افزایش قیمت بسترن b30 ادامه دارد؛ 27 میلیون تومان افزایش ظرف سه ماه

بعد از مدیران خودرو، کرمان موتور، کارمانیا، خودروسازان بم، آمیکو و عظیم خودرو، می بینیم که حال نوبت به گروه بهمن رسیده و در آخرین اقدام خود به دلیل تغییر بهای ارز برای خودروسازان، قیمت فاو بسترن B30 را در قدم اول ۳۴٫۳۳ درصد افزایش داده است. از این پس دارندگان حواله های این خودرو، باید قیمت جدید را مبنای تکمیل وجه خود قرار دهند.

قیمت فاو بسترن B30

طبق دعوتنامه های جدید شرکت بهمن موتور برای مشتریان شهریور ماهی فاو بسترن B30، بهای تمام شده ی این خودرو ۱۰۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان اعلام شده است. پیش از این در مرداد ۱۳۹۷، این شرکت قیمت فاو بسترن B30 را از ۶۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان به ۷۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان افزایش داده بود. حال می بینیم که در قیمت گذاری جدید این خودرو افزایش قیمت بیش از ۲۷ میلیون تومان اتفاق افتاده است.
اما از نگاه برخی کارشناسان، هنوز این شرکت افزایش قیمت اصلی را اعلام نکرده و همچنان با تکیه بر افزایش قیمت پله ای، بهای ۱۰۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی را اعلام کرده است. برخی احتمال می دهند که اگر تمام قطعات فاو بسترن B30 با ارز نیمایی محاسبه شود، احتمال دارد که بهمن موتور و گروه بهمن هم مانند سایر خودروسازان افزایش قیمت ۵۰ تا ۸۰ درصد را نسبت به دوره ی دریافت ارز ۴۲۰۰ تومان اعلام کنند. این احتمال خبر این را می دهد که گویا برخی قطعات فاو بسترن B30 با ارز ۴۲۰۰ تومانی در انبار شرکت بوده و برای همین بهمن موتور تنها ۳۴٫۳۳ درصد افزایش قیمت در این مرحله را اعلام کرده است.

در این خودرو طراحی سیستم پیشرانه با موتوری با حجم ١/٦ لیتر که متناسب با سایز خودورهای متوسط انجام شده است، طراحی با زنجیر تایم منجر به کاهش صدای خودرو و همچنین عدم احتیاج به تعویض این قطعه برای تمام طول عمر این موتور است که به کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری خودرو می انجامد.
سری موتورهای 4GB توسط شرکت FAW توسعه داده شده است که از توان و بازدهی بالا و مصرف انرژی مناسبی برخوردار است ؛ استاندارد آلایندگی این موتور یورو ٥ بوده لذا با محیط زیست سازگاری متناسبی دارد.
توان توليدى موتور اين خودرو ١٠٧ اسب بخار و بیشینه گشتاور ١٥٥ نیوتون بر متر است. همچنين داراى گیربکس ٦ سرعته اتوماتیک (AT) کد F21 ساخت کمپانی آیسین (Aisin) ژاپن است.

اگر تمام قطعات فاو بسترن B30 در حال حاضر با ارز نیمایی تامین شده باشد و افزایش قیمت ۳۴٫۳۳ درصدی هم به خاطر عدم استفاده از ارز ۴۲۰۰ تومانی باشد، می توان در این شرایط کمتری افزایش قیمت را برای گروه بهمن و بهمن موتور دانست. همچنین احتمال دارد که هاوال H2 و پیکاپ کاپرا۲ نیز با افزایش قیمتی مشابه به بسترن B30 در هفته های آتی به دست مشتریان برسند.
حال در این شرایط بسیاری از مشتریان بسترن B30 به خاطر این افزایش قیمت گلایه مند هستند. همچنین آن ها می گویند که خودرو باید در شهریور به دستشان می رسیده و حال بعد از دو ماه تاخیر با افزایش قیمت ۲۷ میلیون تومان در اختیارشان قرار می گیرد. برخی از آن ها ناراحتی خود را به رسانه ها اعلام کرده اند و پیگیر این مسئله هستند که گروه بهمن قیمت فاو بسترن B30 را با آن ها بر اساس بهای رسمی در شهریور ماه و با قیمت سابق محاسبه کند. اما در این چند ماهه ثابت شده است که اقدام های این چنینی منفعتی را برای مشتریان در بر نداشته و در نهایت خریداران خودروهای ثبت نامی مجبور هستند که بر اساس زمان تحویل قیمت خودرو را در نظر بگیرند. پیش از این با اعلام افزایش قیمت شرکت هایی چون مدیران خودرو، برخی مشتریان این شرکت شکایت خود را به سازمان حمایت اعلام کردند. اما در نهایت با توجه به مدارک و مستندات شرکت عرضه کننده ی خودرو، مشتریان مجبور شدند تا افزایش قیمت بیش از ۵۰ درصد را بپذیرند.

سرور ابری

ویجیاتو

نظرات ۱۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟