دبیر شورای عالی فضای مجازی: هاتگرام و طلاگرام از تلگرام مستقل شده‌اند

دبیر شورای عالی فضای مجازی: هاتگرام و طلاگرام از تلگرام مستقل شده‌اند

دبیر شورای عالی فضای مجازی در حاشیه همایش رسانه‌های نوین اجتماعی خبر داده که دو پیام رسان هاتگرام و تلگرام طلایی به طور موقت از حالت کلاینت‌های فارسی تلگرام خارج شده‌اند و بصورت آزمایشی مستقل شده‌اند. «ابوالحسن فیروزآبادی» دلیل فعالیت این دو پلتفرم تا کنون را کوچ ذره ذره کاربران ایرانی از تلگرام به مدل‌های بومی اعلام کرده و این دوره را دوره گذر نامیده است؛ دوره‌ای که به گفته او رو به پایان است.

فیروز آبادی تایید کرده که دو شبکه هاتگرام و طلاگرام (تلگرام طلایی) گزارش داده‌اند که در حال حاضر به طور آزمایشی مستقل شده‌اند و از تلگرام جدا شده‌اند اما پیاده‌سازی کامل این موضوع هنوز امکان پذیر نیست:

«این استقلال به صورت آزمایشگاهی بوده و پیاده‌سازی کامل آن، نیازمند سخت‌افزارها و تجهیزات مانند دیتاسنتر و سرور است که امیدواریم در مهلت تعیین شده، کاملاً اجرایی شود.»

هاتگرام و طلاگرام

فیروزآبادی تأکید داشته که تصمیم برای فعالیت دو شبکه هاتگرام و طلاگرام، از سمت مقام قضایی انجام شده و ادامه فعالیت آنها نیز با تصمیم‌گیری قضایی انجام می‌شود. البته او اذعان داشت که در این زمینه نظر مرکز ملی فضای مجازی نیز پرسیده شده است و آنها در این زمینه مشاوراتی را ارائه داده‌اند.

او در خصوص انتشار برخی اخبار مبنی بر تصمیم مجدد برای لغو فیلتر تلگرام هم گفته که این موضوع از سمت مرکز ملی فضای مجازی مطرح نشده است:

«بعید به نظر می‌آید که قوه قضائیه نیز برنامه‌ای برای لغو فیلتر تلگرام داشته باشد و نظرش درباره فعالیت تلگرام در کشور تغییر کند.»

هاتگرام و طلاگرام

او در خاتمه صحبت‌هایش از شل کار کردن دستگاه‌های فیلترینگ وزارت ارتباطات نیز انتقاد کرده است و اظهار داشته که اعمال فیلتر و اختلال روی فیلتر‌شکن‌ها به درستی انجام نمی‌شود.

پیش از این تلگرام طلایی و هاتگرام قرار بود تا شهریورماه ۹۷ فعال بمانند و سپس به آنها مهلت دوباره‌ای از سوی قوه قضاییه داده شد که بتوانند تا پایان آذرماه فعالیت خود را ادامه دهند. حال با نزدیک شدن به پایان پاییز سال جاری و جداشدن این دو مجموعه از بستر تلگرام، به نظر می‌رسد این دو پیام رسان پرکاربرد در بین کاربران ایرانی که بارها هم توسط وزارت ارتباطات به عدم امنیت‌شان اشاره شده، کماکان در دسترس عموم قرار بگیرند.

نظرات ۱۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato