مرورگر کروم ۷۰ نمایش صدها سایت مهم را با مشکل مواجه می‌کند

گوگل در پی بهبود امنیت مرورگر کروم در نسخه های بعدی است اما این مسئله ممکن است روی برخی سایت ها تاثیرات منفی داشته باشد.

در سال های گذشته همه سایت ها برای انتقال داده‌ از سرور به مرورگر از پروتکل HTTP استفاده می کردند که در آن داده ها رمزنگاری نشده و از امنیت کافی برخوردار نیستند. در سال های اخیر پروتکل جدید HTTPS توسعه پیدا کرد که به لطف رمزنگاری داده ها، امنیت بیشتری را فراهم می آورد. یکی از شرکت های صادر کننده این تاییدیه ها سیمانتک بود اما گوگل به بهانه سهل انگاری این شرکت در صدور تاییدیه های HTTPS، در نسخه جدید کروم پشتیبانی از آنها را قطع خواهد کرد.

مشکل اینجاست که به گفته «اسکات هلم»، محقق امنیتی صدها مورد از سایت های پربیننده دنیا هنوز از تاییدیه های HTTPS سیمانتک قدیمی استفاده می کنند که سابقه آنها به قبل از سال ۲۰۱۶ بازگشته و با کروم ۷۰ که هفته آینده از راه می رسد، سازگاری ندارند. در میان این سایت ها، پورتال های دولتی کشورهایی نظیر هند و آمریکا نیز دیده می شود. کروم ۷۰اعلام این تصمیم از سوی گوگل باعث شده شرکت هایی نظیر فراری و «داسو سیستمز» (کمپانی توسعه سالیدورک) نیز سایت های خود را به تاییدیه های جدید ارتقا دهند.

Mobit

قابلیت دیگری که برای کروم ۷۰ در نظر گرفته شده به هشدار صفحات نا امن مرتبط است. هنگامی که کاربر قصد وارد کردن اطلاعات در یک صفحه HTTP را داشته باشد، علامت «Not Secure» به رنگ قرمز در می آید تا توجه کاربر را به عدم پشتیبانی آن از پروتکل HTTPS و خطرات امنیتی بالقوه جلب کند.

از دیگر قابلیت های احتمالی این نسخه می توان به امکان استفاده از رابط برنامه نویسی کاربردی (API) شناسایی شکل، پشتیبانی از بلوتوث وب و حسگر اثر انگشت در سیستم عامل های مک و اندروید اشاره کرد.

Mobit

ویجیاتو

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟