فیسبوک چندین حساب کاربری و صفحه مرتبط با ایران را مسدود کرد

فیسبوک چندین حساب کاربری و صفحه مرتبط با ایران را مسدود کرد

فیسبوک به تازگی اعلام کرد ۸۲ صفحه، گروه و حساب کاربری را در ارتباط با کمپین های گمراه کننده سیاسی از پلتفرم خود حذف کرده است. غول شبکه های اجتماعی مدعیست ایران گرداننده اصلی این کمپین است ولی حساب ها اکثراً خودشان را شهروندان انگلیسی یا آمریکایی معرفی کرده اند.

طبق قوانین فیسبوک «رفتار گمراه کننده سازمان یافته» در این پلتفرم ممنوع است و حالا به خاطر نزدیک شدن به انتخابات میان دوره ای آمریکا، شاهد سخت گیری و نظارت بیشتر در این زمینه هستیم. البته ادعای نقش داشتن ایران در کمپین تبلیغاتی علیه دولت آمریکا، ایجاد تفرقه و افزایش تنش بین مقامات سیاسی این کشور برای اولین بار در ماه اوت یعنی اواخر تابستان سال جاری مطرح شده بود و در همین راستا، یوتیوب حساب های منتسب به صدا و سیمای ایران را مسدود کرد.

گزارش مالی فیسبوک

«ناتانیل گلیشر» مدیر ارشد سیاست های امنیت سایبری فیسبوک در این رابطه می گوید:

علی رغم تلاش برای مخفی ماندن، ما اطلاعات این حساب ها را بررسی کرده و ارتباط آنها با ایران را کشف نمودیم. بعضی از این صفحات یا حساب ها با مواردی که دو ماه قبل حذف کرده بودیم هم ارتباط داشتند. با این حال هنوز تحقیقاتمان در مراحل اولیه قرار دارد و نمی توانیم دولت ایران را گرداننده اصلی این کمپین بدانیم، بنابراین نمی دانیم مسئول واقعی چه کسیست.

فیسبوک می گوید ۳۰ صفحه، ۳۳ حساب کاربری و سه گروه را حذف کرده و ۱۶ اکانت جدید را هم در اینستاگرام شناسایی نموده. این حساب ها و صفحات کمتر از ۱۰۰ دلار برای تبلیغات هزینه کرده و مجموعاً میزبان هفت رویداد بوده اند. با این حال حدود یک میلیون نفر حداقل یکی از این صفحات را دنبال می کنند و تقریباً ۲۵ هزار نفر در حداقل یکی از این گروه ها فعال هستند. در اینستاگرام هم ۲۸ هزار نفر حداقل یکی از این حساب های مربوط به ایران را دنبال می کنند. جدیدترین حساب کاربری در سال ۲۰۱۶ ساخته شده ولی اکثر فعالیت آنها به یک سال گذشته مربوط می شود. در تصاویر زیر چند نمونه از محتوای صفحات و حساب های مورد بحث را می بینید:

گفتنیست سال گذشته هم ادعای دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا -که به پیروزی دونالد ترامپ منجر شد- جنجال زیادی آفرید و فیسبوک را به دردسر انداخت. غول شبکه های اجتماعی برای مقابله با این وضعیت، اتاق جنگ اختصاصی را در مقر رسمی خود در منلو پارک کالیفرنیا راه انداخته و اطلاعات مشکوک در فیسبوک، اینستاگرام و واتس اپ را رصد می کند.

نظرات ۲
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato