همه چیز درباره آیفون 13
توییتر صد‌ها اکانت طرفدار دولت عربستان در ماجرای خاشقجی را حذف کرد

توییتر صد‌ها اکانت طرفدار دولت عربستان در ماجرای خاشقجی را حذف کرد

توییتر به تازگی اکانت های بسیاری را به بهانه بازنشر توییت‌ های طرفداران دولت عربستان در رابطه با مفقود شدن «جمال خاشقجی»، خبرنگار عربستانی حذف کرده است.

بنابر گزارشات این اکانت‌ها مانند ربات‌های از پیش برنامه ریزی شده به ریتوییت کردن توییت‌های سران عربستان سعودی آن‌هم با رعایت ترتیبی منظم می‌پرداخت.

این پست‌ها از مردم دعوت می‌کرد تا گزارشات مبنی بر قتل جمال خاشقجی را زیر سوال ببرند. این توییت با هشتگ‌ We_all_trust_Mohammad_Bin_Salman به معنی «ما همه به محمد بن سلمان ایمان داریم» در توییتر قابل مشاهده بود.

جمال خاشقجی خبرنگار ستون واشنگتن پست، چند هفته پیش به کنسولگری کشور خود در استانبول رفت تا مدارکی مبنی بر رسمی بودن طلاق از همسر سابقش را دریافت کند تا بتواند با نامزدش به طور رسمی ازدواج کند. اما پس از ورود به کنسولگری عربستان در استانبول دیگر خبری از وی در دست نیست. گزارشات از قتل وحشیانه‌ی این ژورنالیست در کنسولگری عربستان حکایت دارد.

کنسولگری عربستان اعلام کرد که جمال خاشقجی از درب پشتی کنسولگری خارج شده، اما دوربین‌ها نشان می‌دهند که جمال خاشقجی هرگز ساختمان کنسولگری را ترک نکرده است.

به نظر می‌رسد که طراح این ربات‌ها کاملا از نحوه‌ی کار توییتر خبر داشته. چرا که این اکانت‌ها طوری طراحی شده‌اند که مدت‌ها غیر قابل تشخیص باشند. ده‌ها مورد از این اکانت‌ها در سال ۲۰۱۲ و تنها در فاصله‌ی چند دقیقه‌ای از هم ساخته شده بودند.

«بن نیمو» از آزمایشگاه آتلانتیک که مسئول نابسمانی‌های اینترنتی و دیجیتال است در این باره این گونه توضیح می‌دهد:

این اکانت‌ها به طور قطع ربات هستند اما هدفی واحد ندارند. این ربات‌ها با بازی با اعداد سعی می‌کنند تا پیام‌های خود را به چشم عمده‌ی مردم برساند.

برای اینکه این پیام‌ها فراگیر شوند، این ربات‌ها از هشتگ‌هایی نظیر unfollow_enemies_of_the_nation به معنای «دشمن ملی را آنفالو کنید» و همچنین هشتگ‌هایی که قتل خاشقجی را تقصیر نامزد این خبرنگار می‌دانند استفاده می‌کنند.

بنابر گزارشات واشنگتن پست، به نظر می‌رسد عربستان سعودی تنها حکومتی نیست که نسبت به ساخت تعداد زیادی از ربات‌ها در توییتر اقدام کرده است.

نظرات ۱۳
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato