اختلاف وزارت ارتباطات و صداو‌سیما بر سر باندهای فرکانسی به شورای امنیت ملی رسید

اختلاف وزارت ارتباطات و سازمان صدا و سیما برسر مالکیت باند فرکانسی پخش آنالوگ برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی، به رئیس جمهور و شورای عالی امنیت ملی کشور رسید. «حسین فلاح جوشقانی» معاون وزیر ارتباطات ضمن اعلام این خبر به دیجیاتو، توضیح داد که مالکیت باند فرکانس برای مردم و حاکمیت  است اما مدیریت فرکانس و  طیف‌ها آن با رگولاتوری است و مدیریت باند ۷۰۰ و ۸۰۰ هم از این امر مستثنی نیست.

طبق مقررات اتحادیه جهانی مخابرات مقرر شده‌است که تا سال ۲۰۱۵ پخش آنالوگ برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی در باندهای فرکانسی ۷۰۰ و ۸۰۰ مگاهرتز متوقف و این باندهای فرکانسی برای بهره برداری دیجیتال، آزاد شود. جوشقانی در سمینار تخصصی «تحول دیجیتال و صنعت مخابرات»، در این مورد توضیح داد که یکی از مزایای دیجیتالی شدن تکنولوژی پخش همگانی این است که بهره‌بری از طیف فرکانس‌ها بهتر شده‌است. در نتیجه بخشی از باندها که برای پخش آنالوگ همگانی استفاده می‌شدند هم اکنون در سراسر دنیا برای توسعه دیجیتالی استفاده می‌شود.

رئیس رگولاتوری با تاکید بر این موضوع که این کار به شدت هزینه‌ توسعه شبکه را مخصوصا در مناطق محروم کاهش می‌دهد، درباره سرانجام این اختلاف با سازمان صدا و سیما به دیجیاتو گفت:

«این بحث در دولت مطرح می‌شود ما گزارشاتی در مورد مسائل فنی تهیه کرده‌ایم و آنها را انجام داده‌ایم گزارشات دیگری را هم تهیه خواهیم کرد تا در دولت و مراجع بالاتر بررسی شود. این موضوع به نفع مردم است و امیدوار هستیم تا انجام شود.»

در همین مورد رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با بیان اینکه طبق برنامه کشورهای دنیا توصیه شده تا از باندهای آزاد شده برای توسعه شبکه‌های تلفن همراه استفاده قرار گیرد، اظهار کرد:

«باندهای فرکانسی زیر یک گیگاهرتز، فرکانس پایینی دارند اما برد زیادی دارند که برای توسعه تلفن همراه در مناطق روستایی و کم جمعیت مناسب است و می‌توان، پوشش خوبی در توسعه موبایل این مناطق ایجاد کرد. بر این اساس اغلب کشورها به این سمت رفته و از این باندها برای توسعه موبایل استفاده می‌کنند. بحث ماهم  این است که این باندهای فرکانسی باید تخلیه شود و براساس روند تکنولوژی روز دنیا، در کشور ما نیز برای توسعه تلفن همراه در مناطق محروم استفاده شود.»

معاون وزیر ارتباطات معتقد است که انجام نشدن این کار یکی از موانع توسعه موبایل در مناطق روستایی است. براساس توضیحات جوشقانی در جمع خبرنگاران هم اکنون هزینه باند فرکانسی ۲۶۰۰ مگاهرتز که در اختیار اپراتورهای تلفن همراه قرار می گیرد، ۴ برابر هزینه باند فرکانسی ۸۰۰ مگاهرتز است و بنابراین این باند فرکانسی می‌تواند هزینه‌ها را به شدت پایین آورده و در صورت استفاده تجاری توسط اپراتورها، ارزش افزوده بالایی ایجاد کند.

اختلاف وزارت ارتباطات و صداو‌سیما

جوشقانی مدیریت می‌گوید که این باند فرکانسی باید در اختیار رگولاتوری باشد و متعلق به سازمان صداوسیما نیست درحالیکه صدا و سیما باند فرکانسی را متعلق به خود می‌داند: «براساس مقررات ملی و بین المللی، هر سال جدول ملی فرکانس در باندهای متفاوت و برای کاربردهای مختلف، توسط رگولاتوری تعیین می شود و در این زمینه سازمان صداوسیما، کشتیرانی و نیروهای مسلح و سایر بهره برداران باند فرکانسی در این زمینه مشارکت دارند.»

جوشقانی درباره انعکاس این موضوع به رئیس جمهور توضیح داد:

«موضوع برای حل و فصل و تصمیم گیری، هم اکنون در شورای عالی امنیت ملی دردست بررسی است. از سوی دیگر در بودجه سال ۹۷ نیز استفاده از این فضای فرکانسی، مطرح شده است. به طورکل مباحث حقوقی این اختلاف، در سطوح بالاتر در دست بررسی و حل و فصل است و ما درحال آماده کردن مقدمات و مستندات قانونی دراین زمینه هستیم. درسال ۲۰۰۶ که این مقررات تحت عنوان ge۰۶ (ژنو ۲۰۰۶) تصویب شد، نمایندگان ایران از رگولاتوری و سازمان صداوسیما این را امضا کردند. در آن زمان علی‌عسگری معاون فنی وقت صداوسیما که هم اکنون رئیس سازمان صداوسیما است، براین موضوع صحه گذاشت.»

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به موضوع دیگری اشاره کرد و آن اینکه استفاده از باند فرکانسی ۷۰۰ و ۸۰۰ برای پخش همگانی در دنیا منسوخ شده و درصورتی که ایران در نقاط مرزی پخش آنالوگ داشته باشد کشورهای مجاور می‌توانند بنابر همین مقررات از ما شکایت کرده و در اتحادیه جهانی مخابرات پرونده ایجاد کنند: «کما اینکه حدود ۳ سال پیش کشور عربستان بابت پخش برودکست آنالوگ در باند فرکانسی ۸۰۰ و تداخل فرکانسی ایجاد شده از ما شکایت کرد و ما مجبور به خاموش کردن این باند در قسمتهای جنوبی شدیم.»

مطالب مرتبط

ایرانسل برنده جایزه سال تحول دیجیتال ایران شد

ایرانسل «جایزۀ سال تحول دیجیتال ایران»، تندیس زرین رهبری دیجیتال، تندیس زرین زبدگی دیجیتال و تندیس برنزی نوآوری دیجیتال را در چهارمین دورۀ ارزیابی ملی تحول دیجیتال به دست آورد.در مراسم پایانی این ارزیابی که عصر سه‌شنبه، 14 مرداد ماه 1399 در دانشکدۀ مدیریت دانشگاه تهران به دلیل لزوم موازین بهداشتی با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی... ادامه مطلب

جریمه وزارت ارتباطات برای اپراتورهای متخلف سنگین‌تر شد

کمیسیون تنظیم مقررات، در مصوبه‌ای که امروز در دولت تصویب شد، اپراتورها را ملزم به توجه به اخطار سازمان تنظیم و بازگرداندن وجوه بسته‌های اینترنت به کاربران کرد؛ نکته مهم این مصوبه اینجاست که حالا وزارت ارتباطات می‌تواند در ازای هر روز تاخیر تا سقف یک دهم درصد از درآمد ناخالص سالیانه‌ی اپراتورها، آن‌ها را... ادامه مطلب

هکرهای منتسب به ایران برای اولین بار در یک حمله سایبری از DoH استفاده کردند

یک گروه هک منتسب به ایران موسوم به Oilrig به اولین گروه هک شناخته شده‌ای تبدیل شد که از پروتکل DNS-over-HTTPS یا DoH در حملاتش استفاده می‌کند.«Vincente Diaz»، از تحلیلگران بدافزار برای آنتی ویروس کسپرسکی می‌گوید گروه هک Oilrig ماه می سال جاری میلادی ابزار جدیدی را به مجموعه ابزارهای خود اضافه کرده است. به... ادامه مطلب

مدیرعامل همراه اول: درآمد ما از اینترنت موبایل تغییری نداشته است

مدیرعامل همراه اول در نامه‌ای به رئیس اداره نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار، در خصوص تغییرات اخیر بسته‌های اینترنت همراه اول توضیحاتی داد و تاکید کرد در این تغييرات، هيچگونه نقض مصوبات سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويی يا تخلفی صورت نپذيرفته و این تغییر حتی باعث افزایش درآمد همراه اول نیز نشده... ادامه مطلب

پلیس فتا: فعالیت لایکی در ایران ممنوع است؛ مسئولیت نظرات کاربران با صاحب اکانت است

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا اعلام کرده که فعالیت اپلیکیشن لایکی در ایران ممنوع است و مارکت‌های داخلی مجاز به ارائه این اپلیکیشن نیستند.اپلیکیشن لایکی یکی از جدیدترین شبکه‌های اجتماعی به شمار می‌رود که در همراستا با محبوبیت تیک تاک در دنیا محبوب شده و نوجوانان و جوانان بسیاری... ادامه مطلب

وزارت ارتباطات برای برخورد با اپراتورها اختیارات بیشتری از دولت می‌گیرد

وزیر ارتباطات پس از یک غیبت طولانی در شبکه‌های اجتماعی امروز در گفتگویی با صداوسیما از آخرین وضعیت پیگیری افزایش قیمت بسته‌های اینترنت موبایل گفت.امروز ۱۳ مرداد ماه درست یک ماه از افزایش قیمت و حذف برخی از بسته‌های دو اپراتور همراه اول و ایرانسل (در اپلیکیشن‌ها و نه سایت این اپراتورها) می‌گذرد و با وجود... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟