تفاوت کیفیت بنزین های موجود در کشور؛ بنزین سوپر بزنیم یا یورو 4؟

این روزها اخبار مختلف در خصوص قیمت سوخت و سهمیه بندی آن منتشر می شود اما موضوعی که کمتر به آن پرداخته می شود کیفیت سوخت است که می تواند به شکل همزمان بر روی آلودگی شهرها و سلامت موتور خودروها تاثیر گذار باشد.
از سوی دیگر در ماه های اخیر کاهش عرضه بنزین در جایگاه ها تبدیل به معضلی برای برخی از مراجعان به جایگاه ها شده است اما به گفته رئیس اتحادیه جایگاه داران سوخت هم اکنون مشکلی در توزیع بنزین سوپر در جایگاه ها وجود ندارد و هر جایگاهی که توان توزیع و درخواست مصرف داشته باشد این سوخت عرضه می شود، اما با مراجعه به پمپ بنزین ها می توان دریافت که روند توزیع بنزین سوپر از نظم سابق برخودار نیست.

بنزین سوپر
استانداردهای آلایندگی یورو (از یک تا ۶) حداکثر مقدار مجاز برای انتشار گازهای آلاینده ناشی از سوخت بنزین و گازوئیل را تعریف می‌ کند. افزایش عدد یورو در استاندارد سوخت به معنی اعمال سختگیری‌ های بیشتر است. وقتی بنزین و گازوئیل در موتور خودرو می‌ سوزد گاز خروجی از لوله اگزوز خودرو می‌ تواند موجب آلودگی محیط شود. هر چه فرآیند تصفیه سوخت بهتر انجام شده باشد مواد ناخالص بیشتری از ترکیب سوخت حذف می‌ شود و بر این اساس استاندارد سوخت بالاتر خواهد بود.
وی در حالی موضوع رفع مشکل توزیع بنزین سوپر در جایگاه ها را مطرح می کند که معتقد است بنزین یورو ۴ کنونی دارای کیفیتی بهتر از بنزین سوپر بدون سرب است اما عدم اطلاع رسانی درست در این خصوص موجب تمایل مراجعان به خصوص دارندگان خودروهای خارجی به بنزین سوپر شده است.

در کشور ما استاندارد یورو ۴ به عنوان استاندارد مطلوب مطرح است. در بیشتر پالایشگاه ‌های کشور براساس استاندارد یورو ۴ سوخت تولید می‌ شود در بعضی پالایشگاه‌ هایی که هنوز موفق به تولید سوخت با استاندارد یورو‌ ۴ نشده‌ اند طرح‌ هایی برای تولید سوخت مطابق با استاندارد یورو‌ ۴ مطرح شده است.
در همین حال بیژن حاج محمدرضا رئیس اتحادیه جایگاه داران سوخت می گوید:

بنزین سوپری که در جایگاه ها عرضه می شود بدون سرب و با اکتان ۸۴ است در حالی که بنزین یورو ۴ که در ۸ کلان شهر کشور عرضه می شود دارای اکتان ۹۵ بوده و از کیفیت بهتری برخوردار است.

وی با اشاره به مضررات و صدمات مصرف بنزین سوپر به خودروها، علت تمایل مصرف کنندگان را درج نام این سوخت در کاتالوگ برخی از خودروهای خارجی عنوان می کند و معتقد است:

متاسفانه در اذهان بسیاری از مردم بنزین سوپر، سوختی پاک و مناسب تر است در حالی که این موضوع صحت ندارد و بنزین یورو۴ بسیار پاک تر و مناسب تر است.

به گفته رئیس اتحادیه جایگاه داران در حال حاضر سوخت یورو۴ در ۸ کلان شهر تهران، اصفهان، تبریز، مشهد، شیراز، اراک و اهواز عرضه می شود و در سایر شهرهای کشور همچنان بنزین یورو ۲ توزیع می شود. البته در تامین بنزین سوپر مشکلی وجود ندارد و با تامین این بنزین در پالایشگاه اصفهان، به بیشتر جایگاه ‌های کشور بنزین سوپر توزیع شده است.

نظرات ۱۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟