واکنش ترامپ به گزارش کنگره از تغییرات اقلیمی آمریکا: باور نمی کنم

روز گذشته اعضای کابینه دونالد ترامپ آخرین گزارش خود از اثرات تغییرات اقلیمی در آمریکا را تسلیم وی کردند و درست همانطور که انتظار می رفت ترامپ این گزارش را نپذیرفت و اینطور اظهار داشت:

نه باور نمی کنم.

رئیس جمهور آمریکا در واقع گزارشی را رد کرد که با تلاش بیش از ۳۰۰ دانشمند فعال در حوزه تغییرات اقلیمی و ۱۳ نهاد و سازمان دولتی آمریکا تهیه شده بود.

این گزارش که ترامپ اعلام داشته «بخشی از آن را خوانده» هشدار می دهد تغییرات اقلیمی نتنها به اثرگذاری روی شرایط جوی ادامه می دهند و سلامت جهانیان را تهدید می کند بلکه همه ساله صدها میلیارد دلار خسارت را به اقتصاد آمریکا وارد می کند.

زمانی که خبرنگاران در خارج از کاخ سفید پیرامون این اثر مخرب روی اقتصاد آمریکا از ترامپ سوال کردند او اینچنین پاسخ داد:

باور نمی کنم.

درست مانند گزاراشات متعدد قبلی از جمله آنچه پیشتر سازمان ملل متحد در ماه های گذشته منتشر کرد این پژوهش با تکیه بر شواهدی گسترده ی به دست آمده اشاره می کند که فعالیت های انسانی اصلی ترین عامل گرمایش زمین هستند.

طیق این گزارش فعالیت های انسانی اصلی ترین عامل در گرمایش زمین هستند

جالب اینکه ترامپ بعد از مطرح شدن این پرسش ها ضمن انحراف افکار عمومی از نقش آمریکا در تغییرات اقلیمی، تولید این تصاعدات را به کشورهای دیگر نسبت داد و اینطور به خبرنگاران گفت که آمریکا پاک ترین کشوری است که زمین تا به حال به خود دیده.

شما باید چین، ژاپن و تمام آسیا و تمامی کشورهای دیگر را هم در نظر بگیرید در حالی که گزارش فقط خطاب به کشور ماست. در حال حاضر ما در پاک ترین وضعیتی که تا به حال داشته به سر می بریم و این خیلی برای من اهمیت دارد. هرچند اگر ما پاک باشیم اما هر نقطه دیگری از زمین آلوده باشد این مساله ابدا خوب نیست. پس من می خواهم که آب پاک باشد و هوا پاک باشد. این مساله خیلی مهم است.

ترامپ ممکن است بگوید به آب و هوای پاک علاقه دارد اما انگار هیچ تمایلی برای سیاست گذاری در این باره و کاهش تصاعدات ندارد و ترجیحش این است که در عوض از سوخت های فسیلی حمایت نماید.

اثرات تغییرات اقلیمی

طبق این گزارش اینکه آمریکا چگونه به تصاعدات گازهای گلخانه ای واکنش نشان دهد می تواند تاثیری عمیق در آینده زمین بگذارد.

گفتنی است اثرات تغییرات اقلیمی همین حالا هم در ایالات متحده آمریکا احساس می شوند و پیش بینی شده که این اثرات در آینده نزدیک حتی وخامت بیشتری پیدا کنند. اما شدت این اثرات تا حدود زیادی به اقداماتی بستگی خواهد داشت که برای کاهش تصاعدات گازهای گلخانه ای صورت می گیرند. علاوه بر این چگونگی انطباق یافتن با تغییراتی که قرار است در آینده رخ دهند هم در این موضوع دخیل خواهد بود.

البته عدم حمایت ترامپ از این گزارش هم چندان عجیب نیست و او پیشتر عدم علاقمندی اش به مبحث تغییرات اقلیمی را نشان داده بود و این سخنان را میتوان همراستا با گفته های قبلی اش دانست که تغییرات اقلیمی را یک دروغ خوانده بود و حتی پیمان پاریس در این رابطه را هم ترک کرد. او بعدها حرف هایش را مورد بازنگری قرار داده بود و اظهار داشت که فکر نمی کنم این یک دروغ باشد.

مطالب مرتبط

کاهش قابل توجه اکسیژن در اقیانوس ها، حیات آبزیان را به خطر انداخته است

احتمالاً می دانید که به خاطر انتشار گازهای گلخانه ای، دمای کره زمین روز به روز افزایش می یابد، اما شاید از اثرات جانبی آن اطلاع نداشته باشید، مثلاً اینکه اکسیژن موجود در اقیانوس ها طی چند دهه گذشته تا حد زیادی کاهش یافته است. تیمی از دانشمندان آلمانی با بررسی داده های مربوط به بازه ای... ادامه مطلب

ترامپ دستورالعمل چهارم در خصوص نیروی فضایی آمریکا را امضا کرد

بعد از هفته‌ها گمانه زنی روز گذشته دونالد ترامپ بالاخره دستورالعمل چهارم سیاست فضایی آمریکا را در جریان جنشی در کاخ سفید به امضا رساند؛ سندی که نشان می دهد چطور دولت وی می خواهد نیروی فضایی آمریکا را راه اندازی کند. مایک پنس معاون ترامپ در سخنرانی ماه اوت خود در رابطه با نیروی فضایی... ادامه مطلب

داروی محبوب ترامپ برای پیشگیری از ریزش مو و فواید آن در جلوگیری از سرطان

گروهی از دانشمندان کره ای به تازگی دریافته اند که داروی ضد ریزش موی «فیناستراید» علاوه بر کاربرد اصلی خود، در کاهش ریسک ابتلا به سرطان پروستات نیز مؤثر است. داروی مورد بحث که اتفاقاً دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا نیز از آن استفاده می کند، سطح «پادتن ویژه پروستات» یا PSA (که ارتباط مستقیمی با... ادامه مطلب

موج های گرمای کُشنده جان آیندگان را تهدید می کنند

براساس پژوهشی که نتایج آن امروز در نشریه Nature Climate Change (یا تغییرات اقلیمی طبیعی) منتشر شد، موج های گرمای کشنده در آینده بیشتر از هر زمان دیگری تناوب پیدا می کنند. طبق این پژوهش، هم اکنون حدود 30 درصد از جهان، دست کم 20 روز از سال گرمای کشنده را تجربه می کند، اما اگر... ادامه مطلب

برای اولین بار از سال 1988، حفره لایه ازن قطب جنوب به کوچکترین اندازه رسید

به تازگی محققان ناسا اعلام کرده اند در شهریور تا مهر ماه سال جاری، اندازه حفره لایه اُزُن در قطب جنوب به کوچکترین حد خود از سال 1988 تا کنون رسیده. در کنار این اتفاق خوشایند، دلیل آن کمی عجیب به نظر می رسد. در ادامه با دیجیاتو باشید تا این موضوع را تشریح کنیم. بر... ادامه مطلب

شهاب سنگِ عامل انقراض دایناسورها موجب گرمایش 100 هزار ساله زمین شده است

تحلیل های جدید مشخص کرده اند که در زمان برخورد شهاب سنگ چیکشلوب در حدود 65 میلیون سال پیش، دمای زمین به طور ناگهانی افزایش یافته است. این یافته بینش جدیدی را به محققان داده که بر اساس آن می توانند اتفاقاتی که در اثر تغییرات ناگهانی شرایط اقلیمی می افتند را شناسایی کنند. زمانی که شهاب سنگ چیکشِلوب... ادامه مطلب

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x