ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

خودرو

مقایسه تایرهای زمستانی و تایرهای چهار فصل در شرایط رانندگی روی سطوح لغزنده [تماشا کنید]

با فرا رسیدن روزهای سرد سال و بارش باران و برف، شرایط جاده ها تغییر پیدا کرده و رانندگان باید با تمرکز بیشتر به عبور و مرور در خیابان ها و جاده ها بپردازند. آماده ...

سعید علیپور
نوشته شده توسط سعید علیپور | ۱ آذر ۱۳۹۷ | ۲۱:۰۰

با فرا رسیدن روزهای سرد سال و بارش باران و برف، شرایط جاده ها تغییر پیدا کرده و رانندگان باید با تمرکز بیشتر به عبور و مرور در خیابان ها و جاده ها بپردازند. آماده سازی خودرو و استفاده از تجهیزات مناسب برای تردد در مسیرهای لغزنده دیگر موضوعی است که بیش از پیش نیاز به توجه دارد.

تایرهای زمستانی یکی از این موارد به شمار می روند که می توانند نقش بسیار مثبتی در افزایش ایمنی داشته باشند. این تایرها به دلیل جنس و شکل آج ها چسبندگی بهتری را به ارمغان آورده و احتمال سر خوردن وسایل نقلیه را کاهش می دهند.

اما در این بین هستند برخی افرادی که معتقدند خودروهای امروزی به ویژه کراس اوورهای دو دیفرانسیل به خاطر تجهیز به انواع سیستم های ایمنی از جمله کنترل چسبندگی، کنترل پایداری و ترمز ABS نیازی به تایرهای زمستانی ندارند.

Winter Tires vs. All-Season Tires

برای نشان دادن نقش تایرهای زمستانی در کمک به هدایت و کنترل راحت تر خودرو در مسیرهای پوشیده از برف و یخ، دست اندرکاران شرکت Tire Rack با انجام تست هایی جالب، دو ویدیوی تماشایی تولید کرده اند.

در این تست ها که می توانید ویدیوهای مربوطه را در انتهای مطلب مشاهده فرمایید، عملکرد دو دستگاه شاسی بلند تویوتا RAV4 با تجهیزاتی مشابه بر روی سطحی لغزنده ارزیابی می شود. تنها تفاوت این دو خودرو به نوع تایرها محدود است که یکی از آنها از تایرهای چهارفصل و دیگری از تایرهای زمستانی بهره می برد.

آزمایش چسبندگی بهتر در حین شتابگیری یکی از آیتم هایی است که Tire Rack اجرا کرده، در این آیتم تویوتا RAV4 مجهز به تایرهای زمستانی به طور محسوسی عملکرد بهتری از خود به نمایش می گذارد. طبق انتظار در آیتم مربوط به ترمزگیری نیز باز هم این مدل وضعیت مطلوب تری داشته و در مقایسه با مدل مجهز به تایرهای چهار فصل در مسافتی بسیار کوتاهتر متوقف می شود.

8389e32b-winter-tire-comparison-e1542668743582

عبور از پیچ دیگر تستی است که Tire Rack با انجام آن برتری تایرهای زمستانی در مقابل نمونه های چهار فصل را به رخ کشیده؛ در این تست هم RAV4 دارای تایرهای زمستانی به خاطر چسبندگی بهتر، به راحتی از پیچ 90 درجه عبور می کند، حال آنکه مدل مجهز به تایرهای چهار فصل با سر خوردن از مسیر منحرف می شود.

به غیر از تویوتا RAV4، این تست ها بر روی دو دستگاه کمری هم پیاده سازی شده اند که با وجود تفاوت در سیستم انتقال قدرت، نتایج کمابیش مشابه بوده اند. همانطور که می دانید سدان کمری فقط به صورت دیفرانسیل جلو و شاسی بلند RAV4 با سیستم دو دیفرانسیل عرضه می شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (2 مورد)
  • min
    min | ۳ آذر ۱۳۹۷

    بجای مدل تایر، بدنیست یه نگاه به قیمت تایرها بندازید!

  • dark season
    dark season | ۲ آذر ۱۳۹۷

    نویسنده عزیز ممنون از مقاله ولی شما مگر داخل ایران زندگی نمی‌کنی؟؟خبر از قیمت لاستیک داری؟ چجوری دو جفت لاستیک با عاج زمستانی هم بخریم؟؟؟؟؟

مطالب پیشنهادی