رییس اتحادیه فناوران رایانه: دولت مراقب ایجاد رانت در بازار تلفن همراه باشد

همانطور که می دانید قرار است بالاخره گوشی های بازمانده در گمرک ذره ذره وارد مارکت موبایل کشور شود و از روز شنبه این اتفاق رخ داده است، برخی از کارشناسان اما نگران این هستند که عرضه این موبایل‌ها بدون برنامه ریزی صورت می‌گیرد و ممکن است در این بازاری که تقاضای موبایل به شدت در آن بالا رفته و جنس نیست، تاثیری بد به جای بگذارد. برخی از دولتمردان معتقدند که مسئولان موبایل‌ها را قیمت گذاری کنند و زودتر به بازار عرضه کنند.

«ابرهیم درستی» رییس اتحادیه فروشندگان دستگاه‌های صوتی، تصویری و تلفن همراه باور دارد که برای تنظیم بازار صرفا ترخیص این کالاها کافی نیست:

«از مسئولان درخواست داریم که سریع‌تر گوشی‌ها را قیمت‌گذاری کنند. اکنون باید قیمت گوشی‌ها مشخص شود تا در بازار به فروش برسند و کمبود موجود در بازار از میان برود. بازار موبایل با کمبود کالا مواجه است و گوشی‌های ترخیص‌شده باید میان فروشندگان توزیع شود تا بازار تعدیل شود.»

رانت در بازار تلفن همراه

او معتقد است که گوشی‌ها جرمی را مرتکب نشدند که وارد بازار نشوند و برخی تخلفات اعلام شده توسط واردکنندگان موبایل جزیی است:

«البته درخصوص کسانی که تخلفات سنگین داشته‌اند لازم است برخورد جدی صورت گیرد اما برخی تخلفات در این حوزه واقعا اندک بوده است. بازنگری درخصوص گوشی‌های موبایل قدری زمانبر شده است. به هر حال اکنون این موضوع خاتمه یافته و ترخیص موبایل‌ها آغاز شده است. امیدوار یم به انجام سایر اقدامات سرعت بیشتری بخشیده شود تا بازار موبایل از شرایط فعلی بیرون بیاید.»

از آنسو اما «مهدی میرمهدی» رییس اتحادیه فناوران رایانه به دیجیاتو می‌گوید که با اینکه موبایل‌ها در حال ترخیص از گمرک هستند اما قیمت‌ها چندان کاهش نیافته و معلوم نیست فروش آنها توسط چه کسی به خرده فروشان صورت می‌گیرد:

«صحبت از ترخيص پنج هزار گوشي همراه است اما اين تعداد در بازار ديده نمي‌شود اگر در بازار آمده بود، ‌مطمئنا تغيير قيمتی در بازار مشاهده می‌شد يا در رسانه‌ها اعلام می‌كردند كه فلان شركت‌ يا فلان وزارتخانه اقدام به فروش اين گوشی‌ها كرده است.

رانت در بازار تلفن همراه

او باور دارد که 5 هزار گوشی در مارکت فعلی موبایل ایران در عرض چند ساعت به فروش می‌رسد و اگر واقعا وارد بازار شدند، تا الان تکلیفشان مشخص شده است. میرمهدی همچنین از ناگفته‌ها و عدم شفافیت‌ها در این رابطه می‌گوید و آن را متناقض با اظهاراتی همچون شفافسازی در بدنه دولت توصیف می‌کند:

« مشخص نشده است اينكه آيا اين گوشی‌ها بر مبناي ارز 4200 تومانی به فروش خواهد رفت يا بر مبناي ارز آزاد. اگر بر مبنای نرخ ارز آزاد به فروش برسد كه تاثير چندانی بر بازار نمی‌گذارد و اهميتی ندارد اما بر مبنای نرخ دولتی مطمئنا بايد برنامه‌ريزی راجع به فروش اين كالا صورت بگيرد. فكر میكنم اگر اين برنامه‌ريزي صورت نگيرد رانت بزرگی خواهد بود.»

او تاکید می‌کند که هیچ موانعی بر سر راه این موبایل‌ها وجود نداشته و صرفا شرکت‌ها و افراد واردکننده با گمرک همکاری نکرده‌اند تا موبایل‌ها زودتر ترخیص شود:

«با گمرك صحبت‌ كرديم اعلام كردندكه هيچ موانعی براي ترخيص وجود ندارد، يا شركت بايد وكالت بدهد،‌ ترخيص صورت بگيرد يا مطمئنا مدعی العموم بايد اين اقدام را انجام‌دهد. با اين حال مجوز ترخيص صادر شده و هزينه گمرك و رجيستری آن پرداخت شده، اما در اين ميان اگر بعد از ترخيص برای ورود به بازار،‌تصميمات درستی گرفته نشود،‌ فساد و رانت بزرگی صورت می‌گيرد.»

رانت در بازار تلفن همراه

میرمهدی با اشاره به پیش فروش خودروهای سایپا که قرار بود 5 هزار عدد باشد و 6 میلیون تقاضا وجود داشت، از نگرانی خود بابت پیش آمدن وضعیتی مشابه برای بازار موبایل می‌گوید:

« بايد مسئولان برنامه‌ريزي كنند به چه شكلي اين گوشی‌ها به فروش برسد تا ميان مردم اختلاف ايجاد نشود، كساني كه مصرف كننده واقعي هستند خريداري كنند و به دست دلالان و سودجويان نرسد. هر دو وزارتخانه(صنعت و ارتباطات) بايد با اتحاديه‌ها به گفت‌وگو بپردازند تا به نتيجه‌ درستي برسند وگوشي‌ها به بهترين شكل به دست مصرف كننده برسد.»

رییس اتحادیه فناواران رایانه تهران باور دارد که تقاضا در ايران اكنون در همه حوزه‌ها و کالاها زياد است و عده‌اي هم ثبت‌نام می‌كنند تا كالا را خريداري كنند و بعد با قيمت بالاتری بفروشند و رانت صورت مي‌گيرد. او تاکید دارد گوشی‌هايی كه در بازار موجود است، گارانتی يا خدمات پس از فروش ندارند و به شكل مسافرتی وارد شده‌اند. به همين خاطر تقاضا برای موبايل‌هاي ترخيص شده به دليل اينكه گارانتی دارند، بيشتر است زيرا اين گوشی‌ها قانونی وارد شده و هزينه گمرك و رجيستری‌ برای آن‌ها پرداخته شده است.

رانت در بازار تلفن همراه

بسیاری از کارشناسان باور دارند اگر این موبایل‌ها در همان وهله اول و در روزهای آغازین تلاطم نرخ ارز وارد بازار موبایل شده بود، حالا با این وضعیت آشوب زده در این بازار روبرو نبودیم و دیرکرد در عرضه آنها و عدم شفافیت در نوع این عرضه، باعث می‌شود که دردی از بازار زخم خورده موبایل دوا نشود. آنها معتقدند که عرضه خرد این کالاها نیز بیشتر مشکل‌ساز است و 5 هزار موبایل در بازار فعلی جایگاهی ندارد. با این حال باید صبر کرد و دید که در نهایت روزهای آتی بازار موبایل و نرخ گوشی‌ها چگونه خواهد بود و تاثیر این واردات خودش را به چه شکل نشان می‌دهد.

مطالب مرتبط

گلکسی نوت ۲۰ و نوت ۲۰ اولترا معرفی شدند؛ کهکشانی‌های جدید در آسمان سامسونگ

سامسونگ در دومین رویداد آنپکد سال ۲۰۲۰ از جدیدترین پرچمداران خود یعنی گلکسی نوت ۲۰ و گلکسی نوت ۲۰ اولترا رونمایی کرد. این دو گوشی با نمایشگرهای بزرگ و قلم جذاب S Pen راه خانواده محبوب نوت را ادامه می‌دهند، ضمن اینکه با دوربین‌های حرفه‌ای و پشتیبانی از شبکه 5G نیم‌نگاهی به آینده دارند.گلکسی نوت... ادامه مطلب

ایرانسل برنده جایزه سال تحول دیجیتال ایران شد

ایرانسل «جایزۀ سال تحول دیجیتال ایران»، تندیس زرین رهبری دیجیتال، تندیس زرین زبدگی دیجیتال و تندیس برنزی نوآوری دیجیتال را در چهارمین دورۀ ارزیابی ملی تحول دیجیتال به دست آورد.در مراسم پایانی این ارزیابی که عصر سه‌شنبه، 14 مرداد ماه 1399 در دانشکدۀ مدیریت دانشگاه تهران به دلیل لزوم موازین بهداشتی با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی... ادامه مطلب

جریمه وزارت ارتباطات برای اپراتورهای متخلف سنگین‌تر شد

کمیسیون تنظیم مقررات، در مصوبه‌ای که امروز در دولت تصویب شد، اپراتورها را ملزم به توجه به اخطار سازمان تنظیم و بازگرداندن وجوه بسته‌های اینترنت به کاربران کرد؛ نکته مهم این مصوبه اینجاست که حالا وزارت ارتباطات می‌تواند در ازای هر روز تاخیر تا سقف یک دهم درصد از درآمد ناخالص سالیانه‌ی اپراتورها، آن‌ها را... ادامه مطلب

هکرهای منتسب به ایران برای اولین بار در یک حمله سایبری از DoH استفاده کردند

یک گروه هک منتسب به ایران موسوم به Oilrig به اولین گروه هک شناخته شده‌ای تبدیل شد که از پروتکل DNS-over-HTTPS یا DoH در حملاتش استفاده می‌کند.«Vincente Diaz»، از تحلیلگران بدافزار برای آنتی ویروس کسپرسکی می‌گوید گروه هک Oilrig ماه می سال جاری میلادی ابزار جدیدی را به مجموعه ابزارهای خود اضافه کرده است. به... ادامه مطلب

مدیرعامل همراه اول: درآمد ما از اینترنت موبایل تغییری نداشته است

مدیرعامل همراه اول در نامه‌ای به رئیس اداره نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار، در خصوص تغییرات اخیر بسته‌های اینترنت همراه اول توضیحاتی داد و تاکید کرد در این تغييرات، هيچگونه نقض مصوبات سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويی يا تخلفی صورت نپذيرفته و این تغییر حتی باعث افزایش درآمد همراه اول نیز نشده... ادامه مطلب

انتشار ویدیوهای نگاه نزدیک به گلکسی واچ ۳ پیش از رونمایی [تماشا کنید]

در حالی که تنها حدود یک روز تا رونمایی رسمی از گلکسی واچ ۳ و برگزاری مراسم آنپکد ۲۰۲۰ فاصله داریم، ویدیوهایی جدید از نسل سوم ساعت هوشمند سامسونگ در سطح اینترنت فاش شده که در واقع نگاه نزدیک به گلکسی واچ ۳ به شمار می‌آید و توسط AT&T آماده شده است.سامسونگ گلکسی واچ ۳... ادامه مطلب

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟