ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

رکسانا ورزا
کسب و کار

بیوگرافی رکسانا ورزا؛ از موفق ترین و ثروتمندترین ایرانیان حوزه فناوری

فناوری یکی از حوزه هایی که است که اغلب متخصصان آن را مردان تشکیل می دهند و از میان معدود زنانی که به این حوزه وارد می شوند، تعداد اندکی شانس موفق شدن دارند. با ...

فناوری یکی از حوزه هایی که است که اغلب متخصصان آن را مردان تشکیل می دهند و از میان معدود زنانی که به این حوزه وارد می شوند، تعداد اندکی شانس موفق شدن دارند. با این حال یکی از دختران ایرانی تبار آنچنان در این زمینه خوش درخشیده که در سی سالگی بر صندلی مدیریت بزرگترین مرکز استارتاپی جهان تکیه زده است.

« رکسانا ورزا » در حالی که سی و چند سال بیشتر ندارد، مدیر بزرگترین پردیس استارتاپی جهان به نام «استیشن اف»، عضو «شورای نوآوری اتحادیه اروپا» (EIC) و از اعضای هیئت مدیره قدیمی ترین خبرگزاری جهان به نام AFP است.رکسانا ورزا

تحصیلات دانشگاهی ورزا به فناوری ارتباط نداشته اما علاقه، سرنوشت و از مهمتر پشتکار او را در مسیر تبدیل شدن به یکی از موفق ترین و در عین حال ثروتمندترین ایرانیان قرار داده است.

دوران کودکی

رکسانا در خانواده ای تحصیل کرده به دنیا آمد که در سال ۱۹۷۹ از ایران مهاجرت کرده بودند. پدرش فارغ التحصیل دانشگاه معتبر «استنفورد» و مادرش معلم زبان بود که علاقه وافری هم به علم و دانش داشتند. او در سال ۱۹۸۵ در کالیفرنیای آمریکا به دنیا آمد که امروزه به لطف سیلیکون ولی به مهد فناوری دنیا تبدیل شده است.

اگرچه او هرگز در ایران زندگی نکرده اما در شبکه های اجتماعی و همچنین در مصاحبه با Frenchy از علاقه خود به ایران گفته است:

قبول دارم که افراد علاقمند به ایران مرا به راحتی تحت تاثیر قرار می دهند.

تصاویری که رکسانا ورزا از فرهنگ و غذاهای ایرانی در اینستاگرام به اشتراک گذاشته است

رکسانا در دو دهه اول زندگی علاقه چندانی به تکنولوژی نداشت چرا که هم در دبیرستان و هم در دانشگاه رشته زبان و ادبیات فرانسه را دنبال کرد و در سال ۲۰۱۶ موفق به دریافت مدرک لیسانس از دانشگاه UCLA فرانسه شد.

او در این دوران هنوز به موفقیت خاصی دست پیدا نکرده و در دوران ناامیدی به سر می برد:

در سال ۲۰۰۵ کار به خوبی پیش نمی رفت و کاملا مایوس بودم. به سختی می توانستم فرانسه صحبت کنم و علی رغم ارسال رزومه برای چند شرکت پاسخی از سوی آنها دریافت نکردم

مهاجرت به فرانسه

رکسانا در سال ۲۰۰۷ به «آژانس سرمایه گذاری بین المللی فرانسه» پیوست که بعدها با «یوبی فرانس» ادغام شده و موسسه دولتی «بیزینس فرانس» را تشکیل دادند. هدف این موسسه تقویت اقتصاد این کشور از طریق جذب سرمایه گذاری خارجی و تسهیل صادرات است.

دو سال فعالیت در این مرکز و کمک به موسسات و استارتاپ های آمریکایی برای گسترش تجارت به فرانسه، رکسانا را به اکوسیستم استارتاپی و فناوری علاقمند ساخت.رکسانا ورزاوی پس از مدتی برای تحصیلات آکادمیک مرتبط به حوزه استارتاپی به فرانسه مهاجرت کرد و بین سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱ به صورت همزمان دو رشته تجارت بین الملل و سیاست اقتصادی را در دانشگاه های «مدرسه اقتصاد لندن» و «موسسه‌ مطالعات سیاسی پاریس» دنبال کرد.

تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاهی اشتهای سیری ناپذیر او را اغنا نمی کرد و به همین خاطر وبلاگی به نام techbeguette را برای بررسی مسائل پیرامون استارتاپ ها راه اندازی کرد. مطالب مفید و کامل این وبلاگ پای او را به وب سایت معتبر «تک کرانچ» باز کرد که به بررسی اخبار و حواشی فناوری می پردازد.

وی پس از جدا شدن از تک کرانچ رهبری فعالیت های استارتاپی مایکروسافت در فرانسه را به عهده گرفت که شامل برنامه هایی با عنوان Bizspark و Ventures می شود. آنها در قالب این دو طرح امکان تامین سرمایه و استفاده رایگان از خدمات مایکروسافت را در اختیار استارتاپ ها قرار می دادند که به رشد این اکوسیستم در فرانسه کمک شایانی کرد.

فعالیت در این مراکز باعث شد که وی در سال ۲۰۱۳ و مدت کوتاهی پس از ورود به دنیای تکنولوژی از سوی «بیزینس اینسایدر» به عنوان یکی از ۳۰ زن مهم دنیای فناوری با سن کمتر از ۳۰ سال برگزیده شود. ,وی از سوی نشریات معتبر «ونیتی فیر»، «لوفیگارو» و «ایونینگ استاندارد» هم در میان افراد شاخص فناوری قرار گرفته است.رکسانا ورزا

از دیگر فعالیت های رکسانا ورزا در این دوران می توان به تاسیس استارتاپ StartHer برای توانمندسازی و ایجاد فرصت اشتغال برای زنان در زمینه های فناوری و کارآفرینی اشاره کرد که از طریق برگزاری رویداد و دوره های آموزش کدنویسی صورت می گیرد. یکی دیگر از اقدامات وی برگزاری کنفرانس های بین المللی FailCon است که بر مبنای ایده «شکست پل موفقیت است» بنا شده. طی این رویداد کارآفرین ها، سرمایه گذاران و توسعه دهندگان با شکست های دیگران آشنا شده و از آن درس می گیرند.

مدیریت سیلیکون ولی فرانسه

وی به لطف سابقه درخشان ارائه مشاوره، نظارت و رهبری تعداد بسیار زیادی از استارتاپ های اروپایی و سخنرانی در رویدادهای مرتبط به آنها به عنوان مدیر بزرگترین پردیس استارتاپی دنیا انتخاب شده است. این مرکز که «استیشن اف» نام دارد، در فضایی به مساحت ۳۴ هزار متر مربع و با ارتفاعی برابر با برج ایفل در فرانسه بنا شده است.

رکسانا ورزا
استیشن اف

این مرکز رشد ۲۵۰ میلیون یورویی که سال گذشته به صورت رسمی توسط «امانوئل ماکرون»، رئیس جمهور فرانسه افتتاح شد، فضای اداری را برای هزار استارتاپ و همچنین دفاتر شرکت هایی نظیر اپل، آمازون، فیسبوک، مایکروسافت و موتور جستجوی «ناور» فراهم می کند.

بنای این مرکز که برخی از آن با عنوان سیلیکون ولی فرانسه یاد می کنند، توسط طراحی فرانسوی به نام Eugène Freyssinet بنا شده که مبدع سیستم پس کشی محسوب می شود. استیشن اف با برخورداری از صد آپارتمان، ده ها اتاق جلسه و کنفرانس آمده تا به قول ماکرون فرانسه را به «ملت استارتاپی» آینده تبدیل کند.

علی رغم اینکه در استارتاپ ها روی سادگی روندها تاکید می شود، پیوستن به برنامه های پشتیبانی این مرکز اصلا ساده نیست و با توجه به حساسیت های بسیار در مورد ایده های محرمانه ای که ممکن است در سال های آتی اقتصاد فرانسه و حتی دنیا را تحت تاثیر قرار دهند، رفت و آمد در استیشن اف نیازمند کارت شناسایی ویژه است.

رکسانا ورزا
رکسانا ورزا در کنار نیکولا سارکوزی و بنیانگذار استیشن اف

این مکان به اندازه ای اهمیت پیدا کرده که برخی از سران خارجی در کنار بازدید از مکان هایی نظیر برج ایفل و موزه لوور، اغلب سری هم به استیشن اف می زنند.

رکسانا ورزا چند سال قبل به دعوت یکی از شرکت های ایرانی سفری به زنجان داشت. وی در این باره می گوید:

وقتی به همکارانم گفتم که قصد سفر به ایران را دارم همه متعجب بودند و می خواستند بدانند اوضاع در ایران از چه قرار است.

وی با تاکید بر اینکه در طول مدت اقامت در ایران سوال های بسیاری راجع به چگونگی راه اندازی استارتاپ، مطرح شدن در رسانه ها و غیره از او پرسیده شده، توصیه هایی زیر را برای این دسته از افراد دارد:

هیچ فرمولی برای موفق شدن وجود ندارد. افرادی که تغییرات بزرگ ایجاد می کنند کسانی اند که مشکل را دیده و دوست دارند آن را حل کنند. از نظر من مهم نیست ایده شما از کجا آمده اما باید به آن باور داشته باشید.

رکسانا هم در همان نگاه اول متوجه شده که در ایران مهندسان بسیار و سرمایه گذاران انگشت شماری وجود دارند. با این حال از نظر وی پتانسیل بازار کشور موقعیت بسیار خوبی برای سرمایه گذاران است.رکسانا ورزادر حالی که اغلب افراد برجسته در فناوری ایلان ماسک، استیو جابز یا بیل گیتس را الگوی کارآفرینی خود میدانند، رکسانا نظرات کاملا متفاوتی دارد:

الگوی اول من مادربزرگ ۸۱ ساله ام است که هنوز هم به شعر گفتن ادامه می دهد. «مونیا رخا» و «پاولین لایگنیو» هم دو همکار سابقم هستند که تاثیر زیادی روی من داشته اند.

یکی از طرح های جانبی که رکسانا ورزا در استیشن اف پیاده کرده «برنامه مبارزان» نام دارد. در این طرح افرادی که جنگ،آوارگی یا بیماری خطرناکی را پشت سر گذاشته و حالا به دنبال محقق ساختن ایده هایشان هستند با هم به رقابت می پردازند. افرادی که در این رقابت پیروز شوند، تا یک سال به صورت رایگان از امکانات استیشن اف بهره خواهند برد.

او در یک مصاحبه کلمه «تعارف» را به عنوان واژه مورد علاقه خود ذکر کرده بود چرا که همزمان ماهیت آزاردهنده و دوست داشتنی رفتارهای ایرانی را نشان می دهد.

استیشن اف احتمالا شکل کسب و کارهای فرانسوی را متحول می کند و از اینرو مدیریت چنین مرکزی می تواند قله اهداف بسیاری باشد. با این حال رکسانا ورزا تاکید می کند که هنوز در ابتدای راه قرار داشته و اهداف بزرگتری در سر دارد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (16 مورد)
 • محمدرضا
  محمدرضا | ۸ مهر ۱۳۹۷

  باعث افتخاره ایشون یزدی هستند و از مذهب زرتشت، پدر بزرگ ایشون بیمارستان گودرز را در یزد وقف زرتشتیان کردند و فامیلی ایشان گودرز ورزا هست که پیشوند فامیلیشون را حذف کردند

 • irajmirzazadehpy
  irajmirzazadehpy | ۲۷ شهریور ۱۳۹۷

  بحث ساندیس شد حالا نمی دونم چرا این دوستمان OLD با این لحن زشت صحبت کرد ولی چند نکته است باید بگویم .
  واقعیت این است که امثال این خانم مثل نازنین زاغری و.... دوتابعیتی هستند و در شرکت های امریکایی فعالیت می کنند اینکه یک دفعه این خانم با توجه به قوانین سخت گیرانه امریکا و با وجود فعالیت در یک شرکت امریکایی به ایران می اید و اینکه غربی ها با وجود حساسیت بالا یک میلیادر ایرانی الاصل را به ایران می فرستند به خودی خود مشکوک است تجربه هم به ما نشان داده درست است این ساندیس خور ها مغزشان تاب دارد ولی شاخک هایشان برخی مواقع بیخودی تکان نمی خورد دیدند که می گویند

 • Abbas_Amoohashemi
  Abbas_Amoohashemi | ۲۷ شهریور ۱۳۹۷

  یه مطلب کلی رو عنوان می‌کنم که شامل اکثریت افراد موفقی میشه که در این سایت چند وقت یک بار معرفی میشن: «موفقیت اتفاقی نیست! ؛ نه صبر کنید! اگه فکر می‌کنید این افراد صرفا با تلاش به این موفقیت ها رسیدن سخت در اشتباهید! ، فرمول موفقیت تشکیل شده از یک درصد تلاش بعلاوه نود و نه درصد روابط » همیشه در این مطالب صحبت از موفقیت افراد کارآفرین میشه در حالی که هیچ وقت از مسائل و سیاست های پنهانی ماجرا کسی مطلع نمیشه! بعد جوان ایرانی میاد و این دست مطالب رو میخونه افسردگی می‌گیره! تنها تفاوت اینجا با آنجا در این هست که اینجا یه کم بیشتر! قوانین و ضوابط یا اشکال دارند یا به شکل سیستماتیک نادیده گرفته میشن تا شما شکست بخورید و نتوانید قدم از قدم بردارید! درصورتیکه اگه موانع ایجاد کسب و کار از سر راه برداشته بشه اون وقت شما هم با تلاش می‌تونید طعم موفقیت رو بچشید.

  • irajmirzazadehpy
   irajmirzazadehpy | ۲۷ شهریور ۱۳۹۷

   دقیقا برای اینکه نوابغ و افر اد سخت کوش موفق بشوند باید قوانین را اصلاح کنیم و از انها حمایت بکنیم . باید به استارت اپ ها اعتماد کرد و به جای اعلام احکام انی حداقل یک ماه با انها برای مثلا انچه اصلاحات ? می نامیم تعامل کنیم . البته این بماند که ذات استارت اپ بر اصلاح است و این قوانین هستند که باید در راستای کمک به استارت اپ اصلاح بشوند.

 • irajmirzazadehpy
  irajmirzazadehpy | ۲۷ شهریور ۱۳۹۷

  نکته جالب این است که که گویا دیجیاتو هم تصور می کند رسانه "سوئیسی" است ? دو دقیقه بیا ایران بسه دیگه چقدر تو الپ می خواهی برف بازی بکنی سرما می خوری ها ?

  • OLD
   OLD | ۲۷ شهریور ۱۳۹۷

   نکته اینجاست که شما علاقه وافری به ساندیس داری
   حاجی اینجا سایت دیجاتو است
   سایت همسایه (زومیت) اونجا ساندیس پخش میکنن
   همه ادمین های سایتش هم یوزرهاش مثل خودت و امثال خودتون پی ساندیس و پاچه خواری و کاسه لیسی نظامن.باس یه سر بزنی اونجا اینجا جای تو نیست

   • irajmirzazadehpy
    irajmirzazadehpy | ۲۷ شهریور ۱۳۹۷

    لحن صحبت شما هم در امتداد همان لحن سرکوب گرایان است اما اگر بخواهم با سئه صدر بهت جواب بدهم واقعیت این است که قوانین ایران برای رشد یک استارت اپ و موفقیت ان واقعا وحشتناک است . حتی برای چاپ یک کتاب کاملا واضح و علمی شما باید حداقل 4 ماه بدوید .
    رسانه ای مثل دیجیاتو و زومیت و نارنجی و ترنجی و.... همگی به علت اینکه بستری ازاد را برای رشد خود انتخاب کردند باید به دنبال اصلاح وضعیت فعلی باشند که مسلما با نشان دادن افرادی مثل میرزاخانی و پیر امیدیار و... در حقیقت در امتداد این تفکر حرکت می کنند که در ایران میلیاردر شدن و موفق شدن ممکن نیست . من با این نظر مخالف هستم من معتقدم که در ایران به شرط اصلاح قوانین و تعامل بیشتر دولت با نوابغ حتما امکان موفقیت حتی بیشتر از غرب هم وجود دارد .

    • Reza 77
     Reza 77 | ۲۹ شهریور ۱۳۹۷

     توی این شرایط تحریم و وضعیت کمونیستی کشور انتظار داری پیشرفت کنیم؟؟

 • irajmirzazadehpy
  irajmirzazadehpy | ۲۷ شهریور ۱۳۹۷

  همیشه به این عادت بد خودمان منتقد بودم . چرا شخصی را که خارج از ایران است و با سرمایه دولت ان کشور به موفقیت می رسد به نام "ایران" مصادره می کنید ؟؟؟
  حتما باید یک نفر به انسوی مرز ها برود و با کنار گذاشتن فرهنگ و اداب کشور به موفقیت برسد تا رسانه هایی نظیر دیجیاتو به سراغ این افراد بروند ؟؟
  الان اگر مدیران فلان استارت اپ ایرانی لیسانس زبان داشتند خود دیجیاتو نمی گفت افراد باید در تخصص خودشان کار کنند ؟؟؟
  به جای اینکه حتی ایرانی بودنمان را از خارج گدایی کنیم نگاهی هم به استارت اپ های داخلی به صورت تخصصی و منظم داشته باشیم . نه اینکه سر ته همه را با یک مقاله از نمایشگاه به هم بیاوریم یا با مقاله های کنایه امیز انها را زیر سوال ببریم !!!
  مریم میرزاخانی و پیر امیدیار و امید اسکندانی و.... همه اینها صرفا خارجی محسوب می شوند حتی اگر بخواهند به خاطر تحریم نمی توانند بار علمی برای کشور داشته باشند پس لطفا پز الکی ندهیم !!!

  • Ali Reza
   Ali Reza | ۲۷ شهریور ۱۳۹۷

   از ثروتمندان ایرانی، اینها همشون خارجی هستن. اگه اینطور باشه که چندین رییس جمهور پیشین اسراییل ایرانی و وزیر امنیت داخلی اسراییل که افغانی هستند. تازه اش ما هم چندین مدیر عراقی داریم!!!

  • Reza 77
   Reza 77 | ۲۹ شهریور ۱۳۹۷

   ما به ایرانی تبار بودنشون افتخار میکنیم

نمایش سایر نظرات و دیدگاه‌ها

مطالب پیشنهادی