چرا استفاده از تنها دو حلقه لاستیک زمستانی می تواند خطرناک باشد؟ [تماشا کنید]

با نزدیک شدن به روزهای سرد و برفی سال برخی از مالکین، خودروهای خود را به تایرهای زمستانی تجهیز می کنند. در این بین هستند افرادی که کمی اقتصادی فکر کرده و دو حلقه تایر زمستانی برای محور محرک را کافی می دانند. به عنوان مثال این افراد اعتقاد دارند در یک خودروی دیفرانسیل جلو، استفاده از تایرهای زمستانی برای چرخ های جلو کفایت می کند.

Winter Tyres

اگر چه شاید در ابتدا این ایده صحیح به نظر برسد، اما در عمل اینگونه نبوده و عدم تجهیز چرخ های دیگر به تایرهای زمستانی می تواند به راحتی تعادل خودرو را بر هم بزند.

برای نمایش بهتر این مساله، اخیرا دست اندرکاران سایت Tyre Reviews ویدیویی جالب از تست یک دستگاه کراس اوور ب ام و X1 در مجموعه متعلق به شرکت Goodyear تهیه کرده اند.

همانطور که در این ویدیو می توانید مشاهده فرمایید، کراس اوور کوچک ژرمن ها فقط در محور جلو از تایرهای زمستانی بهره می برد، اما تایرهای محور عقب تعویض نشده و از نوع تابستانی هستند.

هنگام حرکت مستقیم بر روی برف و یخ، X1 دچار چالش نمی شود؛ اما مشکل زمانی بروز می کند که یک پیچ پیش روی راننده قرار بگیرد یا وی بخواهد مسیر خود را عوض کند.

در این شرایط به دلیل جابجا شدن وزن بین چرخ ها و انتقال بخشی از آن به محور عقب، به راحتی تعادل خودرو برهم خورده و کنترلش از دست راننده خارج می شود.

بدیهی است چنانچه این اتفاق در خیابان ها و جاده ها رخ دهد، می تواند با انحراف خودرو به مسیر مقابل، سوانح ناگواری را به دنبال داشته باشد؛ سوانحی که نظیر آن در جاده های پوشیده از برف روسیه زیاد رخ می دهد و احتمالا ویدیوهای مربوط به آنها را دیده اید.

truck-suv-accident

مسلم است که خرید تایر زمستانی هزینه بیشتری را به مالکین تحمیل می کند، اما با توجه به افزایش ایمنی عبور و مرور و پیشگیری از حوادث می توان آن را به منزله یک نوع سرمایه گذاری دانست. نکته دیگر اینکه تایرهای زمستانی معمولا چند سال پیاپی مورد استفاده قرار می گیرند و لازم نیست که هر ساله مبلغی را برای خرید آنها اختصاص داد.

تایر زمستانی

البته همانگونه که مستحضرید متاسفانه این روزها بازار تایر خودروی کشور مثل دیگر قطعات مصرفی خودرو، اصلا حال و روز خوبی ندارد و مالکین بیش از هر زمان دیگری در تنگنا قرار گرفته اند. امیدواریم روزی فرا برسد که هر ایرانی امکان خرید چهار حلقه تایر زمستانی را برای وسیله نقلیه خود داشته باشد.

مطالب مرتبط

غرش سئات لئون در بازار هاچ بک های اسپرت؛ سریع، لذت بخش و ناشناخته

شاید در برخی تعاریف، شرکت هایی مانند سئات و اشکودا به عنوان شاخه های اقتصادی و نسبتا ارزان قیمت فولکس واگن معرفی شوند، اما باید گفت که چنین شرکت هایی علیرغم عرضه محصولات خود با قیمتی مناسب تر از فولکس واگن، به هیچ عنوان در رده شرکت های اقتصادی ای مانند داچیا (عرضه کننده محصولات... ادامه مطلب

بولزوان با هفتاد محصول به ایران آمد؛ مکمل های سوخت و مواد شیمیایی مراقبت از خودرو

بنزین ایران کیفیت چندان جالبی ندارد و به خصوص از نظر عدد بهسوزی (عدد اکتان) برای عموم خودروهای جدید (به خصوص با پیشرانه های توربو) کافی نیست. از این رو با توجه به نیاز روز افزودن خودروها به سوخت با کیفیت و نبود بنزین مناسب، می توان ایران را بازاری بزرگ برای مکمل های بنزین و... ادامه مطلب

پیامد های یک شغل متفاوت؛ چالش های جهانی زنان مکانیک

در کشور امریکا نیز درست شبیه کشور ما انتخاب شغل مکانیکی برای خانم ها امری رایج نیست. اما با این وجود زنان بسیاری نیز در این کشور وجود دارند که حرفه مکانیکی را به عنوان شغل و برای گذران زندگی خود انتخاب کرده اند. بسیاری از خانم های فعال در این زمینه، به هیچ عنوان معتقد... ادامه مطلب

وقتی خودروسازی بحرانی می شود؛ احتمال تکرار فاجعه موسسات مالی در جاده مخصوص

پیش‌فروش خودرو «دومین تجربه تلخ کشور بعد از موسسات مالی»، «پرسروصداتر از دومینوی موسسات مالی» و «بزرگ‌تر از اتفاق موسسات مالی»، این‌ها عبارتی است که پیش فروش خودرو را با بحران موسسات مالی، برابر می‌کند. اما سوال اینجاست که مشکلات موسسات مالی با کشور چه کردند و پیش فروش خودروها قرار است چه بحرانی به... ادامه مطلب

بیست خودرو جان سخت جهان با کارکردی بیش از 1.6 میلیون کیلومتر

هنگامى كه يک خودرو براى مدت زمان طولانى كار مى كند، ممكن است شما احساس كنيد كه صاحب يك گنجينه ى بسيار گرانبها هستيد. پرداخت اقساط ماهيانه براى خودرو به تاريخ مى پيوندد، هزينه بيمه نيز به حدى كم مى شود كه به نظر نمى آيد. تا زمانى كه هزينه نگه دارى يك خودرو كم باشد،... ادامه مطلب

هر آنچه از سرویس های دوره ای خودرو باید بدانید- بخش دوم

صرف نظر از خودرویی که دارید، سرویس های دوره ای، از اقدامات جدایی ناپذیرِ نگهداری خودرو هستند. به عبارت دیگر هیج تفاوتی ایجاد نمی کند که مالک چه خودرویی هستید، برای تداوم خط بقای خودروتان، سرویس ها باید به موقع و در زمان معین انجام شوند. سرویس، صرفا تنها تعویض روغن و فیلتر ها نیست.... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x