ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

خالق لینوکس به خاطر رفتارهای چند سال اخیر خود متاسف است

لینوس توروالدز، خالق پلتفرم لینوکس برای سالیان طولانی رابطه ای نزدیک با جامعه فعالان حوزه لینوکس داشته است. اگر از توسعه دهندگان بپرسید، او را آدمی زودجوش و مغرور توصیف می کنند که دائماً رفتارهایی ...

شایان ضیایی
نوشته شده توسط شایان ضیایی | ۲۶ شهریور ۱۳۹۷ | ۲۰:۲۵

لینوس توروالدز، خالق پلتفرم لینوکس برای سالیان طولانی رابطه ای نزدیک با جامعه فعالان حوزه لینوکس داشته است. اگر از توسعه دهندگان بپرسید، او را آدمی زودجوش و مغرور توصیف می کنند که دائماً رفتارهایی نه چندان جالب با اعضای جامعه لینوکس از خود نشان داده.

اوایل ماه جاری میلادی بود که رابطه متقابل لینوس توروالدز و اعضای جامعه لینوکس شکلی ناخوشایندتر از همیشه به خود گرفت. موضوع از این قرار بود که توروالدز در زمان بندی کنفرانس سالانه لینوکس اشتباه کرد و بخش اعظمی از این رویداد مهم را از دست داد. نتیجه این مسئله، بالا گرفتن درگیری های قدیمی توروالدز با توسعه دهندگان بود که البته خالق لینوکس ظاهراً از آن درس گرفته است.

لینوس توروالدز اخیراً نامه ای سرگشاده به کاربران لینوکس نوشته و به خاطر رفتارهای چند سال اخیر خود عذرخواهی کرده است، در بخشی از این نامه آمده:

لینوس توروالدز

هم اکنون زمانی است که لحظه «به خودت در آینه نگاه کن» فرا می رسد

بالاخره به این نقطه رسیدیم، زمانی که من از یک طرف متوجه می شوم امیدم برای شرکت نکردن در مراسم سالانه به هیچ وجه خنده دار یا درست نبوده و از طرف دیگر پی می برم که طی این سالها در حال نادیده گرفتن احساسات عمیق اعضای جامعه بوده ام.

این واقعیت من است. من از لحاظ احساسی شخصی دلسوز به حساب نمی آیم و احتمالاً این مسئله برای هیچکس غافلگیرکننده نباشد. کمتر از همه برای خودم. این یک حقیقت است که من درکی اشتباه از مردم داشته ام و (برای سال ها) شرایط گوناگون را به اشتباه قضاوت کرده ام و در پی آن رویکردی غیرحرفه ای در پیش گرفته ام.

طی این هفته برخی از افراد جامعه ما با من درباره عدم درک احساسات برای مدتی طولانی صحبت کرده اند. حملات گستاخانه من در ایمیل ها، هم غیرحرفه ای و هم غیر ضروری بوده اند. خصوصاً در زمان هایی که من موضوع را شخصی می کردم. در مسیرم برای تبدیل شدن به آدمی بهتر، این موضوع برایم قابل درک شد. می دانم که [این رفتارها] درست نبوده اند و حقیقتاً متاسفم.

گفتنی است که رفتار لینوس توروالدز طی ماه جاری میلادی به قدری با واکنش منفی اعضای جامعه لینوکس مواجه شد که وی اعلام کرده برای مدتی به مرخصی می رود و می خواهد از روان پزشکان برای درک بهتر احساسات مردم و پاسخدهی صحیح به آنها کمک بگیرد. با این همه جای نگرانی نیست و وی می گوید که قصد ندارد برای همیشه از پلتفرم لینوکس و جامعه اش فاصله بگیرد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • irajmirzazadehpy
    irajmirzazadehpy | ۲۶ شهریور ۱۳۹۷

    این خیلی طبیعی است که نوابغ افرادی نا منظم و منزوی و پرخاشگر باشند چون قسمت عمده ذهن انها درگیر مسائل با ارزش تری است .
    البته لینوکس همیشه دچار یک مشکل بوده و ان عدم نگاه مادی گرایانه به محصولات متن باز است که باعث دور شدن سرمایه گذاران از محصولات متن باز می شود. این موضوع علاوه بر کاهش کیفیت محصولات علیرغم کاربری عالی باعث دور ماندن مدیران خلاق و باهوش از مدیریت و تنظیم برنامه های افرادی مثل لینوس می شود.
    Open Source and Proud ?

مطالب پیشنهادی