همه چیز درباره آیفون ۱۱

رییس اتحادیه فناوران رایانه تهران: حبس واردکنندگان موبایل به ضرر بازار است

«مهدی میرمهدی» رئیس اتحادیه فناوران رایانه تهران از ترخیص نزدیک به ۱۰۰ میلیارد تومان کالاهای دیجیتالی از گمرک خبر داد و گفت این کالاها که بیشترشان با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد شده‌اند از ۱۵ آذرماه جاری ترخیص و به بازار عرضه خواهند شد. او باور دارد که این عرضه انبوه می‌تواند باعث کاهش 40 درصدی نرخ قیمت‌های کالای IT شود. میرمهدی در گفتگو با دیجیاتو اما تاکید دارد که حبس واردکنندگان موبایل می‌تواند همچنان به ضرر بازار تمام شود.

رئیس اتحادیه فناوران رایانه تهران در حبس ماندن واردکنندگان متخلف موبایل را عامل آسیب‌ زننده به اقتصاد می‌داند چون آنها مجبور خواهند شد کارمندان و پرسنل خود را تعدیل کنند که نتیجه‌ای جز نابودی فضای کار نخواهد داشت:

«من اعتقاد دارم که آنها نباید زندانی باشند بلکه اگر گران فروشی کرده باشند باید جریمه نقدی برای آنها درنظر گرفته شود ضمن آنکه طبق قانون گران‌فروشان و متقلبان در اولین تخلف جریمه خواهند شد و نباید زندانی شوند.»

میرمهدی معتقد است تاثیرات این بازداشت‌ها موجب شده تا واردکنندگان دیگر جرات واردات و کار کردن نداشته باشند. او می‌گوید بیشتر واردکنندگان ترجیح می‌دهند سرمایه خود را در بانک نگه دارند و از سود آن استفاده کنند اما واردات و ایجاد اشتغال نکنند؛ چون می‌ترسند که برای آنها هم مشکلات مشابهی ایجاد شود.

حبس واردکنندگان موبایل

رئیس اتحادیه فناوران رایانه تهران در مورد دلایل توقیف کالاهای دیجیتالی در گمرک هم به دیجیاتو توضیح داد که این کالاها به دلایل زیادی در گمرک دپو شدند که مهم‌ترین دلیل، اختلاف نظر واردکنندگان با قسمت ارزش‌گذاری گمرک بود که موجب شد کالاها حدود ۵ ماه در گمرک دپو شوند:

«در همین رابطه روز گذشته جلسه‌ای با «فرود عسگری» رئیس کل گمرک کشور و اعضای ارزش گمرک برگزار کردیم و به نتایج خوبی رسیدیم. که منجر به تسهیل در ترخیص کالاها و در نتیجه کاهش قیمت کالا در بازار خواهد شد. ارزش کلی این کالاها نزدیک به ۱۰۰ میلیارد تومان است که شامل لپ‌تاپ، پی‌سی و تجهیزات کامپیوتری می‌شود.»

به گفته میرمهدی نوسانات ارز هیچ ارتباطی به توقیف کالاها در گمرک نداشته‌است چراکه برخی از این کالاها با ارز نیمایی و بیشتر آنها با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد شده‌اند. او در مورد اختلاف ارزش‌گذاری توضیح داد:

«واردکننده باید ارزش کالای وارداتی خود را در سامانه ثبت سفارش قید کند. برای مثال واردکننده قیمت یک لپ‌تاپ را هزار دلار اعلام می‌کند اما گمرک در زمان ترخیص کالا را ۵۰۰ دلار ارزش گذاری می‌کند. این تفاوت ۵۰۰ دلاری مشکلات بسیاری برای واردکننده به وجود می‌آورد به عنوان مثال این شائبه را به وجود می‌آورد که واردکننده ۵۰۰ دلار بیشتر دریافت و از کشور خارج کرده‌است، درحالیکه او کالایی با ارزش هزار دلار وارد کرده و این پول را به فروشنده اصلی پرداخت کرده‌است.»

حبس واردکنندگان موبایل

او در مورد راهکارهای اتخاذ شده برای قیمت گذاری درست در گمرک گفت که به عنوان نمونه برند Asus یک توزیع کننده برای کل آسیا دارد که قیمت‌های اجناس آن در تمام آسیا طبق لیست و به یک اندازه است و قرار شد قیمت‌های اصلی کالاها به این شکل مشخص و اعلام شود.

شاید بدانید که حدود یک هفته است که به دلیل تغییر وزیر صنعت، سامانه ثبت سفارش بسته شده و امکان واردات وجود ندارد؛ موضوعی که ادامه آن از نگاه میرمهدی تاثیرات منفی بر بازار خواهد گذاشت:

«بارها اعلام کرده‌ام که تحریم‌های آمریکایی روی کشورمان تاثیری ندارد بلکه خود تحریمی‌هایی که در کشور انجام می‌شود، کشور را نابود خواهد کرد. قاطعانه می‌گویم که آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند چون ایرانی‌ها آنقدر زرنگ هستند که کالاهای تحریم شده و ممنوع را به راحتی وارد می‌کنند و اجازه نمی‌دهند که حتی یک ساعت در واردات کالا اختلالی ایجاد شود. اما خود تحریمی‌ها ضربه بسیار بزرگی به کشور وارد می‌کند.»

خرید بلیط هواپیما مستر بلیط
برچسب ها

مطالب مرتبط

اتحادیه فناوران رایانه تهران برای آزادی واردکنندگان موبایل به قوه قضاییه نامه نوشت

ریاست اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران در ماه اخیر نامه‌های سرگشاده‌ای را به مقامات و بخش‌های مختلف حاکمیتی نوشته و از آنها خواسته که برای نجات صنعت ICT کشور و بازار این صنعت دست به کار شوند، در آخرین این نامه‌ها، «مهدی میرمهدی» به قوه قضاییه نامه نوشته و خواستار آزادی واردکنندگان موبایل شده است.«مهدی... ادامه مطلب

رییس اتحادیه فناوران رایانه: دولت مراقب ایجاد رانت در بازار تلفن همراه باشد

همانطور که می دانید قرار است بالاخره گوشی های بازمانده در گمرک ذره ذره وارد مارکت موبایل کشور شود و از روز شنبه این اتفاق رخ داده است، برخی از کارشناسان اما نگران این هستند که عرضه این موبایل‌ها بدون برنامه ریزی صورت می‌گیرد و ممکن است در این بازاری که تقاضای موبایل به شدت... ادامه مطلب

تکذیب یک خبر: محدودیتی در عرضه موبایل نیست

بازار تلفن همراه که با نوسانات نرخ دلار، افزایش قیمت را تجربه کرد همچنان درگیر برخی حواشی است و هنوز خبری از ورود تلفن‌های توقیفی که با ارز ۴۲۰۰ تومانی خریداری شده بودند نیست.چند روز قبل خبری مبنی بر این‌که یک برند خاص تلفن همراه، تنها با کارت ملی و مشخصات ثبت شده خریدار قابل... ادامه مطلب

انتقاد رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران از بازداشت واردکنندگان موبایل

بعد از لیستی که توسط جهرمی منتشر شد و درباره واردکنندگان موبایل با ارز دولتی شفافسازی‌هایی صورت گرفت، دادگاهی نیز برای این افراد تشکیل شده که در مراحل آغازین خود به سر می‌برد. گرچه وزیر ارتباطات در مصاحبه تلویزیونی خود افشا کرد که برخی از افراد دستگیر شده، سرکرده اصلی شرکت‌های متخلف نیستند ولی دادگاه‌ها... ادامه مطلب

فعالان حوزه سخت افزار می‌توانند به رشد ارزهای مجازی در کشور کمک کنند

با وجود اینکه خرید و فروش ارزهای مجازی کماکان در کشور ممنوع است ولیکن فروش و تجهیزات استخراج این نوع ارزها با مشکل مواجه نیست و بسیاری از سایت‌ها و فروشگاه‌های فیزیکی قطعات مخصوص به این کار و یا ریگ‌ (کامپیوترهای مخصوص استخراج ارزهای مجازی) را به راحتی در دسترس عموم قرار می‌دهند. رییس اتحادیه... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x