480 کیلومتر در ساعت؛ ادعای جالب آمریکایی ها با ابر خودروی تواتارا

480 کیلومتر در ساعت؛ ادعای جالب آمریکایی ها با ابر خودروی تواتارا

هفته خودرویی مونته ری که چند روز پیش خاتمه یافت، امسال شور و حال خاصی داشت. در این دوره شاهد حضور پر رنگ سوپر اسپرت سازان و رونمایی از محصولات بسیار سریع و قدرتمندی بودیم. SSC Tuatara یکی از این موارد بود که با مشخصاتی خیره کننده در پبل بیچ معرفی شد.

سازنده این خودرو یعنی کمپانی SSC North America مدعی است که دست پرورده جدیدش توانایی عبور از مرز سرعت ۴۸۰ کیلومتر در ساعت را دارد. نکته جالب توجه اینکه مدیرعامل این شرکت آمریکایی اخیرا در مصاحبه با نشریه تاپ گیر گفته در زمان فعلی تنها تواتارا قادر است به چنین سرعتی دست پیدا کند.

ادعای آقای جرود شلبی (Jerod Shelby) در حالی مطرح شده که سوپر اسپرت سازانی نظیر کوئنیگ زگ، هنسی و بوگاتی برای رکوردشکنی و ثبت سرعت ۳۰۰ مایل (معادل ۴۸۲ کیلومتر) در ساعت دورخیز کرده اند.

آقای شلبی در مصاحبه خود گفته:

با اطلاعاتی که از رقبا دارم، احساس می کنم ما تنها خودروسازی هستیم که می توانیم به دلیل ضریب درگ و قدرت تولیدی موتور شانس دستیابی به این رکورد را داشته باشیم.

اگر چه هنوز تا زمان عرضه نسخه نهایی تواتارا باید منتظر بمانیم، اما SSC North America ضریب درگ آن را ۰.۲۷۹ اعلام کرده که این رقم در نوع خود کم نظیر است.

آنطور که آقای شلبی افزوده، ابر خودروی جدید آمریکایی ها طوری مهندسی شده که امکان استفاده از سقف تارگا (جداشونده) نیز برای آن وجود دارد.

همانطور که پیش تر به اطلاعتان رساندیم، تواتارا نام خود را از یک خزنده بومی نیوزیلند برگرفته است. این خودرو نیروی مورد نیاز خود را از یک موتور ۵.۹ لیتری V8 که بسته به نوع سوخت توانایی تولید ۱۳۵۰ و ۱۷۵۰ اسب بخار را دارد، دریافت می کند.

آقای شلبی در گفتگوی خود به جزئیات بیشتری از این موتور از جمله انژکتورهای دوگانه در هر سیلندر و تطبیق هوشمندانه با نوع سوخت اشاره کرده و افزوده:

اگر نیمی از باک را با سوخت اکتان ۹۱ و نیمی دیگر را با سوخت E85 پر کنید، موتور خودرو قدرتی در حدود ۱۵۰۰ اسب بخار تولید خواهد کرد.

وظیفه انتقال قدرت تواتارا یک گیربکس هفت سرعته دستی کامپیوتری بر عهده دارد. این گیربکس در همکاری با شرکت ایتالیایی AutoMac توسعه یافته و از سیستم رباتیک و تمام هیدرولیکی برخوردار است. سه حالت رانندگی راحت، اسپرت و پیست یکی از ویژگی های گیربکس تواتارا به شمار می رود.

از این خودروی سریع تنها ۱۰۰ دستگاه تولید شده و از تابستان سال آینده به مشتریان تحویل داده می شود. مشخص نیست که SSC North America چه زمانی برای ثبت رکورد ۳۰۰ مایل اقدام خواهد کرد.

مسلما در ثبت این رکورد چالش های زیادی پیش روی این شرکت قرار خواهد گرفت. یکی از این چالش ها مسلما با عدم توانایی لاستیک های کنونی در تحمل فشار ناشی از سرعت های خیلی بالا در ارتباط خواهد بود، چالشی که بر سر راه بوگاتی شیرون نیز ایستاده است.

ویجیاتو

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato