۲۰ درسی که می‌توان از مشاهده‌ی فیلم‌ های دیزنی آموخت [قسمت اول]

همه‌ی ما به کارتون‌ ها و فیلم‌ های دیزنی علاقه داریم. حال اگر کودکی ۶ ساله، جوانی ۲۸ ساله یا مردی ۴۰ هم باشیم، یکی از آنها در فهرست بهترین تجربیات زندگیمان جا خوش کرده است.

اصولاً وقتی با مشکلاتی کاری، مالی یا روحی دست و پنجه نرم می کنیم و هیچ چیز بر وفق مرادمان نیست، فیلم‌ های دیزنی می‌توانند تفکرات منفی را از ذهنمان جدا کرده و روحمان را جلا دهند.

البته در پس تمامی فیلم های دیزنی سرگرم کننده، مطالب عمیقی نهفته و می‌توان با مشاهده‌ی آنها درس‌های بزرگی درباره‌ی زندگی آموخت. مسلماً بسیاری از کاربران به هنگام مشاهده‌ی این کارتون‌ها، آنها را بر اساس ماهیتشان قضاوت کرده و دست کم می‌گیرند.

به همین دلیل سعی کردیم به بررسی ۲۰ عدد از فیلم‌ های دیزنی بپردازیم تا درس ‌ها‌ی نهفته‌ در آنها را مرور کرده و سعی کنیم در زندگی روزمره به کارشان ببندیم. در این مطلب تنها به مرور ۱۰ مورد از این آموخته‌ها می‌پردازیم و روزهای بعد سراغ ۱۰ درس دیگر خواهیم رفت؛

 ۱- زندگی یک حشره؛ از بیان حرفت نترس

این انیمیشن داستان حشره‌ای خلاق و حواس پرتی را به تصویر می‌کشد که توسط دیگر مورچه‌ها اصلاً جدی گرفته نمی‌شود اما او نا‌امید نشده و بالاخره مورچه‌های دیگر هم متوجه می‌شوند که باید به حرف‌هایش توجه کنند.

درسی که از مشاهده‌ی این روایت می‌توان آموخت این است که اگر ایده‌‌ای دارید، ساکت نمانید و در جلسه‌ها آن را مطرح کنید. تمام تلاش خود را بکار ببندید تا توجه مدیران را به خود جلب کرده و ایده‌تان را به بار بنشانید.

۲- آلیس در سرزمین عجایب؛ کنجکاوی صفت بدی نیست

آلیس به قدری کنجکاو بود که از غوطه‌ور شدن در دنیای خیالی و سرزمین عجایب نترسید. شما نیز می‌توانید همانند او از موقعیت‌های خطرناک کاری یا احساسی نترسید. کنجکاو باشید، سراغ آن بروید و با موقعیت‌های ناشناخته مواجه شوید تا نتیجه آن را ببینید.

۳- مولان؛ گاهی اوقات خطر کن

در این داستان، مولان مجبور می‌شود جای پدرش را در ارتش بگیرد و به جنگ مغول‌ها برود. او بر خلاف خواسته‌ی خانواده‌‌اش، این مسئولیت خطیر را پذیرفت و ریسک کرد تا شرف و آبرو‌ی خاندانش را حفظ نماید.

گاهی موقعیتی پیش می‌آید که باید ریسک کرد و خطر را به جان خرید. حال اگر این مسئله پذیرفتن شغل و مسئولیتی جدید باشد یا تغییر کلی نحوه‌ی زندگی؛ تنها کافیست به خود اطمینان کنید و به دل خطر بزنید.

۴- هرکول؛ برای رسیدن به مقصود باید سخت تمرین کرد

در پایان روایت این کارتون، هرکول تمامی مشقت‌ها را می‌پذیرد و برای رسیدن به عنوان قهرمانی، سخت تمرین می‌کند. این تمرین‌ها بالاخره به بار می‌نشیند و او در پایان به قهرمانی تبدیل می‌شود که علاوه بر برخورداری از قدرت جسمانی بالا، روح بزرگی هم دارد.

اگر شما هم این مطلب را سرلوحه‌ی زندگی‌تان قرار دهید، موفق خواهید شد خودتان را به شخصیتی تبدیل کنید که به تمامی مقاصد و اهدافتان دسترسی پیدا می کند.

۵- شیرشاه؛ معلم و راهنمای مناسب خود را انتخاب کن

اگر به زندگی‌ خود بنگرید، همواره در تک تک لحظات آن، فردی حضور داشته که شما را راهنمایی کرده‌ است. این فرد می‌تواند برادر، خواهر، آموزگار قدیمی یا حتی مدیر شما باشد. در این کارتون، میمون شگفت انگیز نقش راهنمای سیمبا را بازی می‌کند و در مواقعی که نمی‌تواند چه راهی را در پیش بگیرد، وی را راهنمایی می‌کند.

داشتن یک راهنمای حاذق، می‌تواند کیفیت زندگی‌تان را دستخوش تغییر کرده و به شما کمک کند. پس اگر گاهی بر سر دو راهی ماندید و احتیاج به مشورت داشتید، نترسید، معلم خود را انتخاب کرده و از او کمک بخواهید.

۶- راتاتویی یا موش سرآشپز؛ پاداش آنچه نکرده‌ای را قبول نکن

بر اساس آموخته‌های اخلاقی، انسان نباید برای کاری که انجام نداده، پاداش بگیرد چرا که استحقاقش را ندارد و دیر یا زود دستش رو می‌شود. برای مثال در این روایت، آلفردو تصور می‌کرد که هیچ گاه کسی ماهیت موش سرآشپز را نخواهد فهمید اما اینطور نشد و پرده از این راز برداشته شد.

۷- شاهزاده خانم و قورباغه؛ کار سخت نتیجه می‌دهد

تیانا شاهزاده‌ای است که قصد دارد بزرگترین رستوران تاریخ را بسازد و برای این هدف مجبور می‌شود شبانه روز کار کند تا نتیجه‌ی آن را ببیند. در پایان این اتفاق رخ می دهد.

شما هم می‌توانید از تلاش تیانا درس گرفته و سخت به کار مشغول شوید. تمام کتاب‌های مدیریتی دنیا این مطلب را تایید می‌کنند که کار سخت در پایان نتیجه خواهد داد و شما تنها در این صورت می‌توانید به موفقیت دست یابید.

۸- در جستجوی نمو؛ به تلاشت ادامه بده

در این فیلم یکی از شخصیت‌های دوست داشتنی فیلم‌ های دیزنی دیالوگ معروفی می‌گوید:

«وقتی زندگی تو را تحت فشار می‌گذارد، فقط به شنا کردن ادامه بده.»

همیشه زندگی نمی تواند بهترین لحظات را برایتان به ارمغان آورد. گاهی اوقات دچار مشکل می‌شوید و تصور می‌کنید که دیگر نایی برای ادامه دادن نمانده. در این لحظات کافیست تنها به تلاش خود ادامه داده و بپذیرید که در این لحظه شما ناراحت هستید. زندگی شامل لحظات خوب و بد زیادی است و بهتر است اوقات ناخوشایند را به علت روزهای مطلوبش تحمل کنید.

۹- گیسو کمند؛ از منطقه امن خود فاصله بگیر

راپونزل در قلعه‌ای دور افتاده، اسیر شده و نمی‌داند دنیای بیرون از قلعه چه شکلی دارد. او بدون ترس از بالای قلعه به پایین پریده و از منطقه امن خود فاصله می‌گیرد. او بر اثر همین تصمیم درگیر ماجراجویی‌های زیادی می‌شود و تجربیات جدیدی می‌آموزد. حتی عاشق می‌شود و برای عشقش فداکاری می کند.

زندگی واقعی هم بدین شکل است. اگر نترسید و از منطقه امن خود فاصله بگیرید. مسلماً چیز‌های زیادی خواهید آموخت و تجربیات مختلفی کسب می‌کنید.

۱۰- سیندرلا؛ وقت گرانبهاست

داستان سیندرلا نشان می‌دهد که هر لحظه باید قدر موقعیت‌های خود را بدانید. او مجبور می‌شود برای رفتن به جشن پادشاه، کارهای زیادی را به پایان برساند. سیندرلا به هر شکل ممکن می‌کوشد تا به هدف خود برسد و در پایان موفق می شود در جشن پادشاه حضور پیدا کند. پس بهتر است شما هم کار امروز را به فردا نیندازید و قدر موقعیت‌های خود را بدانید چرا همه میدانیم وقت گرانبهاترین دارایی انسان به شمار می‌رود.

مطالب مرتبط

۲۰ درسی که می‌توان از مشاهده‌ی فیلم‌ های دیزنی آموخت [قسمت دوم-آخر]

دیروز طی مطلبی به ۱۰ مورد از درس‌های آموخته شده از فیلم‌ های دیزنی پرداختیم. حال قصد داریم که به بررسی ۱۰ فیلم دیگر پرداخته و درس‌های نفهته در آنها را با یکدیگر مرور کنیم.اصولاً کارتون‌ها و فیلم‌های دیزینی به قدری زیبا و دقیق کارگردانی می‌شوند که می‌توانند در زمان‌های ناخوشنودی، امید را به زندگیمان بازگردانند. به... ادامه مطلب

تصمیم نهایی درباره فروش توییتر تا 5 آبان ماه اعلام خواهد شد

رشد کم و سوددهی رو به افول توییتر سبب شد تا چند هفته پیش، منابع نزدیک به این شبکه اجتماعی خبر از احتمال خرید آن از سوی گوگل، Salesforce و دیگر کمپانی های فعال در صنعت تکنولوژی دهند. در روز انتشار این گزارش، ارزش سهام توییتر 20 درصد افزایش یافت و هنوز مشخص نیست چه... ادامه مطلب

دیزنی هم به جمع مشتریان احتمالی توییتر پیوست

به نظر می رسد که دیزنی، یکی دیگر از کمپانی های مطرحی به شمار می رود که قصد دارد توییتر را به یکی از زیرمجموعه های خود تبدیل کند. در حالی که دیزنی هنوز به صورت رسمی، قیمت پیشنهادی خود را اعلام نکرده اما وب سایت Bloomberg می گوید این کمپانی در حال همکاری با... ادامه مطلب

کمپانی دیزنی به کمک دوربین واقعیت مجازی نوکیا، محتویاتی اضافه برای فیلم های خود فراهم می آورد

امروز کمپانی دیزنی اعلام کرد که طی قراردادی با نوکیا، قصد دارد از دوربین واقعیت مجازی 60 هزار دلاری این شرکت برای ضبط پشت صحنه فیلم های آتی خود استفاده نماید. دوربین مورد بحث، Nokia Ozo نام دارد و یکی از معدود دوربین هایی به شمار می رود که به صورت اختصاصی برای فیلم سازی... ادامه مطلب

باب آیگر ۳۰ دقیقه قبل از خرید ۷.۴ میلیارد دلاری پیکسار توسط دیزنی، از بیماری جابز آگاه شده بود

بر طبق کتاب تازه ای که در مورد زندگی استیو جابز به رشته ی تحریر درآمده، باب آیگر، مدیر عامل شرکت دیزنی، یکی از اولین کسانی بوده که در سال ۲۰۰۶ از بروز مجدد سرطان لوزالمعده مدیرعامل سابق اپل مطلع شده است.در این کتاب آمده، جابز در روز ۲۴ ژانویه ۲۰۰۶ و تنها ۳۰ دقیقه پیش از... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟