چرا استفاده از تنها دو حلقه لاستیک زمستانی می تواند خطرناک باشد؟ [تماشا کنید]

با نزدیک شدن به روزهای سرد و برفی سال برخی از مالکین، خودروهای خود را به تایرهای زمستانی تجهیز می کنند. در این بین هستند افرادی که کمی اقتصادی فکر کرده و دو حلقه تایر زمستانی برای محور محرک را کافی می دانند. به عنوان مثال این افراد اعتقاد دارند در یک خودروی دیفرانسیل جلو، استفاده از تایرهای زمستانی برای چرخ های جلو کفایت می کند.

Winter Tyres

اگر چه شاید در ابتدا این ایده صحیح به نظر برسد، اما در عمل اینگونه نبوده و عدم تجهیز چرخ های دیگر به تایرهای زمستانی می تواند به راحتی تعادل خودرو را بر هم بزند.

برای نمایش بهتر این مساله، اخیرا دست اندرکاران سایت Tyre Reviews ویدیویی جالب از تست یک دستگاه کراس اوور ب ام و X1 در مجموعه متعلق به شرکت Goodyear تهیه کرده اند.

همانطور که در این ویدیو می توانید مشاهده فرمایید، کراس اوور کوچک ژرمن ها فقط در محور جلو از تایرهای زمستانی بهره می برد، اما تایرهای محور عقب تعویض نشده و از نوع تابستانی هستند.

هنگام حرکت مستقیم بر روی برف و یخ، X1 دچار چالش نمی شود؛ اما مشکل زمانی بروز می کند که یک پیچ پیش روی راننده قرار بگیرد یا وی بخواهد مسیر خود را عوض کند.

در این شرایط به دلیل جابجا شدن وزن بین چرخ ها و انتقال بخشی از آن به محور عقب، به راحتی تعادل خودرو برهم خورده و کنترلش از دست راننده خارج می شود.

بدیهی است چنانچه این اتفاق در خیابان ها و جاده ها رخ دهد، می تواند با انحراف خودرو به مسیر مقابل، سوانح ناگواری را به دنبال داشته باشد؛ سوانحی که نظیر آن در جاده های پوشیده از برف روسیه زیاد رخ می دهد و احتمالا ویدیوهای مربوط به آنها را دیده اید.

truck-suv-accident

مسلم است که خرید تایر زمستانی هزینه بیشتری را به مالکین تحمیل می کند، اما با توجه به افزایش ایمنی عبور و مرور و پیشگیری از حوادث می توان آن را به منزله یک نوع سرمایه گذاری دانست. نکته دیگر اینکه تایرهای زمستانی معمولا چند سال پیاپی مورد استفاده قرار می گیرند و لازم نیست که هر ساله مبلغی را برای خرید آنها اختصاص داد.

تایر زمستانی

البته همانگونه که مستحضرید متاسفانه این روزها بازار تایر خودروی کشور مثل دیگر قطعات مصرفی خودرو، اصلا حال و روز خوبی ندارد و مالکین بیش از هر زمان دیگری در تنگنا قرار گرفته اند. امیدواریم روزی فرا برسد که هر ایرانی امکان خرید چهار حلقه تایر زمستانی را برای وسیله نقلیه خود داشته باشد.

مطالب مرتبط

کدام لاستیک زمستانی در افزایش ایمنی رانندگی موثر است؟

با وجود این که در کشور ما استفاده از لاستیک زمستانی رایج نیست اما با تغییر اقلیم و وضعیت دگرگون آب و هوایی بیش از پیش نیاز به این دست از لاستیک ها احساس می شود. این مسئله در دیگر کشورها نیز چندان جدی گرفته نمی شود و به همین جهت لاستیک سازان به دنبال... ادامه مطلب

ریشه یابی انواع نقص فنی خودرو [بخش دوم]

در قسمت اول این نوشتار به شانزده مورد نقص فنی خودرو و علل آن اشاره کردیم؛ در این قسمت قصد داریم سری دیگری از نقایص و عیوب خودرو را به همراه دلایل آن به اطلاع برسانیم. لطفا در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.نقص فنی هفدهماگر درهنگام خاموش کردن خودرو موتور دچار لرزش می‌شود، احتمالا مپ... ادامه مطلب

ریشه یابی انواع نقص فنی خودرو [بخش اول]

گرچه همه ما می‌دانیم که خودرو موجودی زنده نیست اما با این حال، علم و هنر بشر کاری کرده تا این جسم سخت بتواند همانند یک موجود زنده رفتار کند، غذا بخورد، راه برود، نفس بکشد و گاهی نیز بیمار شود.بیماری خودروها همانند مریضی یک موجود زنده انواع و اقسام مختلفی داشته که هر کدام... ادامه مطلب

شرکت پخش فراورده های نفتی: خودروهای موجود نیازی به مکمل بنزین ندارند

مکمل‌های سوخت یکی از افزودنی‌های رایج برای خودروها به حساب می‌آید که در زمان سوخت‌گیری در کنار بنزین یا گازوئیل به باک خودرو افزوده شده تا عملکرد خودروها را در زمان فعالیت بهبود ببخشد.این مکمل‌ها با توجه به مواد تشکیل دهنده خود انواع مختلفی دارند که در مدل‌های متفاوت خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرد.سخنگوی شرکت... ادامه مطلب

روغن سوزی موتور چیست و چه علایمی دارد؟

روغن سوزی از جمله معایبی است که بیشتر پیشرانه‌های احتراقی بعد از یک دوره کارکرد نسبتا طولانی، خواه‌ ناخواه به آن دچار می‌شوند. در این مطلب قصد داریم ضمن تعریف عیب روغن سوزی و ارائه توضیحاتی درباره آن، اطلاعاتی پیرامون علائم و روش‌های تعمیر این نقص را به استحضار برسانیم. لطفا با دیجیاتو همراه باشید.روغن... ادامه مطلب

نکات مهم در مورد مراقبت از گیربکس اتوماتیک

خودروهای مدرن مجهز به گیربکس اتوماتیک، به سطح قابل توجهی از دوام دست یافته‌اند. علاوه بر این مصرف سوخت آن‌ها نیز بسیار کاهش یافته است. رانندگی با خودروهای گیربکس اتوماتیک آسان‌تر از خودروهای گیربکس دستی است، پس چرا هنوز عده‌ی زیادی خودروهای دنده دستی خریداری می‌کنند؟ علت اصلی چنین نگاهی این واقعیت است که تعمیرات... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟