آیا پیشرفت تکنولوژی منجر به نابودی بشریت خواهد شد؟

تکنولوژی خدمات زیادی به بشریت کرده اما بدون شک پیشرفت آن باعث نگرانی‌هایی هم هست و حتی می‌تواند منجر به نابودی بشریت شود. مقاله‌ای جدید به ارتباط بین پیشرفت تکنولوژی و نابودی انسان‌ها پرداخته است.

در این مقاله که با عنوان «فرضیه‌ی جهان آسیب پذیر» منتشر شده روی خطرات احتمالی که ممکن است تکنولوژی بشریت را با آن مواجه کند در ابعادی گسترده صحبت کرده است.

در حالی که بشر همین حالا هم فناوری‌هایی را تولید و استفاده کرده که تاثیرات بسیار مخربی در دنیا داشته -مثل سلاح‌های هسته‌ای- اما دلیل عدم استفاده‌ی مداوم از این فناوری‌های مخرب، هزینه‌های بالا و نایاب کمیاب بودن مواد اولیه‌ی آن‌هاست. این مقاله اشاره می‌کند که عدم نابودی انسان‌ها از خوش شانسی بشریت است.

malltina

در این مقاله «جان بوستروم» توضیح می‌دهد که هنوز انسان به تکنولوژی مورد نیاز برای نابودی بشریت دست نیافته است. به عبارتی دیگر تکنولوژی که ما را به قول بوستروم وارد «جهان آسیب پذیر» نماید.

بنابر عقیده‌ی رئیس موسسه آینده‌ی بشریت، انسان‌ها تا به امروز به فناوری‌هایی دست یافته‌اند که برای جوامع مفید بوده. او این فناوری‌های مفید را بیرون کشیدن توپ‌های سفید از یک گلدان خیالی می‌داند و فناوری‌هایی مثل سلاح هسته‌ای را توپ خاکستری نامیده است.

اما همچنین بر این باور است که درون این گلدان، توپ سیاه هم وجود دارد. توپ سیاه همان تکنولوژی خواهد بود که ما را به نابودی نزدیک می‌نماید. وی بر این عقیده است که دلیل پیدا نکردن توپ سیاه به این خاطر نیست که ما در پیشرفت تکنولوژی محتاطانه عمل کرده‌ایم، بلکه به این خاطر است که خوش شانس بوده‌ایم که توپ‌های خارج شده از این گلدان سیاه نبودند.

«بوستروم» بر این عقیده است که یک توپ سیاه می‌تواند فناوری خاصی باشد که طی آن می‌توان انرژی بسیار شدیدی را آزاد کرد. این موضوع می‌تواند یک هک بیولوژیکی باشد که یک فرد بتواند باعث ایجاد یک بیماری بزرگ در دنیا شود.

بوستروم برای توضیح بیشتر به سراغ مثال‌های تاریخی می‌رود و در این بین به تولید بمب اتم اشاره می‌کند. او بر این عقیده است که تنها دلیل عدم استفاده‌ی بیش از حد از بمب اتم، هزینه‌ی زیاد و کمیاب بودن مواد اولیه برای ساخت آن است.

کافیست بشریت به تکنولوژی دست پیدا کند که بتوان به سادگی از آن برای تولید فناوری‌های ضد انسانی استفاده کرد. آنگاه توپ‌های سیاه به سرعت از کوزه خارج خواهند شد.

این مقاله بر این عقیده است که در حال حاضر فاصله‌ی زیادی با این شرایط داریم، اما هدف اصلی آن این است که به دشوار بودن مدیریت تکنولوژی در صورتی که توپ سیاه از کوزه‌ی شانس بیرون بیاید اشاره کند.

اما سوال اساسی اینجاست که باید چه کار کنیم تا جلوی رسیدن به این شرایط را بگیریم. بوستروم در این مقاله می‌گوید راه حل اینجاست که با مدیریت قوی و اعمال نظارت شدید بر حکومت‌های دنیا جلوی دستیابی به توپ سیاه را بگیریم.

مطالب مرتبط

ایرانسل برنده جایزه سال تحول دیجیتال ایران شد

ایرانسل «جایزۀ سال تحول دیجیتال ایران»، تندیس زرین رهبری دیجیتال، تندیس زرین زبدگی دیجیتال و تندیس برنزی نوآوری دیجیتال را در چهارمین دورۀ ارزیابی ملی تحول دیجیتال به دست آورد.در مراسم پایانی این ارزیابی که عصر سه‌شنبه، 14 مرداد ماه 1399 در دانشکدۀ مدیریت دانشگاه تهران به دلیل لزوم موازین بهداشتی با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی... ادامه مطلب

جریمه وزارت ارتباطات برای اپراتورهای متخلف سنگین‌تر شد

کمیسیون تنظیم مقررات، در مصوبه‌ای که امروز در دولت تصویب شد، اپراتورها را ملزم به توجه به اخطار سازمان تنظیم و بازگرداندن وجوه بسته‌های اینترنت به کاربران کرد؛ نکته مهم این مصوبه اینجاست که حالا وزارت ارتباطات می‌تواند در ازای هر روز تاخیر تا سقف یک دهم درصد از درآمد ناخالص سالیانه‌ی اپراتورها، آن‌ها را... ادامه مطلب

هکرهای منتسب به ایران برای اولین بار در یک حمله سایبری از DoH استفاده کردند

یک گروه هک منتسب به ایران موسوم به Oilrig به اولین گروه هک شناخته شده‌ای تبدیل شد که از پروتکل DNS-over-HTTPS یا DoH در حملاتش استفاده می‌کند.«Vincente Diaz»، از تحلیلگران بدافزار برای آنتی ویروس کسپرسکی می‌گوید گروه هک Oilrig ماه می سال جاری میلادی ابزار جدیدی را به مجموعه ابزارهای خود اضافه کرده است. به... ادامه مطلب

مدیرعامل همراه اول: درآمد ما از اینترنت موبایل تغییری نداشته است

مدیرعامل همراه اول در نامه‌ای به رئیس اداره نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار، در خصوص تغییرات اخیر بسته‌های اینترنت همراه اول توضیحاتی داد و تاکید کرد در این تغييرات، هيچگونه نقض مصوبات سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويی يا تخلفی صورت نپذيرفته و این تغییر حتی باعث افزایش درآمد همراه اول نیز نشده... ادامه مطلب

پلیس فتا: فعالیت لایکی در ایران ممنوع است؛ مسئولیت نظرات کاربران با صاحب اکانت است

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا اعلام کرده که فعالیت اپلیکیشن لایکی در ایران ممنوع است و مارکت‌های داخلی مجاز به ارائه این اپلیکیشن نیستند.اپلیکیشن لایکی یکی از جدیدترین شبکه‌های اجتماعی به شمار می‌رود که در همراستا با محبوبیت تیک تاک در دنیا محبوب شده و نوجوانان و جوانان بسیاری... ادامه مطلب

وزارت ارتباطات برای برخورد با اپراتورها اختیارات بیشتری از دولت می‌گیرد

وزیر ارتباطات پس از یک غیبت طولانی در شبکه‌های اجتماعی امروز در گفتگویی با صداوسیما از آخرین وضعیت پیگیری افزایش قیمت بسته‌های اینترنت موبایل گفت.امروز ۱۳ مرداد ماه درست یک ماه از افزایش قیمت و حذف برخی از بسته‌های دو اپراتور همراه اول و ایرانسل (در اپلیکیشن‌ها و نه سایت این اپراتورها) می‌گذرد و با وجود... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟