دیجیاتو خبرنگار استخدام می‌کند

واکنش ترامپ به گزارش کنگره از تغییرات اقلیمی آمریکا: باور نمی کنم

روز گذشته اعضای کابینه دونالد ترامپ آخرین گزارش خود از اثرات تغییرات اقلیمی در آمریکا را تسلیم وی کردند و درست همانطور که انتظار می رفت ترامپ این گزارش را نپذیرفت و اینطور اظهار داشت:

نه باور نمی کنم.

رئیس جمهور آمریکا در واقع گزارشی را رد کرد که با تلاش بیش از ۳۰۰ دانشمند فعال در حوزه تغییرات اقلیمی و ۱۳ نهاد و سازمان دولتی آمریکا تهیه شده بود.

این گزارش که ترامپ اعلام داشته «بخشی از آن را خوانده» هشدار می دهد تغییرات اقلیمی نتنها به اثرگذاری روی شرایط جوی ادامه می دهند و سلامت جهانیان را تهدید می کند بلکه همه ساله صدها میلیارد دلار خسارت را به اقتصاد آمریکا وارد می کند.

زمانی که خبرنگاران در خارج از کاخ سفید پیرامون این اثر مخرب روی اقتصاد آمریکا از ترامپ سوال کردند او اینچنین پاسخ داد:

باور نمی کنم.

درست مانند گزاراشات متعدد قبلی از جمله آنچه پیشتر سازمان ملل متحد در ماه های گذشته منتشر کرد این پژوهش با تکیه بر شواهدی گسترده ی به دست آمده اشاره می کند که فعالیت های انسانی اصلی ترین عامل گرمایش زمین هستند.

طیق این گزارش فعالیت های انسانی اصلی ترین عامل در گرمایش زمین هستند

جالب اینکه ترامپ بعد از مطرح شدن این پرسش ها ضمن انحراف افکار عمومی از نقش آمریکا در تغییرات اقلیمی، تولید این تصاعدات را به کشورهای دیگر نسبت داد و اینطور به خبرنگاران گفت که آمریکا پاک ترین کشوری است که زمین تا به حال به خود دیده.

شما باید چین، ژاپن و تمام آسیا و تمامی کشورهای دیگر را هم در نظر بگیرید در حالی که گزارش فقط خطاب به کشور ماست. در حال حاضر ما در پاک ترین وضعیتی که تا به حال داشته به سر می بریم و این خیلی برای من اهمیت دارد. هرچند اگر ما پاک باشیم اما هر نقطه دیگری از زمین آلوده باشد این مساله ابدا خوب نیست. پس من می خواهم که آب پاک باشد و هوا پاک باشد. این مساله خیلی مهم است.

ترامپ ممکن است بگوید به آب و هوای پاک علاقه دارد اما انگار هیچ تمایلی برای سیاست گذاری در این باره و کاهش تصاعدات ندارد و ترجیحش این است که در عوض از سوخت های فسیلی حمایت نماید.

اثرات تغییرات اقلیمی

طبق این گزارش اینکه آمریکا چگونه به تصاعدات گازهای گلخانه ای واکنش نشان دهد می تواند تاثیری عمیق در آینده زمین بگذارد.

گفتنی است اثرات تغییرات اقلیمی همین حالا هم در ایالات متحده آمریکا احساس می شوند و پیش بینی شده که این اثرات در آینده نزدیک حتی وخامت بیشتری پیدا کنند. اما شدت این اثرات تا حدود زیادی به اقداماتی بستگی خواهد داشت که برای کاهش تصاعدات گازهای گلخانه ای صورت می گیرند. علاوه بر این چگونگی انطباق یافتن با تغییراتی که قرار است در آینده رخ دهند هم در این موضوع دخیل خواهد بود.

البته عدم حمایت ترامپ از این گزارش هم چندان عجیب نیست و او پیشتر عدم علاقمندی اش به مبحث تغییرات اقلیمی را نشان داده بود و این سخنان را میتوان همراستا با گفته های قبلی اش دانست که تغییرات اقلیمی را یک دروغ خوانده بود و حتی پیمان پاریس در این رابطه را هم ترک کرد. او بعدها حرف هایش را مورد بازنگری قرار داده بود و اظهار داشت که فکر نمی کنم این یک دروغ باشد.

مطالب مرتبط

معاون ترامپ خطاب به ناسا: به هر قیمتی شده باید فضانوردان را به ماه برگردانید

مایک پنس، معاون ریاست جمهوری آمریکا اعلام کرد که این کشور باید تا پنج سال آینده به ماه بازگردد؛ موضوعی که می‌تواند به یکی از چالش‌های اصلی ناسا طی سال‌های آتی تبدیل شود.پنس در نشستی در مرکز فضایی هانتسویل ایالت آلاباما از واژگانی شبیه به دوران جنگ سرد استفاده کرد: «ما امروز در یک مسابقه... ادامه مطلب

دانشمندان گاز دی‌اکسید کربن را به مواد معدنی تبدیل می‌کنند

پژوهشگران راهی یافته‌اند تا با سرعت بالا مگنزیت، یک ماده معدنی تولید کنند که می‌تواند در طولانی مدت راه‌حل انسان برای کاهش گاز مضر دی‌اکسید کربن موجود در جو باشد.مگنزیت در طبیعت به آهستگی شکل می‌گیرد بنابراین به راحتی نمی‌توان آن را جایگزین راه‌های کاهنده آلودگی دانست اما دانشمندان بالاخره موفق شده‌اند شیوه‌ای را معرفی... ادامه مطلب

کارشناسان نظامی: تغییرات اقلیمی بحران های انسانی عظیمی را به دنبال دارند

تغییرات اقلیمی و اثراتی که این پدیده بر زندگی بشر و موجودات زنده ساکن در زمین دارد، مساله ای بسیار مهم است که در هر گوشه و کنار دنیا به آن پرداخته می شود و سالانه نیز بودجه های هنگفتی از سوی کشورهای مطرح جهان در جهت کاهش آن صرف می گردد.اما آنطور که نشریه... ادامه مطلب

تغییر اقلیم و خطراتی که می آفریند؛ چه می توان کرد؟ [قسمت دوم]

شب گذشته در مورد یک سری از مهم ترین و عمومی ترین سوالات پیرامون مبحث تغییر اقلیم صحبت کردیم و ابعاد و بزرگی این اتفاق ناخوشایند را دیدیم. همه ما باید از آینده شومی که در انتظار خودمان و نسل های بعدی هست نگران باشیم و در جهت اصلاح آن بکوشیم.این بار می خواهیم سوالاتی... ادامه مطلب

نمی توانید برای کاهش اثرات مخرب سوخت های فسیلی، به تعداد کافی درخت بکارید

آیا تا به حال درختی کاشته اید تا احساس بهتری نسبت به محیط زیست پیرامون خود داشته باشید؟ مسلماً کاشت درخت ایده بسیار خوبی است اما شاید تأثیراتش آنقدر که شما فکر می کنید، نباشد.بر اساس نتایجی که دانشمندان با استفاده از مدل های شبیه سازی به دست آورده اند، کاشت تعداد کافی درخت برای... ادامه مطلب

موج های گرمای کُشنده جان آیندگان را تهدید می کنند

براساس پژوهشی که نتایج آن امروز در نشریه Nature Climate Change (یا تغییرات اقلیمی طبیعی) منتشر شد، موج های گرمای کشنده در آینده بیشتر از هر زمان دیگری تناوب پیدا می کنند.طبق این پژوهش، هم اکنون حدود 30 درصد از جهان، دست کم 20 روز از سال گرمای کشنده را تجربه می کند، اما اگر... ادامه مطلب

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x