خودروهای شخصی‌ زیان آور

خودروهای شخصی‌ زیان آور

تا به حال فکر کرده‌ اید چه بخشی از درآمد ماهانه‌ تان صرف داشتن خودروی شخصی می ‌شود؟ یا بهتر بگوییم چطور خودروی مورد علاقه‌ تان می‌ تواند بودجه ماهانه شما را ببلعد؟ برخلاف تصور خیلی‌ ها استفاده از خودروی شخصی برای ترددهای روزانه هزینه سنگینی دارد تا آن‌ جا که استفاده از تاکسی‌ های آنلاین نسبت به خودروهای شخصی به مراتب به صرفه‌ تر است! اگر فرض بگیریم که شما یک خودروی ٢٠۶ تیپ دو و تازه نفس در اختیار دارید که دایم شما را به تعمیرگاه نمی‌ کشاند، برای رفت و آمد به یک مسیر ثابت حداقل چیزی حدود ١٣,۵‌میلیون تومان در‌سال هزینه می‌ کنید. این رقم برای تاکسی ‌های آنلاین حدود ٨ ‌میلیون تومان است و با وسایل حمل ‌و نقل عمومی تنها حدود ٢.۵‌ میلیون تومان هزینه می‌ پردازید. اگر بخواهیم زمانی را که با خودروی شخصی و تاکسی‌ های آنلاین در ترافیک تهران از دست می‌ دهید، به این هزینه‌ ها اضافه کنیم، به راحتی متوجه می ‌شوید که استفاده از خودروی شخصی در تهران بیشتر از آن‌ چه تصور می‌ کنید، به زیانتان است.

هزینه ‌های یک ساله خودروی شخصی

برای نگهداری خودرو در یک سال باید موارد متعددی را در نظر گرفت. نخستین موضوعی که به ذهن خطور می‌ کند و از اهمیت بالایی برخوردار است؛ بیمه است اعم از شخص ثالث و بدنه، اما  بیمه برای مصرف‌ کننده چقدر هزینه دارد؟
هزینه بیمه شخص ثالث برای یک خودروی ٢٠۶ صفر کیلومتر امسال حدود ٢‌ میلیون و ۵٠٠‌ هزار تومان بوده است. اگر بخواهیم عمر خودرو را زیر ٧‌سال در نظر بگیریم و برای خودرو تخفیفی تا ۶‌سال قائل شویم هزینه بیمه تقریبا تا یک‌ میلیون و ۵٠٠- ۶٠٠‌ هزار تومان کاهش دارد. ما در این‌ جا میانگین را ٢ ‌میلیون تومان فرض می ‌کنیم.
شرکت‌ های بیمه ‌ای هزینه ‌ای که برای بیمه بدنه خودرو با پوشش بیمه ‌ای متعارف قرار داده‌ اند بین ۴٠٠ تا ٧٠٠‌ هزار تومان است. ما در این‌ جا میانگین را ۵٠٠‌ هزار تومان در نظر می‌ گیریم.
بخش دیگری از هزینه‌ های داشتن خودروی شخصی که اغلب به چشم نمی ‌آید، به ارزش هر متر از پارکینگ خانه بر می ‌گردد. اگر خودروی شخصی نداشته باشید می‌ توانید این مبلغ را به مجموع رهن سالانه خانه خود اضافه کنید.
به لیست هزینه ‌های خودرویتان هزینه‌ هایی چون عوارض و خلافی، تعمیر و در برخی موارد تصادف را هم در نظر بگیرید. ما در این‌ جا فرض می‌ کنیم تصادفی در‌ سال نخواهید داشت و یک راننده تقریبا قانونمند هستید. هزینه عوارض خودرو چیزی بین ۵٠ تا ۶٠‌هزار تومان برای خودروی ٢٠۶ است. میزان خلافی خودرویتان را هم ٣٠٠ هزار تومان در‌ سال در نظر می‌ گیریم.

فرض می‌ کنیم خودرویتان هیچ مشکل فنی هم ندارد و برای نگهداری آن هزینه تعویض روغن و فیلترها، ضد یخ و سرویس سالانه و تعمیرات جزیی را انجام می ‌دهید. برای مجموع این موارد ۵٠٠‌ هزار تومان هزینه سالانه در نظر می‌ گیریم.
اگر فرض کنیم که شما در ماه ٢ باک ۵٠ لیتری بنزین مصرف می‌ کنید، در ماه ١٠٠ لیتر می‌ شود که با احتساب قیمت لیتری ١٠٠٠ تومان بنزین، در واقع ماهانه ١٠٠‌هزار تومان هزینه بنزین شما می‌ شود. در‌سال هزینه بنزین شما با این میزان مصرف یک‌ میلیون و ٢٠٠‌هزار تومان می‌ شود.
حالا بیایید فهرست این هزینه را جمع بزنیم. مجموع این هزینه‌ ها چیزی حدود ۴ ‌میلیون و ۵٠٠‌ هزار تومان می‌ شود.
پیش از خرید خودرو، یک چشم‌ انداز مالی چند ساله تعریف کنید. یادتان باشد هزینه سالانه نگهداری از سدان‌ های کوچک به مراتب کمتر از سدان‌ های متوسط و بزرگ است. این موضوع در مقایسه سدان‌ ها با خودروهای شاسی‌ بلند نیز صادق است و می ‌تواند در یک بازه ۵ ساله بیشتر از تفاوت قیمتی باشد که میان این خودروها وجود دارد.

سود بانکی پول خودرویتان چقدر می‌ شود؟

هزینه ‌ای که برای خرید خودرویتان انجام می ‌دهید، سرمایه‌ گذاری نیست. زیرا به‌ طور معمول با استهلاک خودرو و افت مدل آن از قیمت آن کاسته می‌ شود. اگر بخواهیم پول خرید خودرو را به چشم سرمایه در نظر بگیریم و آن را در بانک سپرده‌ گذاری کنیم، ببینیم با خرید خودرو چه سودی را سالانه از دست می‌ دهید. اکنون با در نظر گرفتن اینکه قیمت یک دستگاه پژو  ٢٠۶ تیپ دو حدود ۶٠‌میلیون تومان است، اگر بخواهیم این مبلغ را با سود قانونی ١۵‌درصد در یک حساب سپرده یک ساله بخوابانیم، سودی که به آن تعلق می‌ گیرد، چقدر است؟  سود این میزان پول در‌سال حدود ٩‌میلیون تومان است. در واقع شما با خرید یک خودرو ٢٠۶ سالانه ٩‌میلیون تومان سود بانکی را هم از دست می‌ دهید.
در مجموع اگر بخواهیم سود بانکی خواب سرمایه و هزینه‌ های استفاده از خودرو را در نظر بگیریم، سالانه چیزی حدود ١٣‌میلیون و ۵٠٠‌ هزار تومان هزینه رفت و آمد با  خودروی شخصی ‌تان می ‌شود.

هزینه استفاده از تاکسی‌ های آنلاین کمتر از خودروی شخصی

با توجه به این که دنیا هر روز در حال پیشرفت و راحت تر شدن شرایط برای زندگی پیش می رود تاکسی های اینترنتی یکی از بهترین انواع اختراعی بود که می توانست زندگی های امروزی جوامع را تحت تاثیر قرار دهد. حالا فرض کنیم می‌ خواهیم از وسایل حمل‌ و نقل عمومی یا تاکسی‌ های آنلاین استفاده کنیم. در این صورت هزینه‌ های رفت و آمدمان چقدر می‌ شود. اگر  از مرکز شهر مثلا خیابان انقلاب به سمت صادقیه برویم، کرایه تاکسی های آنلاین به‌ طور میانگین در این مسیر چیزی حدود ١٠ تا ١٢‌هزار تومان است. اگر مسیر را رفت و برگشت در نظر بگیریم، روزانه حدود ٢٢‌هزار تومان برای رفت و برگشتتان در نظر بگیرید، ماهانه حدود ۶۶٠‌هزار تومان و سالانه ٧‌میلیون و ٩٢٠‌هزار تومان هزینه رفت و برگشتتان با تاکسی‌ های آنلاین در یک مسیر ثابت است.

وسایل حمل‌ و نقل عمومی کم هزینه ‌ترین مدل تردد

حمل و نقل یکی از مهم ترین ارکان توسعه شهرى است که برای جابجایى مردم و کالاها در بین فضاها و اماکن مختلف جغرافیایى به کار مى رود.
فرض کنیم مسیر انقلاب تا صادقیه را با وسیله نقلیه عمومی طی کنیم. اگر از مبدأ تا ایستگاه مترو با یک کورس تاکسی برویم هزینه یک کورس تاکسی درحال حاضر ١٢٠٠ تومان در تهران است. قیمت بلیت تک سفره مترو ١٠٠٠ تومان است که اگر از بلیت‌ های اعتباری استفاده کنید قیمت برایتان کمتر تمام می‌ شود. ما مبلغ را همان ١٠٠٠ تومان در نظر می‌ گیریم. فرض کنید بعد از پیاده شدن در انقلاب ناچارید تا مقصد یک کورس دیگر تاکسی سوار شوید. برای این مسأله هم ١٢٠٠ تومان در نظر بگیرید. در مجموع کرایه رفت با وسایل حمل‌ و نقل عمومی ٣۴٠٠ تومان تمام می‌ شود. برای مسیر رفت و برگشت روزانه این عدد ۶٨٠٠ تومان تمام می‌ شود که در ماه حدود ٢٠۴‌هزار تومان و در‌سال ٢‌میلیون و ۴۵٠‌هزار تومان برایتان هزینه دارد. در واقع هزینه رفت و آمد به یک مسیر ثابت در تهران با مترو حدود ٢‌میلیون و ۴۵٠‌ هزار تومان در‌سال می‌ شود. گفتنی است هزینه حمل ‌و نقل با اتوبوس‌ های شهری در تهران تقریبا مشابه مترو است.

یک پنجم خودروهای ایران در خیابان‌ های تهران

حالا در شرایطی که چند دو دوتا ساده نشان می‌ دهد که استفاده از خودروهای شخصی در تردد روزانه نه به نفع اقتصاد خانواده‌ هاست و نه به نفع اقتصاد ملی، با این وجود استفاده از خودروی شخصی در تردد ایرانی‌ ها نسبت به تمام مدل‌ های حمل‌ و نقل می‌ چربد و حتی استفاده از سایر وسیله‌ های حمل ‌و نقل به‌ ویژه در سفرهای بین شهری را از مزیت اقتصادی انداخته است. به گونه ‌ای که راه آهن و سازمان راهداری و حتی سازمان هواپیمایی از ریزش سالانه مسافرانشان گزارش‌ های متعددی منتشر کرده‌ اند. آمار  و ارقام رسمی نشان می‌ دهد ٢٠‌میلیون خودروی پلاک شده در کشور وجود دارد. البته جالب  است بدانیم از این تعداد خودروی پلاک شده یک پنجم آن معادل ۴ میلیون خودرو، سهم شهر تهران است. البته براساس آمار بانک مرکزی در‌سال ١٣٩۶ از نظر لوازم زندگی ۴٩,۴‌ درصد خانوارها از خودروی شخصی، ١۶‌درصد از موتور سیکلت و ١٣.١‌درصد از دوچرخه، استفاده کرده‌ اند. بر پایه این گزارش، حمل‌ و نقل با رقم ۴۴‌ میلیون و ۶۴١‌هزار و ١۵۶ ریال ١٠.۶‌درصد و کالا و خدمات متفرقه نیز با ٣۴‌میلیون و ۵٩٢‌هزار ریال، ٨.٢‌درصد مخارج‌ سال گذشته یک خانوار شهری کشور را تشکیل داده است.
آلودگی هوا عوارض فراوانی برای سلامتی افراد دارد و بر پوست، چشم و دیگر سیستم های بدن اثرمنفی می گذارد ، اما مهم ترین اثرات آن بر سیستم تنفسی است.

خودروی شخصی

حتی انسان های سالم نیز می توانند فشار بر روی سلامت که به دلیل آلودگی هوا به وجود می آید، مانند؛ ناراحی و سوزش سیستم تنفسی و مشکلات تنفسی را در هنگام فعالیت های بیرون از خانه، تجربه کنند. آلودگی هوا نه تنها سلامت جسم را تهدید می کند بلکه در ایجاد افسردگی، پرخاشگری، خواب آلودگی، بیش فعالی کودکان و دیگر اختلالات روانی نیز موثر است.
سعید محمدزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی در همایش ریلی ای که طی چند روز گذشته در تهران برگزار شد با اشاره به آلودگی هوای این شهر و امکان کاهش این میزان آلودگی گفت

درحال حاضر ١٠٠‌میلیارد نفر سفر حومه‌ ای وجود دارد که ۴٠ میلیارد نفر سفر آن در کریدورهایی که ریل وجود دارد قابل انجام است حال این ‌که سهم ریل از سفرهای حومه‌ ای متاسفانه زیر ۵‌درصد است. ٣٠‌درصد ورود و خروج خودروها به تهران متعلق به آمار خودروهای حومه ‌ای هستند که اگر موفق شویم این میزان را به ریل منتقل کنیم سهم قابل توجهی در کاهش آلودگی هوا خواهیم داشت.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato