واکنش ترامپ به گزارش کنگره از تغییرات اقلیمی آمریکا: باور نمی کنم

روز گذشته اعضای کابینه دونالد ترامپ آخرین گزارش خود از اثرات تغییرات اقلیمی در آمریکا را تسلیم وی کردند و درست همانطور که انتظار می رفت ترامپ این گزارش را نپذیرفت و اینطور اظهار داشت:

نه باور نمی کنم.

رئیس جمهور آمریکا در واقع گزارشی را رد کرد که با تلاش بیش از ۳۰۰ دانشمند فعال در حوزه تغییرات اقلیمی و ۱۳ نهاد و سازمان دولتی آمریکا تهیه شده بود.

این گزارش که ترامپ اعلام داشته «بخشی از آن را خوانده» هشدار می دهد تغییرات اقلیمی نتنها به اثرگذاری روی شرایط جوی ادامه می دهند و سلامت جهانیان را تهدید می کند بلکه همه ساله صدها میلیارد دلار خسارت را به اقتصاد آمریکا وارد می کند.

زمانی که خبرنگاران در خارج از کاخ سفید پیرامون این اثر مخرب روی اقتصاد آمریکا از ترامپ سوال کردند او اینچنین پاسخ داد:

باور نمی کنم.

درست مانند گزاراشات متعدد قبلی از جمله آنچه پیشتر سازمان ملل متحد در ماه های گذشته منتشر کرد این پژوهش با تکیه بر شواهدی گسترده ی به دست آمده اشاره می کند که فعالیت های انسانی اصلی ترین عامل گرمایش زمین هستند.

طیق این گزارش فعالیت های انسانی اصلی ترین عامل در گرمایش زمین هستند

جالب اینکه ترامپ بعد از مطرح شدن این پرسش ها ضمن انحراف افکار عمومی از نقش آمریکا در تغییرات اقلیمی، تولید این تصاعدات را به کشورهای دیگر نسبت داد و اینطور به خبرنگاران گفت که آمریکا پاک ترین کشوری است که زمین تا به حال به خود دیده.

شما باید چین، ژاپن و تمام آسیا و تمامی کشورهای دیگر را هم در نظر بگیرید در حالی که گزارش فقط خطاب به کشور ماست. در حال حاضر ما در پاک ترین وضعیتی که تا به حال داشته به سر می بریم و این خیلی برای من اهمیت دارد. هرچند اگر ما پاک باشیم اما هر نقطه دیگری از زمین آلوده باشد این مساله ابدا خوب نیست. پس من می خواهم که آب پاک باشد و هوا پاک باشد. این مساله خیلی مهم است.

ترامپ ممکن است بگوید به آب و هوای پاک علاقه دارد اما انگار هیچ تمایلی برای سیاست گذاری در این باره و کاهش تصاعدات ندارد و ترجیحش این است که در عوض از سوخت های فسیلی حمایت نماید.

اثرات تغییرات اقلیمی

طبق این گزارش اینکه آمریکا چگونه به تصاعدات گازهای گلخانه ای واکنش نشان دهد می تواند تاثیری عمیق در آینده زمین بگذارد.

گفتنی است اثرات تغییرات اقلیمی همین حالا هم در ایالات متحده آمریکا احساس می شوند و پیش بینی شده که این اثرات در آینده نزدیک حتی وخامت بیشتری پیدا کنند. اما شدت این اثرات تا حدود زیادی به اقداماتی بستگی خواهد داشت که برای کاهش تصاعدات گازهای گلخانه ای صورت می گیرند. علاوه بر این چگونگی انطباق یافتن با تغییراتی که قرار است در آینده رخ دهند هم در این موضوع دخیل خواهد بود.

البته عدم حمایت ترامپ از این گزارش هم چندان عجیب نیست و او پیشتر عدم علاقمندی اش به مبحث تغییرات اقلیمی را نشان داده بود و این سخنان را میتوان همراستا با گفته های قبلی اش دانست که تغییرات اقلیمی را یک دروغ خوانده بود و حتی پیمان پاریس در این رابطه را هم ترک کرد. او بعدها حرف هایش را مورد بازنگری قرار داده بود و اظهار داشت که فکر نمی کنم این یک دروغ باشد.

مطالب مرتبط

توییت ترامپ به خاطر ارسال ویدیوی دستکاری شده برچسب گذاری شد

توییتر پنج شنبه شب یکی از ویدیو توییت‌های دونالد ترامپ را به عنوان «رسانه دستکاری شده» برچسب گذاری کرد. توییتر با این کار برای سومین بار در طول یک ماه علیه ترامپ وارد عمل شد و تنش را وارد مرحله جدیدی کرد.دونالد ترامپ چند ساعت قبل ویدیویی یک دقیقه‌ای ارسال کرد که در آن کودکی... ادامه مطلب

بحران اقلیمی در سیبری احتمالا گرم ترین سال تاریخ را رقم خواهد زد

محققان نسبت به موج گرمای طولانی مدت در سیبری هشدار داده‌اند. افزایش بی سابقه دما در این منطقه به آتش سوزی جنگل‌ها، نشت گازوئیل و افزایش کرم‌های ابریشم نسبت داده شده است.با وجود کاهش موقتی انتشار گاز کربن به خاطر دنیاگیری ویروس کرونا، افزایش دما در سیبری به تنهایی زمین را به ثبت رکورد گرم... ادامه مطلب

روسیه از واکنش «هیستریک» ترامپ به پرتاب موفق اسپیس ایکس انتقاد کرد

سازمان فضایی روسیه از رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، دونالد ترامپ به علت واکنش بیش از حد هیجانی خود به پرتاب موفق فضانوردان ناسا توسط اسپیس ایکس از خاک این کشور انتقاد کرد. این سازمان در کنار انتقاد از ترامپ، از ایجاد راه جدیدی برای سفر به فضا ابراز خرسندی کرده است.چهارشنبه هفته پیش ناسا... ادامه مطلب

ترامپ: مطمئن هستم منشاء کرونا ویروس آزمایشگاهی در ووهان چین است

روز گذشته کمیته اطلاعاتی آمریکا اعلام کرده که ویروس کرونا ساخته دست بشر نیست و در نتیجه دستکاری ژنتیکی به وجود نیامده است. با این حال دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا ضمن مخالفت با این بیانیه بار دیگر اتهامات قبلی خود در خصوص چین را مطرح کرد و مدعی شد شواهدی در دست دارد که... ادامه مطلب

نقش محدود جنگل‌های بالغ در جذب دی اکسید کربن و جلوگیری از گرمایش جهانی

جنگل‌ها به عنوان یکی از بزرگترین جذب کنندگان دی اکسید کربن در سطح جهانی شناخته می‌شوند. در حالی که بسیاری از نقش آن‌ها برای جلوگیری از گرمایش جهانی می‌گویند، بر اساس تحقیقی جدید، جنگل‌های بالغ در زمینه جذب CO2 محدودیت‌هایی دارند.محققان در دانشگاه وسترن سیدنی در آزمایش خود به شواهد جدیدی دست پیدا کرده‌اند که به... ادامه مطلب

فرمان اجرایی ترامپ برای استخراج منابع ماه توسط شرکت های آمریکایی

مدتهاست که بشر تنها یک رویای مشترک دارد: به ماه برود و سپس از طریق آن قدم به سیارات دیگر بگذارد. روز دوشنبه این هفته دونالد ترامپ پای را از این هدف نیز فراتر گذاشت و با امضای یک فرمان اجرایی به جهانیان اعلام کرد که آمریکا قصد دارد استخراج منابع ماه را آغاز کند... ادامه مطلب

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟