حذف آبونمان و از دست رفتن درآمد ۱۸۰۰ میلیارد تومانی شرکت مخابرات

«حسین فلاح جوشقانی» معاون وزیر ارتباطات و رییس رگولاتوری روز دیروز در حاشیه نشست خبری تلکام سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی درباره تأثیر سه حکم دیوان عدالت اداری روی تعرفه‌ها و عملکرد مخابرات گفت:

«حذف آبونمان ۷۰۰ میلیارد تومان در یک سال درآمد مخابرات را کاهش داد و بابت سال‌های گذشته نیز مخابرات باید ۱۸۰۰ میلیارد تومان به مشترکان بازگرداند.»

جوشقانی همچنین تاکید کرد که این کار باعث می‌شود مخابرات خط‌هایی که کارکرد کم دارند را تخلیه کند چراکه نگهداری آنها برای مخابرات سودی ندارد.

مرداد ماه امسال هیات عمومی دیوان عدالت اداری با شکایت دیوان محاسابات کشور، دریافت آبونمان از مشترکین تلفن‌های ثابت را فاقد مجوز قانونی دانست و آن را باطل کرد. به این ترتیب شرکت مخابرات ایران سالانه حدود ۱۸۰۰ میلیارد تومان از درآمدهای خود را از دست داد. رقمی که جبران آن برای این شرکت غیرممکن به نظر می‌رسد و موجب اخلال در توسعه زیرساخت‌های مخابراتی خواهد شد.

حذف آبونمان

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هفته گذشته در گفتگو با دیجیاتو در رابطه با همین موضوع گفته بود:

«از نظر ما این اقدام هم غیرمنطقی است و هم غیرکارشناسی. یکی از بزرگترین هزینه‌های مخابرات، هزینه نگهداری خطوط است و این در همه جای دنیا هم اتفاق می‌افتد. روند تعرفه‌گذاری در حوزه ثابت، این است که بخشی از هزینه‌ها از طریق آبونمان و حق اشتراک تامین‌ شود. مبلغی که به عنوان آبونمان تعیین شده بود، یک چهارم تا یک پنجم هزینه واقعی نگهداری خطوط بود.»

فلاح جوشقانی اشاره کرد که با حذف آبونمان، بخش بزرگی از درآمد مخابرات حذف می‌شود: «این روند مطمئنا در توسعه شبکه، که بخش عمده‌ای از آن بر عهده مخابرات است اثر می‌گذارد. این اتفاق، مخابرات را دچار مشکلاتی می‌کند که به راحتی نمی‌تواند از آنها رها شود.»

«مجید صدری» مدیرعامل شرکت مخابرات ایران هم در گفتگو با دیجیاتو قطع آبونمان را در کوتاه مدت و بلند مدت موجب تحمیل زیان به صنعت IT کشور و شرکت مخابرات دانست چراکه بخشی از هزینه‌های نگهداری، توسعه و سرویس هایی که ارايه می‌شوند از همین راه تامین می‌شد:

«سالانه ۷۰۰ تا هزار میلیارد تومان از درآمد سالانه مخابرات حذف شده است. در حالیکه درآمد سالیانه مخابرات ۵ تا ۶ میلیارد تومان است و جبران رقم حذف شده امکان پذیر نخواهد بود مگر آنکه بتوان با تغییر در رقم تعرفه‌ها آن را جبران کرد.»

حذف آبونمان

صدری در مورد حضور تازه دیوان عدالت به عنوان یکی از تصمیم‌گیران حوزه ICT که به گفته وزیر ارتباطات این تصمیم را بدون نظرخواهی از وزارت ارتباطات و سازمان مخابرات اخذ کرده است، عنوان کرد: «دیوان بر اساس وظیفه خود که مبنای آن شکایات است، مصوبه رگولاتوری یا سازمان تنظیم مقررات را ابطال کرده و در نتیجه دریافت آبونمان ممنوع شد و در واقع شرکت مخابرات یه صورت غیر مستقیم تحت تاثیر قرار گرفت.»

از دست رفتن بخش عمده از درآمدهای شرکت مخابرات ممکن است موجب تعدیل نیرو در این سازمان شود. چنانکه صدری می‌گوید، او و وزیر ارتباطات به این تصمیم اعتراض کرده‌اند و امیدوارند که تغییری ایجاد شود.

مطالب مرتبط

ایرانسل برنده جایزه سال تحول دیجیتال ایران شد

ایرانسل «جایزۀ سال تحول دیجیتال ایران»، تندیس زرین رهبری دیجیتال، تندیس زرین زبدگی دیجیتال و تندیس برنزی نوآوری دیجیتال را در چهارمین دورۀ ارزیابی ملی تحول دیجیتال به دست آورد.در مراسم پایانی این ارزیابی که عصر سه‌شنبه، 14 مرداد ماه 1399 در دانشکدۀ مدیریت دانشگاه تهران به دلیل لزوم موازین بهداشتی با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی... ادامه مطلب

جریمه وزارت ارتباطات برای اپراتورهای متخلف سنگین‌تر شد

کمیسیون تنظیم مقررات، در مصوبه‌ای که امروز در دولت تصویب شد، اپراتورها را ملزم به توجه به اخطار سازمان تنظیم و بازگرداندن وجوه بسته‌های اینترنت به کاربران کرد؛ نکته مهم این مصوبه اینجاست که حالا وزارت ارتباطات می‌تواند در ازای هر روز تاخیر تا سقف یک دهم درصد از درآمد ناخالص سالیانه‌ی اپراتورها، آن‌ها را... ادامه مطلب

هکرهای منتسب به ایران برای اولین بار در یک حمله سایبری از DoH استفاده کردند

یک گروه هک منتسب به ایران موسوم به Oilrig به اولین گروه هک شناخته شده‌ای تبدیل شد که از پروتکل DNS-over-HTTPS یا DoH در حملاتش استفاده می‌کند.«Vincente Diaz»، از تحلیلگران بدافزار برای آنتی ویروس کسپرسکی می‌گوید گروه هک Oilrig ماه می سال جاری میلادی ابزار جدیدی را به مجموعه ابزارهای خود اضافه کرده است. به... ادامه مطلب

مدیرعامل همراه اول: درآمد ما از اینترنت موبایل تغییری نداشته است

مدیرعامل همراه اول در نامه‌ای به رئیس اداره نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار، در خصوص تغییرات اخیر بسته‌های اینترنت همراه اول توضیحاتی داد و تاکید کرد در این تغييرات، هيچگونه نقض مصوبات سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويی يا تخلفی صورت نپذيرفته و این تغییر حتی باعث افزایش درآمد همراه اول نیز نشده... ادامه مطلب

پلیس فتا: فعالیت لایکی در ایران ممنوع است؛ مسئولیت نظرات کاربران با صاحب اکانت است

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا اعلام کرده که فعالیت اپلیکیشن لایکی در ایران ممنوع است و مارکت‌های داخلی مجاز به ارائه این اپلیکیشن نیستند.اپلیکیشن لایکی یکی از جدیدترین شبکه‌های اجتماعی به شمار می‌رود که در همراستا با محبوبیت تیک تاک در دنیا محبوب شده و نوجوانان و جوانان بسیاری... ادامه مطلب

وزارت ارتباطات برای برخورد با اپراتورها اختیارات بیشتری از دولت می‌گیرد

وزیر ارتباطات پس از یک غیبت طولانی در شبکه‌های اجتماعی امروز در گفتگویی با صداوسیما از آخرین وضعیت پیگیری افزایش قیمت بسته‌های اینترنت موبایل گفت.امروز ۱۳ مرداد ماه درست یک ماه از افزایش قیمت و حذف برخی از بسته‌های دو اپراتور همراه اول و ایرانسل (در اپلیکیشن‌ها و نه سایت این اپراتورها) می‌گذرد و با وجود... ادامه مطلب

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟