احتمال تحریم هواوی از سوی آمریکا

احتمال تحریم هواوی از سوی آمریکا

احتمال تحریم هواوی از سوی آمریکا

اوایل امسال وزارت بازرگانی آمریکا کمپانی چینی ZTE را از دریافت سخت افزار و نرم افزاری لازم برای تولید موبایل محروم کرد. دلیل این تحریم دور زدن تحریم های ایران و کره شمالی توسط ZTE و عمل نکردن این شرکت به توافقات قبلی اعلام شده بود و حالا احتمال اجرای همین سناریو در مورد هواوی نیز وجود دارد.

بر اساس گزارشی که در روزهای اخیر منتشر شده، در دو سال گذشته مقامات آمریکایی به ظن نقض تحریم های اعمال شده علیه چند کشور  توسط هواوی بازرسی هایی را از این کمپانی ترتیب داده اند. احتمالا دستگیری «منگ وانژو»، مدیر ارشد مالی هواوی و دختر بنیانگذار این شرکت در کانادا نیز به همین بازرسی ها مربوط می شود چرا که اتهام وی سوءاستفاده از سیستم بانکداری بین المللی برای داد و ستد با ایران عنوان شده است.

تحریم های اعمال شده علیه ZTE در مدت کوتاهی می توانست این شرکت را از پای درآورد با این حال هواوی قدم های بسیاری را برای کاهش اتکا به شرکت های خارجی و به ویژه آمریکایی برداشته است که شامل توسعه چیپست بومی کایرین می شود. جدیدترین نسل این چیپست ها که کایرین ۹۸۰ نام دارد از واحد اختصاص هوش مصنوعی بهره مند بوده و توانایی رقابت با قدرتمندترین نمونه های آمریکایی را دارد.تحریم هواویاخیرا شایعات بسیاری در مورد احتمال توسعه سیستم عامل بومی جایگزین اندروید توسط این شرکت به گوش می رسد و ظاهرا چینی ها از سه سال قبل این پروژه را کلید زده اند. علاوه بر این هواوی یکی از غنی‌ترین آرشیوهای پتنت را در اروپا به نام خود ثبت کرده که از پیشرفت فراوان آنها حداقل روی کاغذ حکایت دارد.

مقامات آمریکایی تا کنون هم روی خوش به هواوی نشان نداده اند که بارزترین نمونه آن هشدار به کشورهای متحد در مورد عدم استفاده از محصولات هواوی برمی گردد، هرچند ظاهرا این هشدارها چندان کارساز نبوده اند.

دولت آمریکا بی سر و صدا از اپراتورهای ورایزن و AT&T خواسته از داد و ستد با این شرکت صرف نظر کنند که باعث کنار گذاشتن طرح های همکاری از سوی آنها شد. اگرچه هواوی از امتیاز عرضه ارزانتر محصولاتش در آمریکا محروم شده با این حال به دومین تولید کننده بزرگ موبایل در جهان تبدیل شده و بعید نیست در سال های آتی سامسونگ را هم از اریکه قدرت به زیر بکشد. از سوی دیگر این شرکت یکی از بزرگترین تولیدکننده های تجهیزات مخابراتی در دنیاست. با تمام این تفاسیر باید دید تحریم هواوی از سوی آمریکا تا چه حد عملی شده و چه تاثیری روی این شرکت خواهد گذاشت.

نظرات ۱۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل