رونمایی AMD از پردازنده های 2500X از سری رایزن 5 و 2300X از سری رایزن 3

رونمایی AMD از پردازنده های 2500X از سری رایزن 5 و 2300X از سری رایزن 3

AMD به تازگی از پردازنده های ۲۵۰۰X از سری رایزن ۵ و ۲۳۰۰X از سری رایزن ۳ رونمایی کرده است البته انتظار نداشته باشید به این زودی ها به بازار عرضه شوند چرا که در ابتدا در سیستم های آماده تعبیه خواهند شد.

همان طور که انتظار می رفت چیپ های رایزن بر اساس معماری ذن پلاس و با فرایند ۱۲ نانومتری تولید شده اند. در این پردازنده ها تأخیر کش و حافظه، میزان سرعت ساعت و فرکانس بوست چند هسته ای بهبود یافته است.

۲۵۰۰X به ۴ هسته فیزیکی و ۸ هسته منتطقی مجهز شده و از ۸ مگابایت کش بهره می برد. فرکانس آن ۳.۶ گیگاهرتز است و قابلیت دستیابی به فرکانس بوست ۴.۰ گیگاهرتز را دارد. اما ۲۳۰۰X دارای ۴ هسته فیزیکی و ۴ هسته منتطقی است. فرکانس آن هم اندکی پایین تر است، ۳.۵ گیگاهرتز برای فرکانس پایه و البته فرکانس بوست ۴.۰ گیگاهرتز برای حالت بوست. میزان حافظه کش هم ۸ مگابایت است.

AMD ادعا می کند این پردازنده ها نسبت به مدل های مشابه نسل قبلی بین ۸ تا ۱۰ درصد در فعالیت های تک یا چند رشته ای سریع تر است. هر دو این پردازنده ها مصرف ۶۵ واتی دارند و از رم های DDR4-2933 پشتیبانی می کنند. این در حالی است که نسل قبلی از رم های DDR4-2667 پشتیبانی می کرد.

رایزن 2500X
جدول مقایسه پردازنده های ۲۵۰۰X از سری رایزن ۵ و ۲۳۰۰X از سری رایزن ۳ با مدل های قدیمی تر در کنار مدل های ۲۷۰۰E از سری رایزن ۷ و ۲۶۰۰E از سری رایزن ۵

این پردازنده ها همچنین به فناوری Precision Boost Overdrive مجهز شده اند که امکان اوِرکلاک خودکار را فراهم می کند. البته این قابلیت به صورت گسترده در مادربوردهای با چیپست X470 در دسترس است. هنوز قیمت دو پردازنده جدید اعلام نشده است.

AMD در بیانیه مطبوعاتی خود خبر از پردازنده های ۲۷۰۰E از سری رایزن ۷ و ۲۶۰۰E از سری رایزن ۵ داده البته جزئیاتی از آنها را اعلام نکرده است. این مدل ها در واقع نمونه های کم مصرف تری از  ۲۷۰۰X از سری رایزن ۷ و ۲۶۰۰X از رایزن ۵ هستند.

اکنون کامپیوتر دسکتاپ ایسر نیترو N50-100 با قیمت ۹۰۰ دلار با پردازنده ۲۵۰۰X از سری رایزن ۵ آماده عرضه هستند.

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato