از خدمات الکترونیکی جدید قوه قضاییه رونمایی خواهد شد

رئیس هیات مدیره کانون دفاتر خدمات الکترونیک قضایی کشور خبر از احداث و فعالیت 2000 دفتر خدمات الکترونیکی قضایی تا پایان امسال داده و گفته که تا کنون نزدیک به 500 دستگاه از این تعداد راه اندازی شده است. او وعده رونمایی از 89 خدمت الکترونیک جدید قوه قضاییه را داده است.

«محمدرضا دشتی اردکانی» دبیر ستاد خدمات الکترونیک در نشست خبری به مناسبت هفته خدمات الکترونیک قضایی خبر از نامیدن شنبه هفته آتی یعنی روز 21 مهر ماه به «روز ثنا» داد و گفت:

«نخستین اجلاس سراسری خدمات الکترونیک قضایی در سالن اجلاس سران برگزار می‌شود و از بسته‌های جدید خدمات قضایی رونمایی می‌شود.‏ یکشنبه با عنوان روز خدمات الکترونیک و طرح توسعه زیرساخت، دوشنبه با عنوان ابلاغ الکترونیک، سه شنبه مراقبت الکترونیکی نامگذاری شده است و چهارشنبه و پنج شنبه در مشهد همایش سراسری دفاتر الکترونیک قضایی برگزار خواهد شد.‏»

اردکانی تاکید کرد که 57 درصد ابلاغیه ها در حال حاضر الکترونیکی هستند و از متقاضیان این دفاتر در تهران و شهرستان‌ها خواست که نسبت به ثبت نام راه اندازی دفاتر خدمات الکترونیک قضایی در مراکز استان‌ها و پایتخت اقدام کنند:

«متقاضیان این دفاتر می‌توانند از ۲۳ مهرجاری تا دهم آبان امسال در این فراخوان شرکت کنند. در هفته خدمات الکترونیک قضایی از طرح آگهی الکترونیکی در تهران نیز رونمایی خواهد شد.‏»

«پوریا قهرمانی» وکیل دادگستری آیین نامه ارائه خدمات الکترونیک قضایی را به ۲۲ خرداد ماه سال ۹۱ ارجاع می‌دهد و می‌گوید آیت الله هاشمی شاهرودی برای اولین بار به این موضوع توجه نشان داد. این وکیل به دیجیاتو می‌گوید:

«دفاتر خدمات الکترونیک قضایی با هدف کاهش مراجعه به دستگاه قضایی، تسریع در رسیدگی به پرونده و صرفه‎جویی در وقت و هزینه گروه های هدف، شفاف سازی فرایندهای رسیدگی، افزایش کارآمدی نظام قضایی کشور با افزایش نسبی سرعت، دقت و کیفیت افزایش رضایتمندی مردم از قوه قضاییه و استفاده شهروندان از فرصتهای برابر با رفع موانع اداری راه اندازی شد. زمانی که یک شخص حقیقی یا حقوقی برای طرح شکایت به دفاتر خدمات الکترونیک قضای مراجعه می کند پس از تشکیل پرونده، رمزی ۵ رقمی با عنوان رمز شخصی به او داده می شود که فقط با داشتن این رمز می تواند از خلاصه پرونده و روند کار مطلع شود.»

محمدرضا دشتی اردکانی

او می‌گوید در حال حاضر خدماتی همچون ثبت، پیگیری اظهارنامه و تجدیدنظر خواهی در دفاتر الکترونیکی برگزار می‌شود ولی قرار است که این خدمات روز به روز بیشتر شود.

قهرمانی به دیجیاتو می‌گوید که ثبت نام متقاضیان دفاتر خدمات الکترونیکی از ۲۳ مهرماه آغاز و تا ۱۰ آبان ماه ادامه دارد و به ما می‌گوید که قوه قضاییه هفته آتی را هفته خدمات الکترونیک خود نامیده است:

« روز دوم هفته، روز خدمات الکترونیک قضایی و طرح توسعه زیرساخت را در دستور کار دارند که قراردادی با بخش خصوصی برای تقویت زیرساخت‌های این سازمان به امضا می‌رسد. دوشنبه هفته آتی نیز روز ابلاغ الکترونیک اعلام شده و قرار است که در این روز از طرح آگهی الکترونیکی رونمایی شود.  روز چهارشنبه و پنجشنبه ۲۶ و ۲۷ نیز  همایش سراسری دفاتر خدمات الکترونیک قضایی بزگراز خواهد شد.»

او می‌گوید بر اساس شنیده‌ها قرار است در طول این هفته و برگزاری جلسات، به طور رایگان افرادی که در جلسه حضور دارند در سامانه ثنا ثبت‌نام می‌شوند.

برچسب ها

مطالب مرتبط

ابراهیم رئیسی: قوه قضائیه حامی شرکت‌های دانش‌بنیان است

سید «ابراهیم رئیسی»، رئیس قوه قضاییه اعلام کرد که رفع مشکلات شرکت‌های استارت‌آپی و دانش‌بنیان از نظر مالی، حقوقی و اقتصادی و همچنین فراهم ساختن زمینه کار و فعالیت آنها برای کشور یک ضرورت انکارناپذیر است. به گفته رییسی، قوه قضاییه در کنار این شرکت‌ها و حامی کامل آنها است.عصر دیروز (۳۰ شهریور) نشست هم‌اندیشی... ادامه مطلب

سخنگوی قوه قضاییه: فیلترینگ اینستاگرام صحت ندارد

چندی پیش در رسانه‌ها خبری به نقل از معاون اول دادستان کشور منتشر شد مبنی بر اینکه فیلترینگ اینستاگرام در دستور کار قرار گرفته است. بعد از انتشار این خبر، رسانه میزان متعلق به قوه قضاییه قویا این موضوع را تکذیب کرد و امروز سخنگوی قوه قضاییه نیز این اخبار را شایعه خوانده و تاکید... ادامه مطلب

دادستان کل کشور: دنبال این نیستیم سایتی را ببندیم؛ اما باید پیشگیری کنیم

به تازگی رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه اعلام کرد که هیچ کس فضای مجازی را ببندد. او تاکید کرده بود که صرفا نظارتی روی فضای مجازی در حال شکل گیری است تا تبدیل به مکانی برای فحشا و شایعه‌پراکنی نشود. چندی پس از این سخنرانی، دادستان کل کشور هم به شایعات فیلتر... ادامه مطلب

معاون قوه قضاییه: تمام فعالیت‌های تلگرامی مجرمانه نیست

معاون فرهنگی قوه قضاییه معتقد است تمام کارهایی که در فضای مجازی مانند تلگرام انجام می‌شود، مجرمانه نیست و باید سواد رسانه‌ای مردم را افزایش داد چون فضای مجازی را نمی‌توان تعطیل کرد.«حجت الاسلام هادی صادقی» به ایرنا توضیح داده تمام فعالیت‌های تلگرامی مجرمانه نیست و در درون آن هم کارهای خوب و هم کارهای... ادامه مطلب

با فراخوان قوه قضاییه، هکرهای کلاه سفید به کمک سازمان‌ها و شرکت‌ها می‌آیند

قوه قضائیه ایران از برگزاری مسابقه برای هکرهای کلاه‌سفید برای یافتن نقاط ضعف شبکه‌های کامپیوتری خبر داده و از این افراد برای ثبت نام در سایت کلاه‌سفید دعوت کرده است. هکرهای کلاه سفید در اصطلاح جهانی افرادی هستند که با انگیزه بالا بردن امنیت به کمک شرکت‌ها و دولت‌ها می‌روند و قصدشان خرابکاری و کلاهبردای... ادامه مطلب

سامانه امضای الکترونیکی و احراز هویت قوه قضاییه رونمایی شد

قوه قضاییه در جریان مراسمی از سیستم «احراز هویت» و «امضای الکترونیکی» رونمایی به عمل آورد که با استفاده از آن، وکلای دادگستری به صورت غیر حضوری توسط کارت هوشمند، دادخواست‌های خود را با امضای الکترونیکی به مراجع قضایی ارسال می‌کنند.قوه قضاییه همچنین خبر می‌دهد که قادر است سرویس احراز هویت را از طریق سامانه «ثنا»... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x

رمزتان را گم کرده‌اید؟