محققان برزیلی از آرد سوسک نان درست کردند

محققان برزیلی از آرد سوسک نان درست کردند

زمان آن رسیده که دیدگاهمان در قبال سوسک ها را تغییر دهیم چراکه طولی نمی کشد این موجودات به بخشی از غذای روزانه مان بدل شوند. دو دانشمند دانشگاه Rio Grande در برزیل آردی ساخته اند که از سوسک به دست آمده و پروتئین موجود در آن از آرد گندم بیشتر است. آندرسا لوکاس و لورن منگان دانشجویان مهندسی تغذیه روش جدیدی را کشف کرده اند که امکان تولید غذای ارزان اما مغذی را با کمک آرد سوسک فراهم می کند چراکه این آرد حاوی مقدار قابل توجهی آمینو اسید، لیپید و اسیدهای چرب است که همگی برای ایجاد توازن در تغذیه روزانه انسان موثر هستند.

البته باید اشاره کنیم سوسک هایی که از آنها آرد ساخته شده آنهایی نیستند که هر روز در خانه می بینیم یا از فاضلاب بیرون می آیند و محققان گونه خاصی از آنها به نام Nauphoeta cinerea (یا سوسک خرچنگی) را مورد استفاده قرار دادند که بیشتر در آفریقا یافت می شود. از آنجا که دانشمندان برزیلی امکان سفر به آفریقا را نداشتند این سوسک ها را از مرکزی خریداری کردند که آنها را درشرایط مشابه پرورش می دهد.

و اما این آزمایش با هدف کشف راهکارهای تازه به منظور تامین غذا و کمبود پروتئین حیوانی صورت گرفت که پیش بینی شده در آینده نزدیک به خاطر رشد بی رویه جمعیت جهانی بشر را تهدید می کند.

آرد سوسک

نکته جالب اینکه هزینه خرید سوسک های خرچنگی بسیار اندک است ضمن اینکه ۷۰ درصد از مواد تشکیل دهنده بدنشان را پروتئین تشکیل می دهد؛ حال آنکه میزان پروتئین گوشت های قرمز ۵۰ درصد است. علاوه بر این این حشره میلیون ها سال است که روی زمین زندگی می کند و در این مدت خواص ژنتیکی خود را کاملا حفظ کرده است.

دانشمندان برزیلی برای تهیه این نان نخست آب بدن سوسک ها را خشک کردند که هزینه این کار ۵۱ دلار بابت هر کیلوگرم بود اما برای آنکه محصول کار طعم همیشگی نان را بدهد تنها ۱۰ درصد از کل حجم مواد مصرفی خود را به آرد سوسک اختصاص دادند. هرچند که این مقدار کاملا کافی بود تا نتیجه ای عالی به دست آید.

آرد سوسک

به گفته یکی از دست اندرکاران این پروژه همین ۱۰ درصد آرد سوسک پروتئین یک قرص نان را تا ۱۳۳ درصد افزایش می دهد. برای آنکه درک بهتری از این نکته داشته باشید باید بگوییم که یک برش صد گرمی نان گندم تنها ۹.۷ گرم پروتئین دارد حال آنکه نان تهیه شده از آرد سوسک حاوی ۲۲.۶ گرم پروتئین است. گفتنی است میزان چربی نان نیز در این رسپی تا ۶۸ درصد کاهش یافت و خوشبختانه آنطور که محققان برزیلی گفته اند طعم و عطر آن هم تفاوت چندانی با نان معمولی ندارد.

و اما خبر مشمئزکننده اما جالب دیگر آنکه این دانشمندان قصد دارند در آینده از حشرات دیگری شامل مگس، مورچه، پروانه، کرم ابریشم و حتی عقرب برای ساخت نان و دیگر مواد غذایی مشابه استفاده نمایند.

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato