رکود، دلالی، کلاه برداری و امید به کاهش قیمت ها در بازار تابستانی خودرو

رکود، دلالی، کلاه برداری و امید به کاهش قیمت ها در بازار تابستانی خودرو

بازار خودروهای داخلی طی یک ماه گذشته حساب و کتاب خاصی ندارد فقط این نکته قابل مشاهده است که دلالانی که قصد داشتند تا بر موج افزایش قیمتی که قرار است از سوی خودروسازان اعلام شود سوار شده و قیمت‌ های خود را بالا ببرند حالا با بازاری راکد و بی مشتری از دست یابی به هدف خود باز مانده اند.
اولین سؤال که طی چند هفته اخیر پرسیده می‌شود این است که خودرو ارزان تر می‌شود یا قیمت‌های فعلی باقی می‌ماند؟
برای رسیدن به این پاسخ دو موضوع اهمیت بسزایی دارد. یک آنکه سناریوهای جدید وزارت صنعت برای قیمت خودروها چه نکاتی دارد و دیگر آنکه قیمت ارز چه مسیری را طی خواهد کرد. در بخش اول طبق اعلام منبع مطلع وزارت صنعت، خودروها در ۴ گروه قیمت‌ گذاری می‌ شود.

بر این اساس اولین گروه قیمت‌گذاری مربوط به افرادی است که خودرو خریداری نکردند و از بعد از بخشنامه وزارت صنعت، می‌خواهند خودروی جدید خریداری کنند. گروه دوم؛ مربوط به کسانی است که به‌صورت ثبت‌ نامی خودرو خریداری کرده ‌اند و هنوز تحویل نگرفته ‌اند. گروه سوم؛ با قیمت قطعی خرید انجام دادند و هنوز زمان تحویل خودرویشان نرسیده است. گروه چهارم؛ با قیمت غیر قطعی ثبت‌ نام انجام شده و هنوز خودرو به مشتری تحویل داده نشده است. مورد دیگری که در بخشنامه جدید محور قرار گرفته افزایش تولید و بهره ‌وری است. بدین جهت بین قیمت بازار و کارخانه قیمت بینابینی مشخص می‌ شود و مردم بر اساس آن می‌ توانند خودرو خریداری کنند.
محمدرضا سجادی از فعالان بازار خودرو گفت: قیمت خودرو دیگر روند افزایشی نخواهد گرفت و این امر با توجه به کاهش قیمت ارز پیش بینی دقیقی است. با افزایش قیمت خودرو، خودروسازان عرضه را افزایش خواهند داد بدین جهت بازار شرایط طبیعی به خود خواهد گرفت لذا هر گونه خرید در شرایط فعلی اشتباه و به ضرر مردم است.
سعید موتمنی رئیس اتحادیه صنف نمایشگاه ‌داران و فروشندگان خودرو هم حرف از ثبات قیمت زد و گفت: اگر قیمت ارز تنها تا دو هفته دیگر ثابت بماند، قیمت خودرو دیگر با جهش رو به ‌رو نخواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: ۴ ماه است که خودروسازان برای کنترل بازار، خودرویی را عرضه نکردند و تنها خودروهایی وارد بازار شده که خودروسازان به‌ صورت ثبت‌ نامی به مردم تحویل داده ‌اند لذا این امر باعث قیمت‌ گذاری سلیقه ‌ای در بازار شده است. خوشبختانه مردم مثل گذشته عطش خرید ندارند و بازار به سمت راکد شدن در حال حرکت است. با خروج تقاضاهای غیر واقعی بازار به آرامش می‌رسد.

قیمت خودرو

وی با بیان اینکه از هفته گذشته مسیر کاهشی قیمت خودرو آغاز شد، افزود: برخی از شایعات چون افزایش ۸۰ درصدی قیمت خودروهای داخلی، بدهکاری نجومی خودروسازان به قطعه سازان و.... اجازه نداد که قیمت خودرو با توجه به کاهش قیمت ارز مسیر کاهشی خود را با سرعت ادامه دهد.
رئیس اتحادیه صنف نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو اعلام کرد: در حال حاضر فاصله قیمت کارخانه و بازار بشدت افزایش پیدا کرده است. با اصلاح قیمت‌ ها توسط وزارت صمت قیمت‌ ها شکسته خواهد شد.
خودروسازان به این نکته باید دقت داشته باشند که افزایش قیمت بسیار زیاد از سوی آنها می تواند سیل انصراف مشتریان را بدنبال داشته باشد که همین امر می تواند زنگ خطری جدی هم برای خود خودروساز باشد و برای بازار آزاد خودرو.
استعلام قیمت خودروهای داخلی از بازار تهران و کرج روز یکشنبه ۲۷ آبان ماه:

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato