصوص طفره می روند و طولانی شدن روند تطبیق قیمت ها با شرایط جدید ارزی نیز پیامدی جز آشوب در بازار و تعطیلی واحد های تولیدی کشور ندارد.

مطالب مرتبط

قیمت جدید محصولات ایران خودرو اعلام شد؛ مهر 1396

شرکت ایران خودرو لیست جدید قیمت کارخانه‌ای محصولات خود را برای نيمه دوم مهرماه 1396 اعلام کرد. طبق این لیست، برخی از محصولات ایران خودرو با افزایش قیمت بر اساس مصوبه شورای رقابت اعمال شده‌اند و قیمت جدید این خودروها مشخص شده است. براساس لیست قیمت جدید، رنو کپچر ۲۰۱۷ فاقد گرمکن صندلی ۱۱۹٫۹۰۰٫۰۰۰ تومان ،... ادامه مطلب

نگاهی به قیمت عجیب و غریب پژو 207 صندوقدار در بازار تهران و کلان شهرهای کشور

نزدیک به دو هفته است که ایران خودرو سرانجام اقدام به عرضه محصول جدید خودروي 207i صندوقدار اتوماتیک نموده است. اما روند تغییرات قیمتی این خودرو تاکنون در بازار بسیار جالب بوده است. در ابتدا ایران خودرو قیمت شرکتی این خودرو را 104 میلیون تومان اعلام کرد که برای خریداران اولیه قیمت تمام شده حدود... ادامه مطلب

اختلاف عجیب قیمت خودروهای صفر و دست دوم؛ ماحصل تسلط دلالان بر بازار خودرو

این روزها نوسانات قیمت خودرو در بازار آنچنان سریع شده است که حتی رسانه های آنلاین نیز از اطلاع رسانی درباره قیمت ها عقب می ماند. هجوم سرمایه های سرگردان به بازار خودرو و شکست تمام عیار وزارت صنعت و خودروسازان برای کنترل اوضاع، حالا دیگر بر کسی پوشیده نیست. از آن بدتر اینکه راه... ادامه مطلب

جدیدترین قیمت خودرو های تولید داخل در بازار تهران و کرج

بازار خودرو همچنان ملتهب به نظر می رسد و روند افزایش قیمت خودرو ها ادامه دارد. در ابتدایی ترین روز هفته جاری همچنان شاهد افزایش قیمت خودرو ها هستیم. البته گفته می شود که این افزایش قیمت حبابی بوده و اختلاف قیمت کارخانه و حاشیه بازار خودروها غیر واقعی است. به عنوان نمونه خودرویی مثل... ادامه مطلب

افزایش 31 میلیونی قیمت پژو 207 اتوماتیک توسط ایران خودرو اعلام شد + جدول

در شرایطی که سازمان حمایت و وزارت صنعت از اعلام قیمت های جدید خودروهای داخلی طفره می روند و بازار در رکود سهمگین ناشی از انتظار مشتریان قرار گرفته، ایران خودرو و سایپا مشغول اعلام قیمت تدریجی محصولات خود بر مبنای نرخ دلار سامانه نیما (در حدود 9000 تومان) هستند. براین اساس طی روزهای اخیر،... ادامه مطلب

مقاومت دولت در برابر افزایش قیمت خودرو، گران شدن بنزین و آزاد سازی واردات خودرو

صدای فریاد قطعه سازان از تورم، بیکاری و عدم تامین قطعات اولیه حالا به آسمان هفتم رسیده و انجمن مربوطه مستقیما در این رابطه به رئیس جمهور نامه نوشته اند. خودروسازان نیز ماه هاست که خود را زیان ده می دانند و خواهان افزایش قیمت خودرو به میزان دو برابر (رسیدن به نزدیکی قیمت های... ادامه مطلب

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x